Ordu
DOLAR12.369
EURO14.0093
ALTIN713.05
Av. Cansın ÖZEL

Av. Cansın ÖZEL

Mail: [email protected]

ORDU’DA NEDEN Ç.İ.M YOK?

Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM), genellikle hastanelerin içerisinde kurulan, mağdur çocukların ifadelerinin konusunda uzman, eğitimli pedagog, psikolog, kolluk personeli ve hukukçular eşliğinde alındığı; çocuk savcısının bünyesinde görevini icra ettiği, mağdur çocuğa atanan avukatların da ifade esnasında hukuki danışmanlık hizmeti verdikleri merkeze verilen isimdir.

Bu merkezlere neden ihtiyaç duyuluyor peki? Bildiğiniz üzere, özellikle de cinsel suçların mağduru olan çocukların verdikleri ilk ifade olağanüstü mahiyette öneme sahiptir. Zira, çocuğun özellikle de yaşı küçükse, olayları henüz kurgulayamayacağı , ses, mimik ve jestleri ile duygularını en iyi ilk ifadesinde yansıtabileceği düşünüldüğünde; bu merkezlerin mutlak surette kurulmasının ve bünyesinde çalışan personelin (kolluk personeli, psikolog, ya da hukukçu fark etmeksizin) çocuk psikolojisi alanında özel olarak eğitimli olmasının gerekliliği açıktır.

Kaldı ki,  mağdur çocuğun  (ÇİM’lerde kendisine hukuki ve psikolojik destek veren, konusunda uzman kişilerle ön görüşme yaptıktan sonra)  ifadesinin alınması sırasında kamera kaydı ve aynalı oda kullanılmak suretiyle ifadesine sadece bir kez başvurulması yeterli olmakta; bu sayede de çocuk, şu anda çoğu ilde (ve Ordu’da da) olduğu gibi, hastane, savcılık, çocuk şube, mahkeme arasında koşturularak, defalarca ifade vermek zorunda bırakılmamaktadır.

Zira, uzmanların da ifade ettiğine göre, özellikle de cinsel suçların mağduru olan çocukların ifadelerine bir kez başvurulmasının gerektiği; aksi halde her ifade verdiğinde çocuğun aynı travmayı tekrar tekrar yaşamaya maruz bırakıldığı açıktır.

Yine ÇİM’lerin hastane bünyesinde, ayrı ve özel bir bina olarak kurulmasının amacı da; çocuğun fiziki ve psikolojik muayenesi ve tetkiklerinin derhal ve aynı merkez bünyesinde yapılabilmesi içindir.

Normal koşullarda, yasal bakımdan ÇİM’lerin her il bünyesinde kurulması gerekmektedir. Ne var ki, Ordumuz da dahil olmak üzere, bu yönde çalışmalar yürütülmekle beraber, baroyu temsilen katıldığımız toplantılarda yıllardır; “ÇİM’ler için uygun bir bina ve alan bulunamadığı “ tarafımıza iletilmektedir.

Bilinmelidir ki, günümüzde bir şehrin alt yapıya, yollara, tünellere, kavşaklara, spor salonlarına, konutlara, alışveriş merkezlerine ihtiyaç duyduğu muhakkaktır.  Ama hiçbir şeyin insandan (özellikle de çocuklardan) önemli olmadığı da aşikardır. Bu noktada, bu ayıbı üstümüzden bir an önce atmamız ve her geçen gün artan çocuk mağduriyetlerine engel olmak için enerjimizi, bütçemizi harcamamız gerekmektedir.

Bu noktada umarım yetkililer “uygun bina ve alan bulamadıkları” gerekçesi ile çözüme katkı sağlamadıklarının bir an önce farkına varır ve Ordu’da bu merkez derhal faaliyete geçirilir.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar