Ordu
DOLAR15.9826
EURO16.9136
ALTIN947.56
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ORDU’DA EMLAK FİYATLARI ARTTI

Türkiye’de gerçekleşen yüksek enflasyon ve TL’nin döviz karşısında fitili yanık mum gibi erimesi her sahada olduğu gibi konut fiyatlarında da çok etkili oldu. 2021 yılında Ordu konut fiyatlarındaki rekor artışla Türkiye’de zirveye çıkan illerden biri oldu. Her insan hayatının bir döneminde ev sahibi olma isteği duymuştur. Ev alma sebebi ayrı eve çıkma veya yeni bir yuva kurma isteğinden kaynaklanabileceği gibi yatırım amaçlı da olabilir. Ülke ekonomisinin lokomotifi konut sektörü yatırım aracı özelliğinin yanı sıra ikamet amaçlıdır. Konuta olan talebin ne kadarı barınma ihtiyacından, ne kadarı yatırım amaçlı ilgiden kaynaklanıyor bu hususta sağlıklı bir istatistik yok. Önemli olan emlak alımında geleceğe güven duymak lazım. Çünkü, bir siyasi ya da ekonomik şokta ilk ertelenen talep emlaktır. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre her geçen yıl satılamayan konut sayısında kayda değer bir artış gözlemleniyor. Sektörün önde gelenleri geleneksel yatırım aracı olan gayrimenkulde ciddi spekülasyon bulunduğunu sıkça dile getiriyor. Kısacası çeşitli sebeplerle ev almayı planlarız ancak çoğu zaman ev fiyatlarına baktığımızda bu planları ertelemek durumunda kalırız. Çünkü konut talebini etkileyen başlıca faktörlerden birincisi ekonomiktir.

İnşaat sektöründe 2020 yılının ortalarından sonra daha da hızlanan maliyet artışları demir, çimento, cam başta olmak üzere önemli inşaat kalemlerine yapılan fahiş zamlarla daha da yükseliyor. Gayet tabi, faiz, döviz ve enflasyon oranına bağlı olarak, tüm inşaat girdilerine ve maliyetlere yansımaktadır. Bu durum en fazla da yeni inşa edilecek konutların fiyatlarını azdırıyor! Mesela daha önceleri 300.000 liraya satılamayan birçok konut için şimdilerde talep edilen miktar 400.000 civarında seyrediyor. Şu anda kent merkezinin en cazip bölgesi olan Cumhuriyet mahallesinde bilhassa üniversiteye yakın bölgelerde kümelenen bir artı bir türü dairelerin bile fiyatları üç yüz bin liradan piyasaya sürülüyor. Konuta paralel olarak aynı şekilde kimsenin yüzüne dahi bakmadığı arsaların fiyatları bile cep yakıyor!

Yatırımcılar ve oturumluk ev sahibi olmak isteyenler, küresel salgın, ekonomik kriz, faiz oranları ile etkileşim halinde olan konut piyasasında pek yakında nasıl bir eğilim olacak, merak ediyor. Görünen köy kılavuz istemez. Manzara odur ki, dövizdeki bu kontrol edilemez yükseliş devam ederse çılgın rakamlar duymak kesinlikle sürpriz olmaz.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar