Ordu
DOLAR12.4052
EURO13.9967
ALTIN715.68
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

ORDU MARKA KENT OLABİLİR Mİ?

1970’li yıllar... Ülkenin finans merkezi iflasın eşiğinde. Çöp yığınlarıyla ünlü caddelerin çeteler tarafından yönetildiği, şiddetin dört bir yanı ahtapot gibi kuşattığı bir dönem. 

1990’lar... Cinayet, uyuşturucu, tecavüz, hırsızlık bilumum suç oranı zirvede; can güvenliği sıfır. Birkaç yıl sonra... Sihirli bir değnek değmişçesine kentin silueti değişiyor ve dünyaca ünlü bir markaya dönüşüyor. New York’tan bahsediyoruz. 

Ya Paris? İki asır önce insanların sokakta pisliklerin üzerinden atlayarak yürüdüğü, şimdi ise tatil planlarının ilk sıralarında bir şehir. Dubai? 40 sene evvel kuş uçmaz kervan geçmez bir balıkçı kasabası iken bugün, Ortadoğu’nun en önemli ticaret ve turizm merkezi. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Pekala saydığımızı bu şehirler markalaşmada hangi yolu izledi? 

Markalaşmak, sadece bir reklam, pazarlama veya yatırımcı çekme projesi değildir. Sunduğu şeyi farklılaştırmaktan ibarettir. Sunarken üründen değil, tüketiciye yaşatacağınız deneyimden bahsetmelisiniz. Kent logosu veya simgesi, çarpıcı sloganlar, kampanyalar, sosyal medya, etkinlikler markalaşmaya destek araçlarıdır. Kökleri tarihin derinliklerine uzanan Türkiye'de, İstanbul'u bir kenara koyarsak başka bir marka şehir sayabilir misiniz? Neden medeniyetler beşiği Anadolu'dan bir belde listeye giremiyor? Tam olarak eksik nerede? 

Enerji şehri New York, ''I Love NY'' simgesiyle bütünleşmiştir. Paris, romantizmdir. Milano, modadır. Londra, kültürel canlılıktır. Las Vegas, eğlencedir. Rio, festivaldir. 

Şehri makyajlamak yerine ekonomik, kültürel nitelikli yapısal problemlerin çözümüne öncelik veren projeler üretmek şart. İnsan faktörünü dışlayan hiçbir proje başarılı olamaz. Markalaşmaya talip olan kentler önce vatandaşlarını mutlu etmelidir. Markalı şehrin turisti çekebilecek ve ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir ''değeri'' olmak zorunda. Bu yüzden iletişime çok büyük önem vermek gerekir.

Gelelim, makalenin ''has oğlanı'' Ordu'ya... Soralım bakalım. Bir paket gibi takdim edilebilecek, kıymetli bir mücevher gibi kapışılacak hangi turizm sembolü var?

Ordu sosyal medyada ne kadar var? Marka iletişim planını bilen gören var mı?

30 yıldır karış karış Cihanı geziyoruz, yurtdışı fuarlara katılıyoruz. Ordu ismini duyana hiç rastlamadık. Şehirleşmeyi tamamlayamamış bir yer marka kent mi olur?

Marka kıyafetler, yüksek binalar ve pahalı parfümlerin kapatamayacağı kadar çirkin bir trafik var. Bütün mesele bu... Sadece Afrika'da rastlayabileceğimiz dolmuş araçları ile toplu ulaşım sağlayabilen kent hangi hedef kitlenin zihninde olumlu algı oluşturabilir? Farklı yönlere savrulan balonlar gibi korumasız emekliler, sosyal tesis ve etkinlik alanları olmadığından parklarda donuk bakışlarla hatıralara sığınıyor. Söyleyin, Ordu yaşlı dostu bir şehir midir?

''Ey hayat, biz Ordu'ya gidiyoruz. Sen de arkadan gel'' diyebileceğimiz bir şehir değil burası... Yaşlı, hasta ve bebeklerin ''huzurunu çalan'' düğün, asker uğurlama ve maç galibiyet kutlamaları gibi kamu düzenini bozucu ses kirliliğine yönelik gürültü haritası niçin yok? 

Doğru bir başlangıç için rekabet yarışında diğerlerinin önüne geçebilecek çalışmalar yürütülmelidir. Festival deyince akla sadece şarkı, türkü konserleri gelmesin! Tarihi ve tabiat zenginliğine rağmen kendini yeterince anlatamayan, denize küs Ordu ''fazla uzağa gidemez''

*

Ordu'nun sancılarını yüreğinde taşıyanlara! 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar