Ordu
DOLAR13.6483
EURO15.2021
ALTIN788.24
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Ordu Olay...

Benim de sayfalarına konuk olmaktan gurur duyduğum Ordu Olay gazetesi, geçtiğimiz günlerde 30. kuruluş yıldönümünü kutladı. Oysa birkaç yıl öncesine kadar ne bu gazeteyi ne de başındaki Zeki Özel’i tanıyordum doğru dürüst.

Ne de olsa İstanbul’da yaşayan ve Ordu’ya pek sık gitmeyen bir gazeteciydim. Yıllarca Bâb-ı Âli Yokuşu’nu tırmanmış, kahvesini büyük gazetelerin plazalarında içmiş, televizyon ve haftalık dergilerde yöneticilik yapmış bir gazeteciydim ben.

Ordu Olay, diğerleri gibi resmi ilan için çıkan bir taşra gazetesi, Zeki Özel de onun başındaki bir gazeteciydi işte!

Oysa, Zeki’yle tanışıp Ordu Olay’ın geçmişine doğru uzun bir yolculuğa çıkınca yüzleşecektim tüm gerçeklerle. Üstelik Zeki’nin lafları değil, 28 yıllık tozlu gazete arşivi öğretecekti bunu bana.

Aslında Ordu Olay, bir gazeteden; Zeki Özel de bir gazeteciden daha fazlasıydı. Üstelik benim gazetecilik adına 35 yılda yaptığımın on katını, birkaç yılda başarmıştı o.

Bırakınız resmi ilan peşinde koşmayı, yapımına karşı çıktığı otelin tam sayfa ilanını bile, “Yapımına karşı çıktığım otelin ilanını gazetemde basamam,” diyerek geri çevirmişti...

Militanı olduğu partinin il başkanı gazeteye gelip, “Zeki bu seçimi Ordu Olay’ın desteğiyle alacağız,” dediğinde, “Ben partiliyim ama gazetem olamaz,” diye geri çevirme cesaretini göstermişti o...

Yanlış uygulamalarını eleştirdiği için, oy verdiği belediye başkanı tarafından başına geçirilmişti gazete binası! Üstelik binaya ruhsatı veren de, yıkan da aynı belediye başkanıydı... Üstelik mahkemeye vermiş ve davayı kazanmıştı Zeki.

Diğer gazeteler yılbaşında zarf içinde gelen parayı yeterli bulmazken, geldiği yere iade eden de oydu...

Bir düşünün hele; Ordu Olay’ın yerinde manşetleri sayesinde atılmadı mı havaalanının temeli? Ya Kirazlimanı’nın bağrına hançer gibi saplanan Belde Evlerin yıkılmasına kim öncülük etti? Ya Durugöl, ya Enis Ayar’la birlikte sahilden geçecek yolun engellenmesi? Daha neler neler...

Üstelik o Ordu’ya sahip çıkıp, halkının gözü, kulağı, dili olup tüm bunları yaparken; CHP’liler “AK Partinin sesi”, AK Partililer ise “CHP’nin borazanı” diye yaftalamışlar ama aldırış bile etmemişti o.

İşte bu yüzden Ordu Olay gibi bir gazete yazmak hayli önemi benim için...

İyi ki varsın, nice yaşların olsun Ordu Olay.

 

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar