Ordu
DOLAR13.1175
EURO14.9402
ALTIN753.19
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

ORDU KALKINMA ÇALIŞTAYI

        Başarıya giden yol, ortak akıl ve işbirliğinden geçer. Beraber hareket etmeyenler rekabet ejderhasına yenik düşmekten kurtulamaz. 6-7 Eylül tarihlerinde düzenlenen kalkınma program tavsiyesi temel hedefli çalıştayın ilimizi bölgesel kalkınma idealimize yaklaştırmasını umuyoruz. Her hayale dua, her işe çaba gerekir. Hedeflerin gerçekleşmesi yolunda heyecanımızı sıcak tutuyoruz. Ancak ekonomiyi canlandıracağı, diğer kentler ile gelişmişlik farkını kapatacağı bir çalıştay olmadığı bilinmelidir. Elbette bunda ilk denemenin acemiliğini göz ardı edemeyiz. Bu etkinlik kenti güvenle aydınlık geleceğe taşıyacak bir milat olsun. Bu güzel çalışmanın ortaya çıkması yolunda büyük gayret gösteren, Ordu'nun sancılarını yüreğinde taşıyan, Ordu Vali yardımcısı Ekrem Yaman beyi tebrik ediyoruz.

          Sonraki çalıştaylar için bazı önemli tavsiyelerimizi sıralayalım. Protokol konuşmacı adedi çok fazla ve konuşmalar büyük zaman ve enerji kaybıydı. Tek kişinin konuşması yeterliydi: Vali... Panel kesinlikle gereksizdi. Temsilcilerin hepsinin kamu personelinden seçilmesi sebebiyle bağlı bulundukları kurumların icraatlarını övmekten öte geçemediler.Önünde duran yazıları okuyan panelciler, yabancı girişim rüzgarlarının akışına öncülük edecek çözüm önerileri sunmanın fersah fersah uzağındaydı. Seyircileri istatistik rakamlarına boğmaları ilgiyi düşürdü. Bir ara dışarıda dolaşanların salondakilerden daha fazla sayıda olduğunu gözlemledik.

          Çalıştay öncesinde, grupları doğru adrese götürecek sorular tespit edilmemesi, sorunları analiz eden ileri problem çözme teknikleri kullanılmaması dikkat çekici hatalardı.

Çalıştayın etkinliği ve verimliliği açısından mola süre sınırlarında denge gözetilmeliydi. Ticaret hizmetleri sınıfında aralıksız bir buçuk saat kaldığımız ders içerisinde 1 saat boyunca oradan burdan toplanmış bol bol faydasız ve alakasız istatistik rakamları ve verileri dinledik.  Durum bu yönde ilerleyince kalan yarım saatte çözüme odaklayan parlak fikir çeşitleri ortaya çıkmadı. Zaten konu başlıkları altında toplanan katılımcılar kök sorunların sonucuna katkı sağlayacak ticari donanımdan tamamen yoksundu. Yönlendirici, grup içindeki iletişimi yönetme ve otorite kurmakta oldukça pasifti.  

         Yere düştüğünde yıldız şekiller oluşturan yağmurların emzirdiği fındık dallarının gür yaprakları arasından buruk sevda türkülerinin yankılandığı bu toprakların finansal kaderi için yatırım şart. İnternet arama motoruna ismi yazıldığında, merak uyandıran bir şehir için üretim yeteneğini geliştirmekten başka seçenek yoktur. ''Taşıma su ile değirmenini döndüren'' Ordu'da, kamu kesiminin ve özel sektörün istihdamın artmasına yönelik politikalar geliştirememesi nedeniyle dışarı göçlerin önü bir türlü alınamamaktadır. Teşhis belli, tedavi eksik!

Kalkınmanın kıyısında, ''elinde kürekle oynayan çocuk'' olmaktan öteye gidememiş ürkek şehir ekonomileri için çare üretimdir. İşsizliği düşürmenin, büyümeyi hızlandırmanın ve ekonomi 'yelkenlerini' şişirmenin yegane yolu fabrikalardır, içi boş statlar değil...

*

Üreten ve birleşen Ordu için!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar