Ordu
DOLAR16.3294
EURO17.4527
ALTIN972.00
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ORDU REZİL OLUYOR

Pazartesi günü OBB'ye ait Seyahat Kart Bürosu önünde tıpkı seksen öncesi yağ kuyruğunu hatırlatan uzun ve kalabalık bir kuyrukla karşılaştım. Sıradakilerin hepsi eğitim için ilimize gelen genç insanlardı. Biraz yaklaşınca ne için orada beklediklerini sordum. Hepsinin de tek amacı vardı. Toplu taşımamadan faydalanmak üzere İndirimli Seyahat Kartı çıkartmak. Bina içerisine girip sıranın önüne geldim, gişeye baktım. Gördüklerim tam bir kaostu. Gişe işlemleri son derece yavaş, eleman eksik. Tek kelimeyle koca bir hüzün. Bundan önceki OBB başkanı şahsın döneminde de aynı kuyruk çilesi vardı. Demek ki belediyede değişen pek bir şey yok. Bu rezaletin tek sebebi kart başvurularının kent merkezinde yalnızca tek noktada kabul edilmesidir.

Memnuniyetsizliği iyi ölçümlenmek adına öğrenciler arasında biraz bekledim, biraz dolaştım ve dertlerini dinledim. Hepsi kızıl şal görmüş boğalar kadar öfkeliydi! Ama istisnasız hepsi haklıydı. Belediyelerin işi vatandaşın işlemlerini kolaylaştırmak için vardır. Zorlaştırmak, bıktırmak için değil. Nedir bu öğrencinin çektiği? Gün boyunca oluşan uzun kuyruklar Ordu'ya öğrenci gelmesinin önünü tıkıyor. Saatlerce sırada bekleyen bu gençlere çok yazık oluyor.  Bu işe çare bulun. Aksi halde Ordu daha fazla bu rezaleti kaldıramaz. Ya gişe sayısını artırın ya da şube sayısını. Aşırı yoğunluk nedeniyle sosyal mesafede ortadan kalkmış durumda. Eee nerede her gün cami minarelerinden ve minibüs hoparlörlerinden yapılan salgın uyarıları. Bu gençleri üzmeyin. Bu çirkin görüntüleri gören diğer öğrenciler Ordu’ya daha neden gelsin?

Görünen köy kılavuz istemez. İndirimli kart temin etme işi resmen işkenceye dönüşmüş. Gençlerimizi erken saatte saatlerce dışarıda, sırada bekletmek merhametsizliktir. Şehrin değişik yerlerinde kurulacak ‘indirimli kart merkezleri’ ile insanların perişanlığı önlenebilirdi. Şu an kart alamayanların sayısı oldukça yüksek. Bu uygulama tamamen hesapsız plansız bir iş. Ulaşımı kolaylaştırıcı ve yeniliklere açık bir bakış açısı taşıyan doğru ekiple ancak sonuca gidersiniz. Ama burada yanlış ekiple yanlış kararlar alındığı çok açık. Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin, akıllı çözümler konusunda oldukça geri konumda bulunduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Teknolojinin her gün geliştiği, değiştiği ve yenilendiği Dünyada yürek titreten salgın döneminde insanların indirimli kart sırasına sokulması tamamen mantık ötesidir.

*

Bir nesil tüpgaz, akaryakıt ve yağ kuyruğunda ömrünü tüketti. Şimdiki nesil ise Milli Piyango ve indirimli kart kuyruğunda heder oluyor... Lafla peynir gemisi yürümez. Hilmi bey! "Örnek Şehir " böyle mi olur? Aleme Rezil olduk, Rezil... Yazık, Çok yazık…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar