VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR18.095
EURO18.1977
ALTIN1015.3
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ORDU'DA HAYVANCILIK BİTTİ

Daha düne kadar dünyada kendini besleyebilen sayılı ülkeden biriyken, bugün tarım ürünleri ithalat eden ülke durumuna düştük. Gazi Mustafa Kemal'in: 'Türkiye, bir tarım ülkesidir' manasına gelen "Köylü milletin efendisidir" sözü de böylece zamanla hükmünü yitirmeye yüz tuttu. Et fiyatlarındaki yükselişi durdurmak için ithalat kararı alınması dışa bağımlılığı daha çok artırdı..

Ülkelerin et tüketim alışkanlıkları ekonomik refah durumuyla doğrudan bağlantılıdır. Satın alma gücüne göre dünyada etin çok pahalı olduğu Türkiye'de, tarım ve hayvancılıkta geri bir noktada. Coğrafi şartlar uygun olduğu halde mesleğini sürdürebilen kişi sayısında ciddi azalma var. Sektörde pazarlama zincirinin uzunluğu göz önüne alındığında üreticilerin yaşadığı sıkıntıların hafife alınmayacak büyük sorunlar olduğu görülmektedir.

Et ve Balık Kurumu görev zararından kurtulmak için perakende et fiyatına zam yaparken besiciden aldığı karkas etin fiyatını artırmaması besicilerin tepkisine neden olmaktadır. Sürekli artan girdi maliyetleri nedeniyle süt-yem paritesindeki bozulma süt hayvanlarını erken kesime götürüyor.

Gelelim hayvancılıkta öne çıkan temel sorunlara;

1- Fahiş yem fiyatları nedeniyle üretim maliyeti çok yüksek.

2- İşletmelerin ürettikleri et ve sütün pazarlanmasına yönelik planlama yapılmaması.

3- Yüksek verimli kültür ırkı veya melezlerin sürü oluşturulmaması.

4- Yem/süt paritesindeki dengesizliğin giderilememesi.

5- Çok sık mevzuat değişiklikleri nedeniyle sektörün önünü görememesi.

6- Hayvancılığın gelişimi için yem ve besicilik eğitimleri eksikliği.

7- Kredi faizlerindeki yükseklik.   

Türkiye’de tarım politikaları artık nutuklardan öteye geçmek zorundadır. Et ithalatı kalıcı çare olmayıp, fahiş fiyat artışının düşürülmesinde caydırıcı bir tedbirdir. Hayvancılık sektörünü tamamen içe bağımlılıktan kurtarmayı, yerli tüketiciyi korumayı, fırsatçı besi işletmelerini disiplin altına almayı hedeflemelidir. Derdi çeken çözümü de en iyi bilebilendir. Hayvancılıkla uğraşan birinin ağzından: Üretici birlikleri ticari faaliyetler yerine önce hayvancılığın önündeki problemleri giderecek çözümlere odaklanmalı. Çünkü o tarafta da işler pek iyi gitmiyor ve çözüm daha fazla ithalat değil.

Toparlarsak; doğru seçenek keşfedilmezse, gün gelir et kuyumcu vitrininde asılı durur.  Gelen geçen de sadece bakmakla yetinir.                                                    

*

Sabahın ilk ışıklarıyla, otlağa çıkarılan davarların çan sesleri,

Memeleri sütten sarkmış inekler,

Yanık türkülerle dağları inleten çobanlar,

Hiç biri yok artık!        

Köylerde hayat bitti.

Köyler boşaldı...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar