Ordu
DOLAR18.6459
EURO19.6741
ALTIN1078.8
H. Naim GÜNEY

H. Naim GÜNEY

Mail: [email protected]

reader

ORDU’DA HEP İLKLERİ YAPAN BİR SANATÇI “MÜRSEL ENGİN”…

Mürsel Engin, Ordu’da hep ilkleri yapmış ünü ulusal sınırları aşmış bir sanatçı abimizdir. Ordu’da ilk defa kendine has formatla ve göz nuru, alın teri, el emeği olan özel bir “Sanat Evi” kurmuştu.

Sanat Evinde binlerce eski Ordu Fotoğrafları, gazeteler, kitaplar, bölgesel ve otantik eserleri, eski antik eşyaları, Ordu’luların hizmetine ve ilgisine sunmaktadır. Mürsel Engin'in Ordu kültür ve tarihi için, o hassas sanatçı ruhunda duyduğu derin heyecanı ve sevdayı hem sanat evinde, hemde kendisinde rahatça görebiliyorsunuz.

Beni davet ettiği "Sanat evinde" yaptığım ziyarette tarafıma hediye ettiği Ordu kültür ve tarihiyle ilgili bir sürü görsel ve yazılı kaynak için kendisine sonsuz minnet ve şükranlarımı sunuyorum. İlerde Ordu için yapacağımız her türlü kültür ve tarih araştırmalarında Mürsel Engin gibi insanların müstesna ve unutulmaz bir yeri olacaktır.

1968 yılında Avrupa Ortak Pazar Altın Objektif Ödülünü kazanıp, ödülünü de rahmetli ünlü gazeteci Abdi İpekçi’nin elinden alarak bir ilke daha imza atan. Mürsel Engin, Ordu Fotoğraf sanatçıları Derneği (OFSAD),Ordu Çevre Derneği(ORÇEV),Ordu Sanat Evi (ORSEV) ve Ordu Rotary Kulübü Kurucu Başkanı idi. Mürsel Engin, açtığı birçok fotoğraf sergisi ve saydam gösterileri ile eski Ordu’nun unutulmuş fotoğraflarını gün ışığına çıkartıp, kamuoyuna mal etmişti.

OFSAD (Ordu Fotoğraf Sanatçıları Derneği) de kent kültürüne katkılarıyla genişçe yer alır. “Ordu’da fotoğraf sanatı denilince ilk akla gelen ad Mürsel Engin’dir. Bir kuyumcu özeniyle Ordu’nun tarihsel görünümünü yansıtan fotoğrafları toplayan Mürsel Engin bu alanda geniş bir belgelik oluşturmuştur.

OFSAD,1993 yılında Mürsel Engin öncülüğünde bir gurup fotoğraf sever tarafından, Ordu’nun kültür ve sanat yaşamına katkı sağlamak amacıyla açılmış. Üyelerinin çekmiş olduğu birbirinden güzel fotoğraf kareleri sergilerle sanata meraklı Ordu halkına ulaştırılmış.

Eski Ordu Fotoğraflarını derleyerek önemli bir kültür hizmeti gerçekleştirmiş olan OFSAD, Fotoğraf Sanatına ilgi duyan kişilere Eğitim seminerleri ve kurslar vererek Fotoğrafın geniş kitlelere ve bilinçli olarak ulaşması için önemli çalışmalar düzenlemiş.. Foto-Safari turları düzenleyerek İl ve ilçelerdeki tarihi, turistik ve kültürel hayattan önemli değerleri gün ışığına çıkartarak Ordu ilinin tanıtılmasında bir başka büyük görevi başarıyla yapmıştı.

Mürsel Engin’in Ordulu birçok fotoğraf ve resim sanatçısının eserlerinin yanında birçok kültürel değer taşıyan ürünlerin topladığı ve sergilendiği “Ordu Kültür Evi” araştırmacılar için güzel bir ortam sunmaktadır.

naim güney (2)

Bir sanat meraklısı veya yerel tarih araştırmacısı, Mürsel Engin’in “Ordu Kültür Evindeki içiçe geçmiş odalardaki raflarda, masaların üzerinde, gördüğü eski Ordu Fotoğraflarını, dergi ve gazeteleri, kitapları, antika eşyaları karşısında sevinçten şaşkınlıktan tam bir şok yaşamaktadır. Çünkü tarih ve nostalji meraklısı her insana hitap eden, tozlu rafların arasındaki eşsiz eserlerin size gülümseyerek selam verdiği görülür. Gelen misafirlere meraklı oldukları konuları ihtiva eden fazla nüshası olan bazı kitaplardan, eski fotoğraflardan hediye ederek, kimseyi eli boş göndermediği bilinen, Mürsel Engin, bu eserleri toplamak için çok büyük emekler ve fedakârlıklar yaptığı açıkça gözüküyor.

Ordu Doğal Çevreyi Koruma Derneği yani (ORÇEV) yine Mürsel Engin öncülüğünde bir gurup Doğaseverle birlikte kurulmuş. Amaçları, doğal çevreyi, koruma için mücadele etmekti. İnsanlara doğayı kullanırken, tahrip etmeden gelecek nesillere ulaştırma amacını yerleştirme, insanları doğa konusunda bilgi sahibi yapma, çevreye karşı duyarlı olmayı, çevre bilincini vermeyi amaçlıyorlardı. Bu noktadan paneller konferanslar yoluyla, yazılı ve görsel basından insanlara ulaşmaya çalışıyorlardı.

Benim önerim ”Mürsel Engin” için onun adına münhasıran her yıl Ordu Fotoğraf Sanatları Festivali şeklinde Ordu’da sanat ve kültür festivali  yapılmalıdır. Festival bünyesinde, uluslararası çapta en iyi doğa, en iyi insan gibi fotoğraf yarışmaları, sunumlar ve sergiler düzenlenmelidir. Mürsel Engin'den tarih ve kültür araştırması yapan biz Ordu sevdalılarına her zamanki gibi desteklerini bekliyoruz. Mürsel Engin beyefendiye ve ailesine sağlık, sıhhat ve mutlu bir ömür diliyorum.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar