VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9602
EURO18.2926
ALTIN1017.5
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ORDU MARS'A BENZİYOR

Her yağmur, çamurlu bir elbise dikiyor şehre. Sıkılıyoruz hepimiz bu çamurlu giysinin içinde. Dertliyiz, bir yazıya böyle başlanmazdı. Son günlerde altyapı çalışmaları nedeniyle köstebek yuvasına, artan yağışlarla birlikte çamur deryasına dönen yol ve kaldırımlarda yürümekte zorluk çeken vatandaşların sinir katsayısı tavana vurdu! Yürümek isteyen ahaliye geçit vermeyen virgül gibi bükülen yollar, Türkiye'nin en mahrumiyet ili Ordu'da patates çukurundan farksız!

Bubi tuzağı gibi kazalara davetiye çıkaran su çukurlarından geçerken sürücülerin direksiyon hakimiyetini kaybetmemesi için cambazlık gerekiyor. Kentin pek çok caddesinde motorlu araçlar slalom yaparak ilerliyor! Yaşanan kış şartlarından dolayı yollarda meydana gelen bozulmaların/çökmelerin onarılmaması iki damla yağmur düşse çamura bulanan öğrencileri her gün derin yarıklar üzerinden geçip gitmek zorunda bırakıyor.

Hızlı nüfus artışı, kırsal kesimlerden kente göç, altyapı yetersizliği, çarpık kentleşme gibi nedenlerden dolayı Ordu'da yaşamak sorun haline geldi. Araç sayılarındaki hızlı yükseliş de, şehrimizde ulaşım sorununa tuz biber ekmiştir! Özellikle işlek cadde ve sokak aralarında yayaların kullanımına tahsis edilen kaldırımlarda dehşet işgaller plansız kentleşme 'yarasını' burgulu çatal gibi gözümüze sokmuştur. İnternet kablosu, su ve kanalizasyon için ayrı, doğalgaz için ayrı toprak kazılan şehrimizdeki altyapı tekniği oldukça maliyetli ve etkisizdir. Her yağmur sonrası yaşanan sel görüntüleri altyapıda gelecek elli yılı ele alacak bir programın gerekli olduğunu hatırlatıyor.

Peki bozuk yolların hiç mi iyi tarafı yok? Var elbet... Dünya lastik devlerinden Continental, Türkiye'nin delik deşik yollarını test üssü ilan etti. Firma lastiklerini yıllardan beri ülkemizde deniyor. Ordu'dan daha iyi doğal test alanı mı olur? Bence 'yarış turizme' kazandırılsın! Açılmayan yolları, çamur deryası bozuk yollarıyla Cumhuriyet mahallesi en iyi pist alanıdır! Şimdi, bu yazıyı okurken kıs kıs gülüp mevcut belediyeye saydırdığımızı düşünenler nafile heyecanlanmasın. İnsafsız değiliz. Yerel yönetimi elinde tutan geçmiş dönem belediyelerinin altyapı başarısızlığını göz ardı edecek değiliz. Her şeyin farkındayız. Tüm geçmiş belediyeler sorunlu ve sorumludur. Temiz, ferah yeni yol ve kavşaklar açmak mevcut belediye başkanlarının görev sahaları içerisindedir. Aksi halde onlar da diğerleri gibi eleştirilerin merkezine yerleşecektir.                       

*

Nostalji yaşamak ve zamanda yolculuk yapmak isterseniz; bu şehir tam size göre. Uzaya gitmeye gerek yok, Ordu’ya gelin. Ordu uzay çağını yaşıyor! Yollar Mars yüzeyi gibi çukur ve çamur…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar