Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

ORDU SOKAKLARINDA PARTİ BAYRAKLARI ASILMASIN

          Malumunuz veçhile, MHP genel başkanının pimi çekmesiyle Türkiye ani ve şok bir kararla erken seçim sürecine girdi. Normalde, demokrasinin vazgeçilmez uzvu seçim gelince mutlu olunur fakat Türkiye'de seçim demek israf kapısının ardına kadar açılması demektir. Kaybetmeye, ilkokulda silgiyle başlayan bu milletin ödediği vergilerin, halkın menfaatine yarayacak işlere harcanması gerekirken, rakiplerine üstünlük kurma yarışındaki partilerin beyhude propaganda kampanyalarına kurban edilmektedir. Fütursuzca yerlere, duvarlara, binalara, taşıtlara savrulan, araç sileceklerine sıkıştırılan, tanıtım broşürleri, bayraklar, afişlerin görüntü kirliliği, kağıt katliamıdır. Mesela, seçim müziklerinin oy tercihlerinde etkili siyasi iletişim aracı olduğuna inanıyor musunuz?                                             

          Pantolon cebinde unutulup sonradan bulunuveren banknot gibi fışkıran adayların seçim masraflarının halkın cebinden karşılanması ne kadar adildir? Bu harcamalar, onların cebinden çıkması gerekmez mi? Acaba bunların hazineden ödenmesine halkın rızası var mıdır?                        Her ne hikmetse bu insafsızlık hiç gündeme getirilmiyor. Milli serveti, kamu malını koruma noktasında duyarsızlık, özensizlik neden acaba? Politikacılar, dışarı zili çalınca koşa koşa çıkan, içeri zili çalınca duymamazlıktan gelen haylaz öğrenciler gibi! 

          Seçimler yaklaştıkça ortalığı toz duman kaplayacak. Vatandaşı etkileme yöntemleri olarak mantar gibi seçim ve irtibat büroları açma, yol kenarlarındaki reklam panolarına afiş ve fotoğraf asma, müzik yayını yapan araçları yollara sürme, yolları parti bayraklarıyla süsleme gibi gürültülü ve israf ekonomisinin hâkim olduğu ilkel seçim kampanyası yaşamak istemiyoruz. Seçmene ulaşma yöntemlerinden biri olarak bayrak, poster bastırarak çevreyi kirletmek yerine internet araçları kullanılmalıdır. Özellikle plastik malzeme üzerine kimyasal boyalarla basılan bayrak ve afiş benzeri seçim araçları geri dönüşüme sokulmadığından çevre maliyeti ağır olmaktadır. ‘'Belediye temizlesin'’ mantığı ile Ordu genelini büyük bir çevre kirliliğine mahkûm edemeyiz. Bütün siyasi partiler, "görüntü kirliliği" oluşturmaması için, adayların bayrak ve afişlerini yalnızca seçim koordinasyon merkezleri ile parti binalarına asması gerekir.

          Gürültü ve görüntü kirliliği denetimleri Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün görev yükümlüğü içindedir. Çevre Kanunu'nun 14. maddesinde yer alan “Kişilerin huzur ve sükûnunu, beden ve ruh sağlığını bozacak şekilde ilgili yönetmeliklerle belirlenen standartlar üzerinde gürültü ve titreşim oluşturulması yasaktır” hükmü uyarınca aralıksız devriye gezmelidir. En önemlisi Ordu Valiliği, seçimlere katılacak siyasi parti temsilcileriyle bir araya gelip gürültü ve görüntü kirliliğinin engellenmesi yönünde sert kararlar almalıdır.                  Çevreye ve insan sağlığına uyumlu seçim süreci geçirmek en doğal hakkımız.

Propaganda çalışmalarında siyasi parti mensupları keyfimizi olumsuz etkileyecek hal ve hareketlerden kaçınması gerekir. “Geleceğin Ordu şehrinde hangi projeleriniz olacak, nasıl           bir Türkiye hayal ediyorsunuz? bunu gösterin. Ordu'nun ve Türkiye'nin nereye gideceği konusunda hizmet yarışına girin. İnsan ve çevre dostu siyasilere sesleniyor ve “gönüllere talip olun” diyoruz. 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar