Ordu
DOLAR15.9532
EURO16.9051
ALTIN946.51
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ORDU'DA NEDEN TRAMVAY YOK?

        Orduluların merakla beklediği bu şehirde tramvay neden yok sorusunun cevabını bilen yok. Çünkü Ordu ''üvey evlat''. Ordu her yönüyle gariplerden garip bir kent. Sahipsiz ve yalnız. İç Anadolu'da birbirine komşu iki yakın şehir arasında hızlı tren seferleri başladı. Gel gör ki, çile yumağı Ordu'da raylı sistem üzerine kafa yoran hiç yok. Ordu'da üst sıralardaki sorunların başında artık içinden çıkılmaz hale gelen trafik çilesi olduğunu yoldaki yavru kedi bile rahatlıkla söyleyebilir.

          Belki memlekette tramvayın ne olduğunu bilmeyen vardır! Trenlerin aksine sokaklara döşenebilen raylar üzerinde ilerleyen tramvaylar yüksek performansları sayesinde, çabuk hız almakta, tahsisli yol, kavşak ve trafik ışıklarında geçiş üstünlüğü gibi tasarım özellikleriyle yolculuğa konfor katmaktadır. Tramvay, sadece bir ulaşım aracı değil, bir seyyar penceredir! Tramvay kıymetini bilene bir hayattır desek kesinlikle abartmış olmayız. "Demiryolcu" diye bir insan türü var. Dünyada şehir-içi ulaşımın omurgası hafif raylı sistemler üzerine dayanırken, ülkemizde senelerce lastik tekerlekli karayolu ulaşım teşvik edilmiş, demir ray uygulamaları ihmal edilmiştir. Lastik teker vasıtalar üzerine kurulu bir ulaşım modelinin kıyı şeridine sıkışmış ufak şehrimizin menfaatlerine uygun olmadığı açıktır. Trafiğin rahatlaması ve ulaşım meselesinin kökünden çözülmesi için tramvaya öncelik verilmesi kaçınılmaz görünmektedir. Çünkü, asrımızın modern kent hayatı, kentlileri toplu taşıma vasıtalarını kullanmaya mecbur etmektedir.

          Kent içi yolcu taşımacılığında en fazla kullanılan toplu taşıma aracı dolmuşlar Ordu'nun ihtiyaçlarına cevap vermekten fersah fersah uzaktır. Minibüs sistemlerinde yolcu bindirme/ indirmede bir disiplin kurulamadığından trafiğin akışı sıklıkla aksamaktadır. Dolmuş, minibüs ve midibüsler asla trafik yarasına merhem değildir. Akan kanı yara bandıyla durdurmaktan farksızdır! Oysa tramvaylar yaşam kalitesini geliştirmesi, özel araç kullanımına bağımlılığı azaltması, kaza riskini düşürmesi sebebiyle şehrimize olumlu, güçlü imaj katacağına inanıyoruz.

          Altınordu ile Gülyalı ilçeleri arasındaki otobüslerin devre dışı bırakılıp yerini tramvaya bırakmasıyla havalimanı merkezle bütünleşecek ve il dışından gelen öğrencilerin eğitim tercihlerinde ODÜ üniversitesi önemli bir konuma yükselecektir. Heyecanımızı ve kalp atışlarımızı hızlandıracak bir tramvay projesinin, Ordu'ya sosyal, ekonomik ve turizm katkıları parmakla sayılamayacak kadar çoktur.    

          Geleceğin Ordu'sunda raylı sistem ''olursa iyi olur'' tarzında bir yatırım değil, ''olmazsa olmaz'' proje olarak görülmelidir. Türkiye’deki ekonomik pastadan hak ettiği payı hiç bir dönem alamayan güzide şehrimiz Ordu, ümit ederiz yakında yitirilen yıllarını telafi etme imkan ve fırsatına kavuşur. Çünkü, göz var, nizam var. Şehir var, görüntü yok! Ordu'yu hayale yaklaştıracak tramvayın, artık büyüme sürecindeki kentin taşımacılığında yerini alması Ordu'yu temsil eden politikacıların, etkili ve yetkili makamlardaki zevatların projenin gerçekleşmesi hususundaki kararlı gayret ve destekleri süreci hızlandıracaktır.

*  

          Ordu'yu anlatmak, saplı hançeri daha da derine itmektir!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar