VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Hüseyin Ağaoğlu

Hüseyin Ağaoğlu

Mail: [email protected]

reader

Ordu şehrinde; yok, yok...

Ordu belediyesi;

Ordu şehir nüfusunun küçük olmasına rağmen siyaseten bazı amaçlar gözetilerek yönetim makamı tarafından teşbihte hata olmaz, yaşı yani nüfusu büyütülerek reşit yani büyük yapılmıştı.

Ordu en son çıkarılan kararnameyle büyükşehir yapılacak olan illerin içine sonradan dahil edilerek  buna uygun yeterli kriterlere sahip olmadığı halde büyük şehir statüsüne kavuşturulmuştu. Daha sonrada mevcut yasada değişikliğe gidilerek büyük şehir olabilmenin en önemli kriteri olan; o ilin büyük nüfusa sahip üç  ilçesi büyükşehri oluşturur ve sadece bu ilçeler büyük  şehre oy kullanır şeklinde ki yasal düzenleme bütün ilçeler büyük şehri oluşturur ve oy kullanır şeklinde düzeltilerek Ordu kendi ve nüfusu küçük, ama adı resmen büyük yapıldı ve seçimde ilçelerden gelen oylarla büyük şehir böylelikle kazandırıldı. Aktarma nüfusla  kendi küçük, yasaları büyük olan  bir şehir. Ordu Büyük şehir yapıldı.

Şu anda; her ilçesi büyük şehre tabi kurallarla yönetilen. Ordu, bir sürü alt yapı ve üst yapı projeleriyle  ilgili firmalara ihale edilmiş ve ordu şehrinde bir hummalı çalışma başlatılarak, şehrin her tarafı baktığınızda kocaman bir şantiyeyi andırır bir hal almıştır. Kısacası Ordunun altı üstüne getirilmiş, yapılan işin hacmi büyük, şehir küçük olunca; bu şehrin içinde yaşayan insanlar, çalışanlar, esnafsa dükkanı olanlar, dolmuş hattında arabası, yazın balkonda tozdan gürültüden oturamayan insanları ile karışık ve karmaşık bir şehir halini almış ve ne yazık ki bu haliyle adı büyük kendi küçük olan bu şehrin içinde insanlar dönemez kıpırdayamaz olmuştu.

Baktığınızda; bazılarınız ne güzel işte, yatırım yapılıyor.  ‘Bunda ne var ki’ diyebilirsiniz.

Bunda ne mi yok? Birazda bu  açıdan  bakalım konuya şimdi. 

Ne yok? Saygı yok,

Ne yok? Anlayış yok,

Ne yok? Düzen yok,

Ne yok? Düşünce yok,

Ne yok? Hizmette kalite yok,

Ne yok? Zamanında işi bitiren yok,

Ne yok? Söz verilen konuların arkasında duran muhatap yok,

Ne yok? Sorun var, dinleyen var ama çözüm bulan yok,

Ne yok? Son sistem tasarlanan ve epey büyükçe yapılması planlanan, bittiğinde de Karadeniz’de bir ilk olacak olan gösterişli bir stadın inşaatı var, fakat tarihi geçmişe sahip bir futbol takımı yok.

Ne yok? En önemlisi de bu kadar hacmi büyütülen yada büyüklüğü reklam edilen şehrin o kadar bir nüfusu yok.

Yani yoktan bir şehir olan, tabelası büyük kenti küçük, siyasi emellere kurban edilmiş bir şehir var. Fakat bu siyasi emellerin içinde, ordu şehrine planlanan ne bir fabrika, ne bir sanayi yatırımını getirecek bir proje, ne de tarım ve hayvancılıkla ilgili köylerden göçü engelleyecek bir çalışması olan ve şehrin kalkınması adına bir fikri ve en basitinden halkının elinde hazır bir sermayesi olan fındığına bile sahip çıkamayan memleketimin vekilleri, yöneticileri var. 

Kısacası; var olması gereken hiç bir şey yok!

Ama yok olması gereken her şey var...

Saygılarımla.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar