Ordu
DOLAR18.6457
EURO19.6795
ALTIN1078.3
H. Naim GÜNEY

H. Naim GÜNEY

Mail: [email protected]

reader

ORDU-GİRESUN İLLERİNE AİT ORTAK BİR “HELİKOPTER AMBULANSI” İSTİYORUZ

Geçtiğimiz yıllarda, Ordu Devlet Hastanesinin bahçesindeki heliport denilen beton piste inerken, kalkarken ve havada iken sık sık görünen 112 Acil Sağlık Hizmetleri bünyesindeki kırmızı  helikopter ambulansı  artık  pek ortalıkta gözükmüyor. Ambulans Helikopter nerelerde diye sizin için araştırdık, soruşturduk. Sonuçta bize en yakın olarak Trabzon ve Samsun için konuşlanan Helikopter ambulansların artık çok acil olması kaydıyla ilimize de hizmet verebileceğini öğrendik.

 Durum özetle şöyle: Türkiye’deki  helikopter ambulansları, Sağlık Bakanlığı tarafından özel sektörden ihale ile kiralıyor. Ve ihalenin de  birkaç yıl süresi oluyor. İhale süreci bitince, Maliye Bakanlığı ödenek ve izin verirse yeniden ihale ile Helikopter ambulanslar kiralanıyor.  Samsun’da bir süredir sona eren helikopter ambulans sözleşmesi nedeniyle uzun bir ara verildiğini, ancak 112 Acil Sağlık Hizmetlerine bağlı olarak tekrar faaliyette geçtiği ifade ediliyor.  Ama hava ambulansının öncelikle Samsun bölgesi için çok ihtiyaç olduğunu ve öncelikle Samsun iline hizmet verdiğini öğrendik.  Samsun 112 acil için hizmet veren bir adet Helikopter ambulansın yetkilileri, Ordu, Amasya, Sinop ile Tokat ve Çorum'un  ancak bir kısmına o da yaklaşık 80 kilometrelik bir alana çok  acil vakalarda hizmet verebileceklerini söylüyorlar.  

naim güney

Türkiye’de ilk ambulans helikopter hizmetinin 28 Ekim 2008’de 2 helikopter ile başlamış, helikopter sayısı  2009 yılında önce 7’ye, sonra da 17’ye çıkarılmış. Helikopter ambulanslar, bugüne kadar 20 binin üzerinde acil hasta ve organ nakli operasyonlarında kullanılmış. Sağlık Bakanlığı, coğrafi yapı, ulaşım ve hava şartlarına bağlı olarak helikopter bulundurulacak illeri seçtiklerini, ambulans helikopter hizmet merkezlerinin Ankara’da iki adet, diğer illerde ise birer adet olmak üzere, İstanbul, Malatya, Çanakkale, Bursa, İzmir, Antalya, Afyon, Adana, Kayseri, Konya, Diyarbakır, Van, Erzurum, Trabzon ve Samsun olarak seçildiğini belirtiyor.. Bu illerin aynı zamanda kendi bölgelerinde 112 hizmetleri içinde hava ambulans helikopterlerin sevk ve idaresini yaptığını açıklıyorlar.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri,  yakıt ikmali yapılmadan 2,5 saat havada kalan  bu ambulans helikopterlerin 400 km. mesafeye erişilebildiğini, uygun koşullarda yakıt ikmaliyle daha uzak mesafeye hastayı nakledebildiğini belirtiyorlar.  Helikopter filosuna ilave olarak 2 adet helikopterin arıza vb. durumlar için yedek tutulduğunu belirten yetkililer,  Helikopter kullanımına ilişkin en önemli unsurlardan biri olan “heliport”  denilen helikopterin inip kalktığı pistlerin,  bütün il ve ilçeler için heliport veya  acil iniş alanı inşaa edilmesi  gerektiğini kaydediyorlar.

Şimdi yetkililere ve siyasilere soruyoruz. Ordu ile Giresun’a  ortak bir helikopter ambulans  niye konulmuyor?  Ordu ve Giresun illerin de arazi yapısı çok dağlık, aynı zamanda köyler ve evler çok dağınık  olduğu,  köylerde genellikle yalnız ve yaşlı hasta insanların yaz kış  yaşadığı  bilinmektedir. Bu yüzden acil  tıbbi müdahalelerde zamanla yarışıldığı ve yüksek köylere karadan ulaşmakta zorluk çekildiği  için helikopter ambulansın,  bölgemizde  her an  hazır olarak bulunması  gerekmektedir. Ayrıca, helikopterin inip kalktığı beton asfalttan “heliport”  denilen pistlerin  veya  acil iniş alanlarının bütün  ilçelere inşaa edilmesi  gerekmektedir.

Altınordu şehir merkezine İtfaiye için mobil istasyon kurmak ne kadar gerekli ve güzel bir icraatsa, helikopter ambulansın ve  heliport denilen pistlerin  veya  iniş alanlarının Ordu’ya kazandırılması da o kadar elzemdir. Ordu-Giresun illerine ait ortak  bir helikopter ambulansın vatandaşlara her an ve her yerde hizmet vermesi  için, vakit geçirmeden gerekli girişimlere başlanmasını talep ediyoruz, Bizden duyurması,  kalın sağlıcakla..

NAİM GÜNEY-ORDU

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar