Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Ordu Evleri

Ordu Olay’da okudum haberi; “Geleneği gelecekle buluşturmak” sloganıyla,   “Yöresel Mimariye Uygun Konut Projesi Yarışması” düzenlemiş Ordu Büyükşehir Belediyesi (OBB).

Habere göre, Ordu’nun 19 ilçesini kapsayan yarışmayla; yöresel mimariye uygun yeni yerleşim yerleri yapmayı, bu yapıları yaygınlaştırmayı ve yöresel mimariye olan ilgiyi artırmayı amaçlıyormuş OBB.

Yarışmaya katılmak isteyenler, www.yarisanordu.com adresinden başvuru yaparak, 1 Temmuz 2021’e kadar projelerini teslim edebilecekmiş. Sonuçlar ise 12 Temmuz’da açıklanacakmış.

16 Temmuz’da düzenlenen töreninde de toplamda 270 bin lira ödül verilecekmiş dereceye girenlere.

Doğrusu çok heyecanlandım haberi okuduğumda. Taşbaşı ve Zaferi Milli mahallelerindeki bahçe içerisindeki o güzelim evler geldi aklıma.

Nedense kimimiz başka illere göçerek, kimimiz de göğü delercesine yükselen şekilsiz apartmanların şekilsiz dairelerine taşınarak veda ettik mahallelerimize ve mahalle kültürüne.

Oysa yalnızlıktır, strestir, yalıtılmışlıktır, modern hapishanedir yüksek katlı binalar ve gökdelenlerdeki yaşam. Ne komşunuz vardır çevrenizde ne de arkadaşınız...

Kaç insan birbiriyle tanışır, kaç insan komşuluk ilişkisi kurar, kaç ailenin çocuğu arkadaş olup, birlikte vakit geçirir ki gökdelenlerde?

Kime anlatırsınız derdinizi, kim olur zor zamanlarınızda yanınızda, kim çalar kapınızı, kim koşar yardımınıza?

Ancak yangın ya da deprem gibi bir felaket olduğunda, binaların önündeki alanlarda görür insanlar birbirini.

Zaten Taşbaşı’nı, Taşbaşı yapan, değerli kılan, insanı büyüleyen, mıknatıs gibi kendine çeken sadece doğası ve o güzelim tarihi binaları değil, mahalle kültürüydü de.

Çünkü sosyalleşmek, bir olmak, dayanışmak, el ele vermek, anılar biriktirmektir mahalle kültürü. Ne kadar anı biriktirebilirsiniz ki apartman katlarında?

Umarım OBB’nin yarışması ilgi görür, geçmişin Ordu Evleri bir bir yükselir Ordu ve ilçelerinde.

Bahçeli yeni mahalleler kurulur, çocuklar cıvıldaşarak oynar, komşuluk yeşerir, insanlar yeniden tanışır unuttukları mahalle kültürüyle.

Umarım öyle olur.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar