Ordu
DOLAR18.64
EURO19.3099
ALTIN1043.9
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ORDU’DA ÇİRKİN BİNALAR ÇOK

Her dem yeşil ile mavinin kucaklaştığı diye lafa başlanan Ordu, plansız kentleşmesi ve estetikten yoksun çirkin binaları şehrin tarihi ve kültürel yapısını o kadar bozdu ki artık geri dönüşü yok belki de. O enfes, ihtişamlı yapıları yalnız eski fotoğraflarda görebiliyoruz. Şimdilerde inşaatlar bittiğinde ise önümüzde estetikten uzak şekilsiz binalar görüyoruz. Bina denilince sadece barınmak, işyeri, ofis gibi çeşitli amaçlar için kullanılan mekanları düşünemeyiz. Bir binanın mimari formu, yapımında kullanılan malzemesi, planı o binaya karakter veren özelliklerdir. Bir yapıya tarihsel süreç içerisinde kültürel boyutta değer katar. Zamanın akışı, insanların eserle ilgili kültürel bağlarıdır.

Estetik algı, ihtiyaçlardan sonra ortaya çıkan bir durumdur. Mimari tasarımlar kültürel detayları da barındırmaktadır. Söz gelişi bir milletin geçmişte yaşadığı önemli olaylar, o toplumun mimari algısını da etkilemektedir. Kentleşme dur durak bilmeden devam ederken, içinde yaşadığımız yapılı çevre de sürekli değişiyor. Betonlaşma doğal çevrenin sınırlarını zorlarken, nitelikli ve sürdürülebilir binalar inşa etmenin önemi her geçen gün artan bir konu.  Kamu yapıları içerisinde yapılaşmayı şekillendiren ve denetleyen kurum olarak çevre müdürlüğü ve belediyeler öncü ve teşvik edici bir görev üstlenmelidir. Bu düzensiz vilayette mimari dokusu dikkat çekici ve çevre düzeni kültürel tarzı yansıtan, görenlerin dönüp tekrar bakacağı binalara büyük hasret var.

 

Tasarımı kötü binaların insan psikolojsi üzerinde olumsuz etkisi vardır. Çevre tasarımı ve psikolojik denge arasındaki bağ, inşaat teknolojisindeki gelişime paralel olarak önemini kaybetti. Ne yazık ki, yaşadığımız Ordu'da mimari bir görsel şölen olduğunu söylemek çok zor. Ama, ''zararın neresinden dönülürse kardır'' hesabıyla hareket edilirse, zayıf bir ihtimal de olsa durumu tersine çevirebiliriz. Meseleyi doğru anlamak şart! Estetik dediğimiz konu cadde üzerinde dizili yıkık, dökük, sıvasız, boyasız hışır binalara makyaj yapmak değil! Dış cephe iyileştirme çalışmalarından bahsetmiyoruz, temelinden çatısına kadar gözden kalbe köprü kuran hoş binaları anlatıyoruz. Hatta binalara kanser denetimi yapılmalıdır. Bina yapı malzemelerinin radyoaktivite açısından uygunluğunun denetlenmesi gerekir. Dev beton tarlaları içerisinde hissiz bir şekilde yaşayıp gidiyoruz. Ordu’da korkunç derecede mimari bir kaos var. Boş bir sehpa mı, yoksa üzerinde vazo içinde bir çiçek duran sehpa mı tercih edersiniz? Çiçekli sehpayı görmek, kullanmak daha çok hoşunuza gider elbette. Çünkü kendisine eklenen estetik bir kıymeti vardır üzerinde.

*

Mahalli yönetimler duysun diye!

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar