Ordu
DOLAR16.3249
EURO17.4758
ALTIN973.76
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ORDU'DA BALON FESTİVALİ

Turistlerin daha fazla ilgisini çekmesi için dünyanın her yerinde farklı konseptlerde festivaller düzenleniyor. Bu yazının konusu dünyanın birçok ülkesinde farklı şekil ve boyutta balonların uçurulduğu sıcak hava balonu festivali. Amerika’da New Mexico eyaletinin Albuquerque şehrinde, 1972'den beri düzenlenen festival sahasında dünyanın en büyüğü olma özelliğini taşıyor. İngiltere'nin Bristol kentinde 1978'den bu yana organize edilen aynı anda yüzlerce balonun havada asılı kaldığı festival Avrupa’nın en meşhurudur. İsviçre Alplerini her yıl şenlendiren balon festivali ilginç tasarımlarıyla görenleri hayrette bırakıyor. Avustralya'dan Filipinlere kadar daha birçok ülkede benzer festivaller büyük bir sevinç içinde kutlanmaktadır.

Artık dünya genelinde geldiği yerde macera yaşamayı isteyen turist profili var. Balon festivalinin en önemli özelliği "tanıtımın" yanı sıra, şehrin tarih, turizm ve kültürel değerlerine de müthiş katkı sunmaktadır. Yöremizin daha verimli şekilde tanıtımı, turist sayısının artışı için bu tür bir organizasyon mutlaka planlanmalı. Düzinelerce kamu kurum ve kuruluşu, valilik, belediye, meslek odası, dernek ve vakıfların desteğinde gerçekleşecek bu festival, Ordu'muzun gururu olacaktır.

Yeni doğan bir ''torun'' hüviyetindeki balon turizmi ''üvey evlat'' muamelesi görmemeli.  Özellikle son yıllarda hızla markalaşarak kendine has bir sektöre dönüşen balonculuk  en gözde turizm alternatiflerinden biridir. İşletme ve balon sayısı artıkça, balon turlarından sağlanan gelirler de artacaktır. Balon festivallerinin düzenli bir seyircisi var. Böyle bir festivali dünya medyasının takip edeceği, Dünya Balon Komitesinin (FAI), sponsor şirketlerin, balon imalatçı firmaların ve yabancı turistlerin kente gelmesiyle büyük bir iş sahası açılacağı bilinmelidir.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün Ordu'da yeni işletmelere ruhsat vermesiyle balonculuk sektörünün önü açılacak ve kendi içerisinde farklı uzmanlık alanlarında binlerce kişiye istihdam sağlanacaktır. Bu yeni turizm modeli, ''can çekişen'' kent ekonomisinin ticari çarklarının daha verimli dönmesine imkan sunacaktır. Küçük bir sepetin içinden bakan gökyüzü sevdalıları, eşsiz güzellikleriyle görenleri büyüleyen Boztepe'yi sadece yerden değil, yerin metrelerce yüksekliğinden seyretme keyfi yaşayacak. Bu 'rüyanın' gerçekleşmesi Ordu'nun çalışkan (!) vekillerinin üstün gayretine bağlı. Bekleyelim görelim.

*

Dünyada balon festivallerinde ortaya çıkan enfes manzaraları Ordu'da da görmek ümidiyle!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar