Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

Ordu Olay’ın başarısının sırrı...

En iyi bildiğim alandır gazetecilik; okulunu da okudum, birçok gazete ve televizyonda da çalıştım.

Muhabirlik de yaptım, yayın yönetmenliği de söyleşiler de yaptım, köşe yazıları da yazdım.

Üstelik yerel değil, tümü ulusal yayın organlarıydı, ne de olsa İstanbul gazeteciliğin başkentiydi ve ben de İstanbul’daydım...

Büyük bir heyecan ve şevkle başladım gazeteciliğe, ama ilk çalıştığım Cumhuriyet’te başlayan hüsran, hiç bırakmadı peşimi.

Hele bugün iş tamamen çığırından çıkmış durumda; zaten çıkarları için iktidar ve muhalefet arasında iki ayrı kampa ayrılmış bir medyadan ne beklenebilir ki?

Oysa Ordu Olay gazetesi ulusal medyaya ders verircesine cesur bir gazetecilik örneği sunuyor.

Oysa büyük bir açmazın içinde kıvranır yerel gazeteler; tepede iktidar, bir yanda sermaye, diğer yanda siyaset vardır. Sermayeye yaranamazsa reklam, iktidara yaranamazsa resmi ilan alamaz.

Tüm bu açmazlara rağmen 28 yıldır dimdik ayakta kaldı Ordu Olay. Sahibi CHP’li diye, kimileri onu CHP’nin yayın organı diye nitelendirdi. CHP’li belediye başkanının yanlış icraatlarına karşı çıkınca da hükümet yanlısı “yandaş” gazete oldu!...

Oysa Ordu Olay’ın tek bir anayasası vardı; bağımsız ve özgür bir gazete olacak, Ordu’nun doğasına, kültürüne sahip çıkacak, doğal ve tarihi değerlerini koruyacak ve bu mirasın gelecek kuşaklara taşınmasını sağlayacaktı.

Aslında o, bir gazeteden çok daha fazlasıydı; arkasında kim olursa olsun yanlış olanı, Ordu’ya yakışmayanı görür görmez itiraz ediyordu.

CHP’nin yanlışlarını da eleştirdi, AK Parti’nin yanlışlarını da. Doğru bildiğinden şaşmadı; hep ısrarcı, inatçı, militan, cesur, özgür, savaşçı ve pes etmeyen bir gazete oldu. Bu sayede Ordu’nun en güvenilir ve en çok satan gazetesi oldu.  

Ordu Olay’ın en sevdiğim yanı ise, bir zamanlar Necati Doğru’nun Hürriyet ve Milliyet gazetesinde denediği kampanya haberlere ağırlık vermesi...

Eğer bir yalan 40 kez tekrarlandığında, gerçekmiş gibi algılanırmış toplum tarafından. Ya gerçeği 40 kez tekrarlarsanız?

İşte Ordu Olay tam da bunu yapıyor. Bıkmadan, usanmadan gerçeği 40 değil, 400 kez gözlerimizin içine sokuyor. Hem doğru bir yerde duruyor, hem de doğru şeyleri haykırıyor. İnandığı gerçeğin peşini bırakmıyor; ısrarla, inatla, cesaretle yazdıkça yazıyor. Gündemi izlemiyor, gündemi belirliyor.

Onun ısrarı sayesinde Ordu’ya daha da güzelleştiren kimi gelişmeler yaşanırken, kimileri ise tüm eleştirilere rağmen yanlışlarından vazgeçmiyorlar.

Eğer Ordu Olay’ın kampanyaya dönüşen manşetleri olmasaydı, herkesin hayal dediği Ordu-Giresun Havalimanı hayata geçebilir miydi?..

Eğer Durugöl’de yüksek katlı konutların yapılması kararından vazgeçilirse, bu Ordu Olay’ın haberleri sayesinde olmayacak mı?

Eğer Ordu Olay’ın, Ordu’nun o güzelim panoramasını bozduğu için şiddetle karşı çıktığı Tepe Restoran, Boztepe’ye kondurulmasaydı daha hoş olmaz mıydı?

Eğer Ordu Olay’ın ısrarla karşı çıktığı Anemon Oteli, denizin dibine kondurulmasaydı harika olmaz mıydı?

Eğer teleferik Yalı Camiinin minaresine teğet geçeceği yerde, Ordu Olay’ın önerdiği rıhtımdan Boztepe’ye çıksaydı daha şık olmaz mıydı?

İyi ki sadece Ordu’nun değil Karadeniz’in tüm güzelliklerine, tarihi dokusuna, doğasına ve tarihine sahip çıkan Ordu Olay gibi bir gazete var.

Eğer Ordu Olay, Ordu’ya sahip çıkıyorsa, Ordulular neden kendi gazetesine sahip çıkmasın!

***

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar