Ordu
DOLAR18.6459
EURO19.6741
ALTIN1078.8
H. Naim GÜNEY

H. Naim GÜNEY

Mail: [email protected]

reader

ORDU ESKİ STADYUMUNUN YERİNE “KENT PARKI” KURALIM…

Hem ekonomik hem kültürel anlamda dünyanın en önemli merkezlerinin tam ortasında uzanıp giden kent parkları dünya kentlerinin en önemli özelliklerindendir. Kent Parkları; şehrin beton kalabalığından kaçmak, kendimizi yeşilin kollarına bırakmak, sessizliğe, dinginliğe adım atmak için toplandığımız modern agoralardır. Bu alanları kimimiz koşu parkuru, kimimiz okuma alanı, kimimizse "nereden araba çıkacak" kaygısı olmadan pedal basmak için kullanıyoruz.  Kentin beton yığını içinde doğup büyüyen çocuklarımız yeşili bu parklarda görüp tanıyor, değerini bu parklarda kavrıyor. Kent sakinlerinin ruhsal ve fiziksel teneffüs noktaları olan bu alanların sayısı gün geçtikçe azalsa da halen hem ülkemizde hem de dünyada pek çok güzel örneği mevcuttur. 1912 yılında halka açılan ve 2000'lere kadar kır gazinoları, lunapark, hayvanat bahçesi ve çok sayıda hediyelik eşya tezgahına ev sahipliği yapan İstanbul’daki Gülhane Parkı, bugün yalnızca yeşil alanları ve müzeleriyle hizmet veriyor. Çeşitli heykelleri ve Bizans döneminden kalma bir sütunu da içeren park, İstanbul'da yeşille gerçekten bütünleşebileceğiniz ender noktalardan birisidir.

20. yüzyılın ikinci yarısında yaşanan kentsel dönüşüm döneminde eski endüstriyel alanlar yeni kent parkları olarak tasarlanmıştır. Kent içerisindeki bu alanlar, yeniden yapılanma sürecinde tarihin önemli tanıkları olarak endüstriyel miras adı altında korunmaya alınmış ve aynı zamanda edindikleri yeni kullanım ve formlarla kentlere yeni kimlik kazandırmışlardır.

21. yüzyılda ise kent parklarındaki peyzaj kavramı, çevrecilik ve küresel ekolojik aydınlanmaya, gelişen turizm ve kimlik yaratma olgusuna ve kentsel yayılmanın kırsala yaptığı etkilerin boyutlarına bağlı olarak değişim göstermiştir. Bunun yanı sıra peyzaj, kavramsal olarak yerleri, bölgeleri, ekosistemleri, ağları, altyapıları ve geniş kentsel alanları organize edebilme yetisiyle çağdaş kent planlamasında alternatif dinamik bir ara kesit oluşturmuştur. Günümüzde değişen ihtiyaçlara göre şekillenmeye devam eden kent parkları, kente ve kentliye sağladıkları servislerle kentin en hayati ve en temel altyapısal öğelerinden biri kabul edilmekte ve tasarlanmaktadır.

DÜNYADA KENT PARKLARI ÇOK ÖNEMLİ BİR ALT YAPI HİZMETİ OLARAK GÖRÜLÜYOR…

Kent Parkları; bireyleri kentin yoğun ve stresli ortamından uzaklaştırıp çeşitli pasif ve aktif rekreasyon olanaklarının bulunduğu, her yaş grubunun yer aldığı, ölçü olarak minimum 40 hektar olmakla beraber fazla yol kat etmeden ortalama 30 ila 60 dakikalık yürüme mesafesinde ve kentlere yaklaşık 2-4 km mesafede olup toplu taşım araçları ile ulaşımı mümkün olan, içerisinde yürüyüş ve koşu yolları, gölet veya spor alanları, piknik alanları, spor kompleksleri, amfi tiyatro, seyir kulesi, restoran, oturma grupları, çocuk oyun aletleri bulunan ve bireylerin tek başına yada grup olarak etkinlikler düzenlenmesine fırsat sağlayan, bitki materyalleri ile bir bütünlük arz eden, eğitici, kaynaştırıcı özellikleri taşıyan düzenli ve planlı olarak tasarlanmış yeşil alanlardır.

Sosyal Yönden Katkıları: Farklı insanların karşılaşması, tanışması, konuşması, kentsel yaşamı paylaşması gibi sosyal ihtiyaçların karşılanması ve sosyo-kültürel süreklilik ve gelişmenin sağlanması açısından, toplumsal iletişimin gerçekleştiği kültürel odak noktaları olarak da nitelendirilebilirler (Boyacı 2010). Dış mekân alanları çocuk gelişimine katkılar sağlar enerjik ve hayal gücü oyun ve bireysel ve toplumsal davranışı pozitif olarak etkileyebilir.

Çevresel Katkıları: Kent parkları, bir kente mikroklimatik özellik kazandırırlar. Kent iklimini, su döngüsünü düzenleyip, kente ışık ve hava sağlarlar. Atmosferdeki zararlı gazları ve tozu önleyip, gürültüyü absorbe ederler. Kentsel yeşil alanlar önemli çevresel faydalar sağlar.

Ekonomik Katkıları: Kent parklarında organize edilen sanat festivalleri, sportif yarışmalar, yiyecek festivalleri, müzik konserleri ve tiyatro gösterileri yöresel dükkânlara ve lokantalara ve otellere müşteriler getirerek, toplumlara önemli pozitif ekonomik etkiler sağlamaktadır.

Sağlık Yönünden Katkıları: Parklar kentleri daha sağlıklı yerler haline getirerek yaşayanların daha sağlıklı olmalarını sağlarlar. Parklarda gerçekleştirilen düzenli egzersiz, koruyucu tıbbın anahtarıdır. Bu parklardan uzakta olan insanlara göre doğal çevre ile bağlantıyı artırarak daha fazla fiziksel etkinlik fırsatı sağlamaktadır. 

Kent Estetiği Yönünden Katkıları: Kent parkları, kent insanı üzerinde çekici bir etki yaratır. Mevsimden mevsime değişik renkleriyle kentsel peyzaja canlılık veren, hareketlilik kazandıran estetik bir varlık olarak kente hizmet ederler. Kent parkları, kentler ve organik sistem arasında ilgi kurarlar. Bir yandan kentlerin monoton, geometrik yapılarının kuruluğunu hafifletirken öte yandan da kentin yapı kitlelerinin yumuşak bir görünüm kazanmasında, bu kitlelerin birbirine organik düzen içinde bağlanmasında önemli görevler üstlenirler.

Son yıllarda, ülkemiz kent insanı yüksek standartlı yaşam kalitesi beklentisi içindedir. Kentsel yaşamın baskısı ve zorlukları içinde özellikle mekânsal anlamda bu beklenti daha çok ön plana çıkmaktadır. Ekolojik, sosyal ve kültürel unsurlarını birlikte barındıran kentin dış mekânları bu anlamda çok önem taşımaktadır. Kentliler için rekreasyonel fırsatlar ve kaliteli çevresel ortamlar sağlayan kent parkları dış mekânın vazgeçilmezleridir. Kent parkları kentsel yaşamın her noktasında kent insanının yaşam konforunu artırmaktadır. Kent parklarının planlama, tasarım ve yönetim süreçlerinin yukarıdaki katkıları göz önünde tutularak ele alınması ve programlanması gerekmektedir. Bu anlamda, şehir plancıları, peyzaj mimarları, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ile bu hizmeti alacak olan kent insanının (park kullanıcıları) birlikte bu parkların oluşturulması ve yenileme süreçlerinde müdahil olması gerekmektedir.

ORDU KENT PARKINA İNGİLTERE’DEN GÜZEL BİR ÖRNEK “HYDE PARK”

Avrupa’nın en güzel parkıdır. Londra’nın kalbidir. Havanın güneşli olduğu insanların tüm gün güneşlenmek, koşmak, uyumak kısaca her turlu keyfi yapmak için kullanılır. Hyde Park,  350 dönümlük alana kurulu Londra’nın merkezindeki en büyük parktır. Hyde Park 500 yıla varan tarihi ve geniş yeşillikleri ile Londra'nın dünyaca ünlü şehir parkı diyebiliriz. Geniş yeşil alanların dışında yaşları 100'ü aşkın Ihlamur, At Kestanesi, Batı Çınarı, Kavak, Akçaağaç türleri, Kayın ve Meşelerle bezenmiş parkta farklı aktiviteler ve tarihi anıtlar yer alıyor. Hyde Park tarih boyunca birçok aktiviteye mekân olmuş ayrıca İngilizlerin milli kutlamalarında buluşma yeri olmuştur.

Park da yaz konserlerine ve çeşitli etkinliklere içinde ve çevresinde yer verilmektedir. Parkın güney tarafında Kraliçe Victoria’nın ölmüş kocası Prens Albert’e yaptırdığı anıt bulunmaktadır. Anıtın karşı tarafında, çoğunlukla yazın klasik müzik konserleri için bir buluşma yeri olan Royal Albert Hall bulunmaktadır. Parkın batısında, Prenses Diana’nın Prens Charles’tan boşandıktan sonra yaşadığı Kensington Sarayı bulunmaktadır. Diana’nın anısına yapılmış şelalede burada bulunmaktadır.

Parkın kuzey doğusunda Marble Arch ve Speakers Corner bulunmaktadır. Marble Arch başlangıçta Buckingham Sarayına görkemli bir kapı olarak yapılmıştır ama daha sonra şimdi bulunduğu yere taşınmıştır. Speakers köşesi düşünce özgürlüğü ve açık tartışma için bir buluşma yeridir. Parkın güney doğusunda Hyde Park girişinde, çatıda manzara seyretme yerine açılan küçük bir sergi yerinin bulunduğu Wellington Arch bulunmaktadır. Bahçeler bölümünde Long Water (Uzun Su), park bölümünde de Serpentine olarak bilinen bir gölü içine alır.

Parkın Marble Arch’a (Mermer Kemer) yakın kuzeydoğu köşesinde ise, çok eskiden beri sokak hatiplerinin serbest konuşma yeri olarak bilinen Speakers’ Corner bulunur. Burada bir kürsü vardır ve bu kürsüde istediğinizi söyleyebilirsiniz. Söylediklerinizin aleyhinizde delil olarak kullanılmayacağı iddia edilir.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ESKİ STADYUMU TAMAMEN YEŞİL ALAN YAPIYOR.

Ordu Büyük Şehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz “ Yeni Ordu stadının tamamlanmasıyla birlikte şehrin içerisinde bulunan stadyumun da kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yıkılacağını belirten Başkan Yılmaz, “Halkımıza söz verdiğimiz gibi bu alanda hiçbir yapılaşmaya gitmeyeceğiz,  şehrin tam ortasına bir meydan ve yeşil alan kazandırmış olacağız. “ demişti.

Ordu Büyük Şehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz,  25 Kasım 2017 günü basına verdiği  son demeçte de şöyle demişti. ” …19 Eylül Stadı ile ilgili yeni kararı Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz kamuoyuna duyurdu. Başkan Yılmaz, “Şehrin tam ortasında kalan 19 Eylül Stadı’nı Haziran ayında yıkıp, 66 dönümlük alanın tamamını yeşil alan olarak hemşerilerimizin hizmetine sunuyoruz. Çocuklarımız şehrin tam ortasındaki bu dev yeşil alanda koşup oynasınlar diye, mevcut 19 Eylül Stadı’nın sadece tribünlerini yıkacağız. Ortadaki yeşil alanı ve etrafındaki koşu yolunu ise muhafaza edeceğiz.19 Eylül Stadı’nın yıkılmasıyla ortaya çıkacak, yeni şehir meydanı ve ferah yaşam merkezi üzerinde kesinlikle hiçbir yapı olmayacak. Otopark yapma fikrinden de vazgeçtik! Ordu'nun geçmişteki etkinliklerine ev sahipliği yapan Millet Düzü'nü de bu alanda canlandıracağız. Yıkılacak olan 19 Eylül Stadı’nın postane tarafına Millet Düzü’nü hatırlatacak halı saha gibi sportif alan yapacağız. Tüm bu çalışmalar tamamlandığında, hem şehrimiz nefes alacak, hem de Boztepe’den bakıldığında eski anılarımızın olduğu 19 Eylül Stadı’nın zemini ve yeni meydanımız, gurur tablosu olarak karşımıza çıkacak. Ordumuza hayırlı olsun…” dedi.

ORDU BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİNE BİZİM DE BİR ÖNERİMİZ VAR.

Ordu Şehrin tam ortasında kalan 19 Eylül Stadı’nı Haziran ayında yıkıp, 66 dönümlük alanın tamamını yeşil alan olarak hemşerilerimizin hizmetine sunulmasına en içten biçimde biz de katılıyoruz. Ama bizimde Ordu Büyük Şehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’a bu alan için ilginç ve orijinal bir önerimiz var.   Ordu’nun Şehir Hastanesi yapılması dolayısıyla iptal edilen Eskipazar’daki Botanik Parkının bir benzerini  “Kent Parkı”  olarak Ordu eski stadyumunun olduğu bu devasa alana  yeniden kurabiliriz.

Ordu Kent Parkımız,  yürüyüş ve koşu yolları, süs havuzları ve spor alanları, piknik alanları, amfi tiyatro, açık yazlık sinema,  konser ve sergi alanları, oturma grupları, çocuk oyun aletleri bulunan ve bireylerin tek başına ya da grup olarak etkinlikler düzenlenmesine fırsat sağlayan sosyal donatı bölümleri, bitki materyalleri ile bir bütünlük arz eden ağaçlar, eğitici, kaynaştırıcı özellikleri taşıyan düzenli ve planlı olarak tasarlanmış bir park olmalıdır. Kent Parkının bir köşesine ise, çok eskiden beri siyaset döneminden beri hatiplikleri, hatıraları ve fıkraları ile tanınan Halil Tekkaya ve İsmail Hanikaze’nin  karşılıklı heykelleri konulabilir. Bu yöresel heykellerimizin önünde serbest konuşma yeri olarak diye bir kürsü oluşturulmalıdır. Bu serbest kürsüde herkes gelip basın açıklaması şeklinde istediğini halka söyleyebilmelidir. Bu alanların dışında Ihlamur, At Kestanesi,  Çınarı, Akçaağaç türünde yöresel ağaçlar ve tarihi örnek anıtlar (Süleyman Felek Büstü vb.) Basın Müzesi burada yer almalıdır. Dünyada birçok yerde örneği görülen ve çok tutulan Park Konserleri ile son yıllarda tekrar çok moda olan halka açık yazlık sinema gibi sosyal etkinlik alanları da bu Kent Park içinde oluşturulmalıdır.

Hiçbir kentin ortasında 66 dönüm boş bir alan bulmak kolay kolay her ile nasip olmaz. O yüzden bu alanın yeşil ve doğal olarak kalması için çok olumlu bir karar veren, Ordu Büyük Şehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’a teşekkür ediyoruz. Ancak bu yeşil alanın değerlendirilmesi hususunda kentin ileri gelen akil insanları, yerel basın, sivil toplum kuruluşlarının da önerileri ve temennileri alınmalıdır. Bu açıdan zaman geçmeden ilk biz teklifimizi açıkladık. Bu alan altın gibi değerli bir alandır. Kentsel yaşamın zorlukları içinde halkın nefes alacağı, ucuz bir şekilde eğleneceği, ferahlayacağı bu tür geniş alanlara ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacın karşılanması içinde çözüm eski stadyum yerine botanik bahçesi gibi güzel bir “Kent Parkı” yapmaktan geçmektedir. Öyle değil mi?

KAYNAKLAR:

Ahmet Tuğrul Polat, ”Kent Parklarının Katkıları” adlı makalesi, Plantmedia.com.tr.                                                                                                                                                                                   Hyde Park, Londra, İngiltere - devridunya.blogspot.com.tr

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar