VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ORDU'DA EKO TURİZM

Tatil konsepti artık genel çoğunluk için güneş, kum, deniz anlamına gelmiyor. Pek çok tatilci doğayı, yöreye özgü kültürü tanımayı tercih ediyor. Tabiata saygılı, çevreyi, tarihsel ve kültürel mirası koruyucu bir turizm şekli olan eko-turizm ilk defa 1992 Rio Çevre Zirve'sinde sürdürülebilir bir dünya için ortaya çıkmıştı. Bazı kriterler uyarlanarak çevreden faydalanma şeklinde özetlenmiştir. Günümüze kadar geçen süreçte, giderek "eko turizm" kavramı sosyal ve kültürel bütünlüklerini koruyup gözeten bir tavır olarak benimsendi. Bilhassa doğaya karşı "sorumlu" seyahat etmenin prensipleri belirlendi. Artık seyahat şirketleri, her bütçeye uygun ekolojik tatil seçeneklerini gün geçtikçe artırıyor.

 Halihazırda ekolojik turizm tüm pazarın sadece yüzde ikisini oluşturuyor. Ordu ilimiz, Türkiye doğal mirası içinde önemli bir yer tutan Karadeniz'in ''yeşil gözlerinden'' bir tanesidir. ''Yeni doğan bir torun'' hüviyetindeki ekolojik turizm, ‘üvey evlat’ muamelesi görmezse, yöresel kültüre uygun birçok tatil köyü, Ordu'nun turizm gelirini yukarı yöne doğru itebilir. Doğal bitki örtüsü, temiz havası, şifalı sularıyla birçok yönden rekabet avantajına sahip Ordu'yu, eko turizmin uğrak yeri yapabilmek için yerel yönetimlerin turizmcilerle yan yana gelip, ortak hareket planı oluşturması şart. Şehre yolu düşen yabancı işadamları, seyahat acenteleri ve misafirlere bu turizm çeşidi iyi anlatılmalıdır. Böylece ekolojik seyahat kavramının turizm yatırımlarına yerleşmesini sağlayabiliriz.

Turizm, sadece gezen gören insanların ufkunu genişletmekle kalmıyor. Gezilen görülen yerlerin ve o coğrafyada yaşayanların da dünyasında yepyeni ufuklar açıyor. Mevcut avantaj ve kapasitelerini yeterince değerlendiremediğimiz turizm sadece tanıtım ve sloganlarla ilerlemez.  Tanıtım yaparken yaşadığımız, dokunduğumuz, hissettiğimiz şeyleri ön plana çıkarmalıyız. Turizmde umudumuzu hala koruyan tek şey var; o da misafirperverliğimiz! Kalabalıktan sıkılıp kırsala gelen turistleri ağaç evlerde konaklar; ekmek pişirmek, yumurtaları kümesten toplamak, süt sağmak gibi köy hayatına dair çeşitli aktivitelere katmalıyız. Otel misafirlerine ''No Shoes, No News'' (ayakkabı yok, haber yok) misyonu doğrultusunda eğitici ve eğlendirici keyifli deneyimler sunulabilir.

Batı başkentlerinde, ülkemize karşı oluşan önyargı ve tedirginliği aşmanın tek yolu turizmdir. Ekolojik turizm bilincinin yaygınlaşması için sivil toplum kuruluşlarının ve medyanın değerli desteğinin gelişim sürecini hızlandıracağı yadsınamaz.

Umutsuzluk yok. Gün gelir, gül de açar, bülbül de öter!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar