VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9592
EURO18.4186
ALTIN1035.9
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Ordu yetim kalmasın

Dikkatinizden kaçmamıştır herhalde, Ordu söz konusu olduğunda iki isimden bahsetmeden geçemem; biri Enis Ayar, diğeri Zeki Özel.

Davranışları ve iş yapış biçimleri birbirine çok benzeyen bu iki ismin benim için ayrı bir önemi olduğunu söylemeliyim.

Benim için önemleri var derken, açıklık getireyim: İkisiyle de ne akrabalığım var ne de çok fazla yemiş içmişliğim. Onların değeri, Ordu için yaptıklarından kaynaklanıyor.

İkisi de hem iyi bir arkeolog hem de iyi bir organizatör sayılır. İşleri güçleri,  Ordu’nun ortaya çıkarılması, korunması ya da muhafaza edilmesi gereken değerlerini araştırıp gün yüzüne çıkarmak.

Doğdukları, büyüdükleri, gönül verdikleri kent için yaptıkları öyle kolay işler değil. Maddi manevi zarara uğramak, hedef olarak seçilmek de var işin içinde.

Enis Ayar, Kurul Kalesi’ni gün yüzüne çıkarmak için çabalarken, birileri onun define aradığı yalanını yayıyordu!

Zeki Özel’in ise, Ordu’ya zarar veren icraatlarını eleştirdiği için Belediye Başkanı Seyit Torun tarafından gazete binası yıkıldı!

O dönem kaç kişi Enis Ayar’a sahip çıktı? Kaç kişi Zeki Özel’in gazete binasının yıkılmasının karşısında durdu?

Bırakınız başkalarını, bir ikisinin dışında Ordu Olay’da yazan kaç köşe yazarı Seyit Torun’un bu zorbalığını eleştirdi?

Neyse... Açtırmayın kutuyu, söyletmeyin...

Enis’le Zeki’nin diğer bir benzer özelliği ise laf değil icraat adamı olmaları. Politikayı hayatın bütünü değil, bir parçası olarak görmeleri ve Ordu’nun yararına olan işler için parti ayrımı gözetmeksizin her kesimle diyalog kurabilme yeteneğine sahip olmaları.

Bunları niye anlatıyorum biliyor musunuz? Hani geçenlerde Milliyet’te “Fadime Reisler” manşetiyle, Ordulu kadın balıkçıları ve onlar için yapılacak kayıkçı barınağını anlatan bir haber çıktı ya, o öyle durduk yerde olmadı.

Zeki Özel, bundan 2-3 ay önce arayıp da, “Ortaköy’de buluşuyoruz, gelirsen sevinirim,” dediğinde gitmiş ve Milliyet muhabiri Gökhan Karakaş ile tanışmıştım.

Zeki, bu haberden bahsetmiş, Gökhan da gazetecilik sezgisiyle balıklama atlamıştı. O andan itibaren Zeki, bu haber için kolları sıvadı, gerekli adımları attı, ilgili kişilerle görüştü ve aylar sonra sadece bir günlük ömrü olan bu haber çıktı.

Sadece Enis ve Zeki için söylemiyorum; Ordu’nun tarihine, doğasına, geçmişine, geleceğine sahip çıkan kim varsa, o değerli insanları küstürmeyin. Eğer onlar küserse, Ordu yetim kalır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar