Ordu
DOLAR16.7832
EURO17.4971
ALTIN976.05
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Ordu Olay Basın Müzesi’nde…

Değerli Okur;

Nihayet bunu da başardık.

Ordu Olay’ın 30 yılı, Ordu’dan sonra İstanbul TGC Basın Müzesi’nde de bugün yapılacak bir etkinlikle kutlanıyor.

Ordu Olay, teknik olanaklar bakımından İstanbul gazeteleriyle boy ölçüşecek düzeyde de olsa, sonuçta bir Anadolu gazetesi... Adı üstünde “Yerel basın”!

Yerel basın -yaygın bir dağıtım ağı içinde olsa da- uzandığı yer bakımından her daim küçümsenmiştir.

Ordu Olay ilk defa bu kabuğu kırmış, iddiasını İstanbul Medyası’nın merkezine Bab-ı Ali’ye taşıyabilen ilk yerel gazete olma şansını yakalamıştır.

Basın Müzesi salonlarının duvarlarına asılı, muhtelif tarihli gazete panolarının yanında; sinevizyon gösterisi ve 30 yılın hikâyesini içeren kitapçıklarla İstanbulluların, dolayısıyla Ordulu hemşerilerimizin karşısında olacağız.

***

Bu itibarla Gazetemizin İmtiyaz Sahibi Zeki Mesut Özel’in kaleminden kitapçıkta yer alan sunuş yazısının tamamını tarihi bir belge olarak kayda geçsin düşüncesiyle köşeme taşıyorum.

 ***

“30 yıl…

Başıma geleceklerin farkında bile değildim Ordu Olay gazetesini devraldığımda. Tek amacım tarafsız bir yayın politikası izlemekti. Nereden bilebilirdim tarafsız olunca tek bir tarafın değil her tarafın saldıracağını? Nasıl düşünebilirdim yanlış icraatlarını eleştirdiğim belediye başkanının, ruhsatını kendi verdiği gazete binamı yıkacağını?

Önemli başarılarımız da oldu geride bıraktığımız 30 yılda. Eğer Karadeniz’de, sahilinden otoban geçmeyen tek kent Ordu ise, bu başta kentine sahip çıkan bir avuç çevreci ile Ordu Olay’ında içinde bulunduğu basın yayın kuruluşlarının verdiği mücadele sayesindedir.

Eğer bugün Ordu ile Giresun’un arasına bir havaalanı yapılmışsa, bunda da gazetemizin 23 yıl boyunca yaptığı yayıncılığın ve 1,5 yıl boyunca sürmanşetinden indirmediği, “HAVAALANINIZI YAPMAYANA OY VERMEYİN” sloganın büyük etkisi vardır.

Eğer bugün Ordu’da doğal bir göl ve kuş cenneti olan 70 dönümlük Durugöl arazisinde15-20 katlı beton binalar yükselmiyorsabunda yaptığımız ısrarlı yayınların yanı sıra düzenlediğimiz kampanya ile 110 bin ıslak imza toplanmasının etkisiçoktur. 

Bugün Ordu’da Kurtuluş Savaşı’nın kahraman gazi gemisiRÜSUMAT NO 4’ün birebir maketi yükseliyorsa, bunda da konuyu ilk kez gündeme getiren ve 17 yıl boyunca yapımına kadar konuyu takip eden gazetemizinkatkısı olmuştur.

Laik demokratik Türkiye Cumhuriyetini kurucusu Atatürk ve arkadaşlarını her milli bayramlarımızda ve özel günlerimizde unutmadık.

Ordu’nun doğasını tehdit eden HES inşaatlarına, siyanürlü maden çıkarılmasına ve taş ocaklarına karşı, derelerin ve yaylaların korunması için ısrarlı yayınlar yaptık.Kısmen bunlarda başarılı da olduk.

Sadece Ordu’nun değil bölgenin kaderini değiştirecek Cumhuriyetin Karadeniz’e borcu olan

 

SAMSUN-SARP DEMİRYOLU projesini ilk kez gündeme getirdik. Israrlı yayanlarla bu projeyi hem bölgenin hem de ülkenin gündemine soktuk.  

Ordu’nun en önemli geçim kaynağı fındıkta ülkemize ve üreticimize kaybettiren ULUSLARARASI TEKEL VE İŞBİRLİKÇİLERİNİN entrikalarına karşı manşetlerimizle hep fındık üreticisinin yanında olduk. Mağdur sessiz çoğunluğun sesi olduk.

Botanik Park arazisine yapılması planlanan Şehir Hastanesinin Ordu Üniversitesi’nin arazisine yapılmasına katkı yaptık. Üniversite kadük kalmaktan, şehir de boğulmaktan kurtuldu.

Başaramadıklarımız da oldu tabii ki. Eğer bugün Ordu’nun o güzelim sahilinde Anemon isimli bir otel varsa, Ordu Olay’ın karşı çıkmasına rağmen yapılmıştır. Elimizden gelen tek şey, yapımına karşı çıktığımız otelin tam sayfa ilanını gazetemizde basmayı reddetmek olmuştur.

Hiçbir siyasi partinin yandaşı, hiçbir çıkar gurubunun borazanı olmadan geride bıraktık 30 yılı. Bütün yayınlarımızda doğrunun ve iyinin yanında olduk. Bu ilkeli yayın politikamızı devam ettireceğiz.

Zeki Mesut Özel”

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar