VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9233
EURO18.2537
ALTIN1023.6
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ORDU LOBİSİ NEDEN YOK?

Bir yerde güç ve yarış varsa orada lobi vardır. Örneğin, iktidarda kalmak adına medya ve iş dünyasıyla anlaşmalar yapmak da bir lobi faaliyetidir. Lobicilik birçok sahada yapılıyor. En çok da siyasal anlamda karar mekanizmasındakileri etkileme ve yönlendirmede. Özellikle küreselleşmenin tüm dünyaya hakim olmasıyla hükümetlerin karar alma süreçlerinde lobicilik önemli bir faktör haline gelmiştir. Kendi fikirlerinizi, gerçeklerinizi, uluslararası arenada doğru yöntem ve araçlarla savunamazsanız, zayıf düşersiniz. Lobicilik aynı zamanda olumlu imaj oluşturarak daha geniş kapsamlı bir tanıtım amacı da taşımaktadır. Fakat Türkiye’nin, uluslararası iletişimin en önemli yollarından biri olan lobicilikte istenen seviyede olmadığını maalesef söylemek zorundayız. Daha gidilecek çok yol var.

            Bir lobinin ciddi ve etkili olabilmesi için öncelikle halkla ilişkilerin yöntem ve araçlarını iyi kullanabilme yeteneğinin olması gerekir. Çalışmayı yürütecek olan kişilerin konusunu en iyi şekilde araştırması ve bilgi sahibi olması şarttır. Lobicilikte kullanılan bazı yöntemleri şöyle sıralayabiliriz. Siyasi parti başkanlarına ikili veya çoklu ziyaretler. Sektör temsilcileri, dernek ve vakıflarla birlikte hareket etmek. Dostluk ve hemşehrilik bağlarını kullanmak. Bürokratlarla yakın temas kurmak. Basın toplantıları düzenlemek... Lobiciliğin ne kadar önemli bir durum olduğunu anlattık. Şimdi gelelim esas konumuza. Ordu, ülkemizin en fazla göç veren illerin başında gelir. Diğer şehirlerle arasında tarifsiz bir geri kalmışlık farkı var. Buradaki en büyük eksiklik Ankara'da kuvvetli bir lobi kuramamaktan geliyor. Başkentte gücü olan devletin pastasından büyük dilimi alıyor. Olmayan da havasını alıyor! Ve her zaman olduğu gibi Ordulu bir güç odağı oluşturamıyor.

            Şehir dışındaki Ordu derneklerini say say bitmez ama, hiçbirinin toz kadar ağırlığı yok. Ordu'ya gelen, giden, atanan yöneticilerin kentin siluetini değiştirdiği, gelecek nesillere bırakabildiği hangi eseri sayabilirsiniz? Hangi ekonomik mirası var? Ortalıkta Ordu-Giresun havalimanını uluslararası bir meydana dönüştürebilecek bir lobi iradesi gören var mı? Bırakın onu havalimanına dandik bir cihaz dahi olacak güçten yoksunlar. Ordu'ya demiryolu getirebilir misiniz? Söyleyin, var mı böyle bir lobi gücünüz? Bize bunu anlatın. Her dönem iktidarlar tarafından yıllar boyu horlanmış bu fakir şehre bir demiryolu getirin de görelim. Ordu'nun böyle bir gücü asla yok. Hem mevcut hem de geçmiş dönem milletvekillerinin yaptırım gücü yok. Bu sorulara pozitif cevap verebilir misiniz? Hükümette bakan olanları da gördük. Ünyeli eski bir bakan seçimden önce beş mega proje sözü vermişti. N'oldu o iş? Yattı tabii... Söyleyin, Ordu'ya ne hizmeti var? Benim bildiğim yok. Trabzon, bölge illeri arasında başkentte lobi gücü olan tek şehirdir. Karadeniz'in  'kaymağını' onlar yer. Her çeşit imkan, taviz ve teşvik onların ayaklarının altına serilir. Ekonomide, sporda, ticarette, turizmde vs. birçok sahada söz sahibidir. Bize de sadece 'manzarayı' seyretmek düşer. Yıllarca benim şehrim ninnilerle, masallarla uyutuluyor. Bir Ordulu olarak yüzüm kızararak söylüyorum. Ordu'da hizipçilik çok fazla. Ordulular birbirini eziyor, sivrileni yıpratıyor. Ordulu, Ordulunun ayağının altına 'muz kabuğu' koymakla meşgul. Daha ne anlatayım!

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar