Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

ORDU TANITIM GÜNLERİ FAYDALI MI?

Etkinlik alanında düzenlenen Ordu tanıtım günlerinin faydalı olduğuna inanıyor musunuz? Bir şehri üç günde tanıtmak mümkün mü? Neyi, kime tanıtıyoruz? Ordu, gurbetteki Orduluya mı tanıtılıyor yoksa İstanbul'da yaşayanlara mı? Fındığın bu ilin ana geçim kaynağı olduğunu bilmeyen var mı? Tanıtım günleri Ordu'nun hangi sorununa çözüm getirdi?  Organizasyonun amacı şenlik mi? Yabancılar neden yok? İstanbul’daki hemşehrilere Ordu'nun ''diri'' olduğunu anlatmak veya sırf yöreye has yemek çeşitlerinin yanı sıra el işi ürünlerin sergilenmesi için mi bu organizasyonlar yapılıyor?

Gayesi ve hedefi olmayan fuar, festival ve etkinlikler önemsizdir. Masadaki soru şu;  her yıl düzenlenen tanıtım günlerinin faydalı olup olmadığı acaba hiç tartışıldı mı? Ordu'ya mı yoksa İstanbul'a mı faydası var? Elbette Ordu'nun tanıtıma ihtiyacı var İstanbul'un değil. Eğer ilimize turizm sahasında kazanç sağlamayacaksa bırakalım bu işleri. Tanıtım maliyetleri nedir? Dikkat ettim, maddi imkansızlıklarla boğuşan ilçe belediyeleri bile hepsi tam takım İstanbul'dalar. Gel de hayret etme!

Tanıtım işlerinin bir ilin sosyal, kültürel, ekonomik gelişimine katkı sunacağına şüphe yok. Fakat Ordu'yu turizm destinasyonlarında öne çıkarmak istiyorsak doğru adres İstanbul değil başta Körfez ülkeleri ve bazı Avrupa ülkeleri olmalıdır. Ülke içindeki tanıtım faaliyetlerine katılmanın turizme bir yararı olduğuna inanmıyoruz. Bu tür lüzumsuz masrafların yurtiçinde harcanması yerine, dünyanın en gözde turizm merkezlerinden Dubai ve Doha benzeri uluslararası platformlarında üst ölçekte temsil edilmesi daha iyi sonuçlar doğuracaktır.

Gelen yabancı misafirlere, ''Burada tadın, Ordu'da doyun. Burada fotoğrafını görün, Ordu'ya gelin kendisine dokunun'' temalı görsel tanıtım çalışmalarıyla şehrimizi ilgi odağı haline getirebiliriz. Parlak renkli broşürler ''resmin'' sadece bir parçasıdır ancak ziyaretin yerini hiç bir usul ve yöntemin tutmayacağı akıldan çıkarılmamalıdır. Bir ziyaretçinin bir şehirden farklı ve belirgin beklentilerini vurgulayan projeler, turist akımının ilimize yönelmesine öncülük edecektir. Yeter ki; doğru zamanda, doğru yerde, doğru hamleleri yapalım. Ordu, zaten tavanı gökyüzü olan Karadeniz'in ''en güzel salonudur''.  İlkbaharda Ordu'ya gitmeniz için bir kuşun ötüşünü özlemeniz yeter...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar