Ordu
DOLAR12.4052
EURO13.9967
ALTIN715.68
Av. Cansın ÖZEL

Av. Cansın ÖZEL

Mail: [email protected]

ORDU EMNİYET MÜDÜRÜMÜZÜN BİLGİSİNE...

Bilindiği üzere, mağdur çocukların ifadeleri öncelikli olarak Çocuk Şube Müdürlüğünde alınıyor. Kanunen; mağdur çocuğun ifadesinde avukat ile birlikte psikolog bulunması da icap ediyor.

Yine; Ceza Muhakemesi Kanunu'nun  "Tanıkların Dinlenmesi" başlıklı 52. maddesi 3. fıkrasında:

"Tanıkların dinlenmesi sırasındaki görüntü veya sesler kayda alınabilir. Ancak; 
a) Mağdur çocukların,
b) Duruşmaya getirilmesi mümkün olmayan ve tanıklığı maddî gerçeğin ortaya çıkarılması açısından zorunlu olan kişilerin, 
Tanıklığında bu kayıt zorunludur."  
hükmü yer almaktadır.

Ne var ki; geçen gün istismara maruz kalan 11 yaşındaki bir kız çocuğunun ifadesi alınırken, tarafımca hatırlatma yapılması üzerine kamera ile kayıt yapılmış ve hatta ifadeyi alan çocuk şube memurunca: "Çok nadir kamera kaydı ile ifade alıyoruz." denilmek sureti ile (tabiri caizse biraz da tarafımın kendilerini uğraştırmış oldukları ima edilerek) ifade alınırken çocuğun yüksek menfaatinin korunmasını gerektiren önlemler hususunda çok da hassas davranılmadığı tarafımca gözlenmiştir.

Oysa ki, kanun koyucu mağdur çocuğun ifadesinin kamera ile kayıt altına alınmasına ilişkin düzenleme ile çocuğun ifadeyi sadece bir kere vermesini amaçlamaktadır. Böylelikle, mağdur çocuk sürekli olarak adli makamlar önünde aynı hikâyeyi anlatmak mecburiyetinde bırakılmayacak ve psikolojik olarak örselenmekten kurtulacaktır.

Dikkatimi çeken bir diğer husus ise, mağdur çocukların ifadesinin alınması esnasında Ordu Çocuk Şube Müdürlüğünde görev yapan ( bir tane dahi) kadın polisin bulunmuyor olması. Şunun altını çizmem gerekir, kadın veya erkek olması benim nazarımda hiç önem taşımamaktadır. Ancak özellikle de istismar ve taciz mağduru çocukların büyük çoğunluğunun kız çocuğu oldukları dikkate alındığında, mağdur çocukların kendilerini kadın memurların yanında çok daha rahat hissedeceği aşikârdır.

Bu nedenle, buradan Ordu Emniyet Müdürüne naçizane seslenmek istiyorum. Ordu Çocuk Şube memurlarının büyük bir çoğunluğunun kadın memurlardan oluşmasını; çalışan memurların "çocuk ile iletişim, travma sonrası iletişim ve Ceza Muhakemeleri Kanunu ile ilgili" sürekli ve güncellenen zorunlu eğitimlere tabi tutulmasını çok önemli ve gerekli görüyorum.

Esasında, tüm bu sorunları çözmesini umduğumuz Çocuk İzlem Merkezinin de yakın zamanda memleketimizde açılması hepimizin ortak arzusu. Ne var ki, Ç.i.M'  in açılmasını beklemeksizin, acil önlemlerin alınması hem adaletin tesisi, en önemlisi de mağdur çocuklarımızın ruh sağlığı için elzemdir.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar