Ordu
DOLAR18.6457
EURO19.6795
ALTIN1078.3
H. Naim GÜNEY

H. Naim GÜNEY

Mail: [email protected]

reader

"ORDU GENÇLER YURDU KULÜBÜ"

Yerel tarihçi Hikmet Pala hocamın yaptığı bir araştırmadan küçük bir bölümle "Ordu Gençler Yurdu Kulübü" spor faaliyetlerini paylaşmak istiyorum. 

"İdman Yurdu Kulübü’yle başlayan futbol sevgisi Ordu şehrinde gittikçe artmaya başlamıştı. Fakat İdman Yurdu’nun 1929 yılında kapanması bu alanda bir boşluk meydana çıkarmıştı. Gençler futbol oynamak istiyorlar ancak kendilerine yardımcı olacak bir çevre bulamıyorlardı. 1929- 1930 yıllarındaki ekonomik krizin yol açtığı etkiyle Ordu’da da birçok firma iflas etmiş, piyasa sıkıntı içinde kalmıştı. Gençlerin toplanabileceği tek alan Türk Ocağı’ydı. O da spordan daha çok kültürel faaliyetlerde bulunmaktaydı. Futbol oynamak isteyen Ordu’lu gençler 25 Mart 1931 yılında Ordu Gençler Yurdu Kulübü’nü kurmayı başardılar.
Ordu Gençler Yurdu Kulübü’nün kurucuları şu isimlerdi; Servet Zeren, Binbaşının Fehmi, Temel Uzlu, Hüseyin Hilmi Kulaçoğlu, Mustafa Eren, Ahmet Hazinedar, Mustafa Gönül, Celal Altınel, Kemal Cengiz, Cevdet Altay, Kemal Kozoğlu, M. Hilmi Acar, Tokatlıoğlu Mustafa, Tapucu Şakir, İsmet Şükrü. Kulübün forma rengi “Vişne-Beyaz”dı ve formalarının sol tarafında kulübün adını simgeleyen GY harfleri üst üste konularak arma yapılmıştı.

GENÇLER YURDU KULÜBÜNÜN TEMSİL HEYETİ DE VARDI

Tarihçi Hikmet Pala'ya göre; Ordu Gençlik Heyeti Kulübünün kuruluş amacı “ Gençleri fikren yükseltmek ve geliştirmek” şeklinde belirlenmişti. Bu amacın gerçekleştirilmesi için 3 faaliyet kolu seçilmişti; Fikir, Tiyatro ve Spor.
Kulübün ilgilendiği spor kolları, futbol, denizcilik, voleybol ve basketbol olarak belirtilmişti. Gençler Yurdu Kulübü’nden kısa bir süre sonra Ordu Spor Yıldızı Kulübü de kuruldu ve bu iki kulüp sporda olduğu kadar kültür çalışmalarında da kıyı boyundaki illerde tanınmıştı.
Gençler Yurdu Kulübü, 1930'lu yıllarda futbolun yanı sıra sahne çalışmalarına büyük önem vermişti. Kulübün sahneye koyduğu tiyatro eserlerinin birçoğu, kulüpte başkanlık yapan ve başrollerini de bizzat oynamak suretiyle sahneye koyan Namık Senih Mayda tarafından düzenleniyordu. Aynı zamanda tiyatro ve fıkra yazarı, şair ve hatip olan Namık Senih Mayda, Ordu Halkevi adına da birçok eseri sahneye koymuştu.
Ordu Gençler Yurdu ve Spor Yıldızı kulüplerine mensup gençler, her yıl yaz başında yiyecekler hazırlayarak, şehrin civarındaki koruluklara, ırmak ve deniz kenarlarına gezintiler düzenliyorlardı. Bu sayede gençler arasında köklü bir işbirliği, saygılı bir arkadaşlık havası yaratılmış oluyordu.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar