VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

Ordu'da niçin fabrika açılmıyor?

İlk çalıştığım fabrika Hereke'de bir Çimento fabrikasıydı. Yıl 1986. Muhasebe departmanında depo, kantar ve ambar giriş fişlerini takip ediyordum. 2015'de emekli olana kadar yurtdışı dâhil hayatımız hep üretimin olduğu, çarkların döndüğü yerlerde geçti. O nedenle üretimin ülke ve kent ekonomisine, sosyal ve kültürel yaşamına azami katkısını en iyi bilenlerdeniz. Ordulu olarak şehrimin üretim yetersizi kalması ve bazı işadamlarımızın üretim yerine faize yönelmesini üzüntü ve kızgınlıkla kınıyorum. Ordu'nun kurtuluşu üretimdir. Üretirse var olacak, üretmezse silik bir belde kalacak!

Ekonomide rakamlardan oluşan hesaplamaların hepsi üretimle alakalıdır. Sistemin isminin önemi yok, üretimsiz salt para hiç bir şeyi çözmez. Ülkemizde şehirlerarası ekonomik ve sosyal şartlar eşit olmadığından büyümenin istihdama etkisi de her kentte değişiklik gösterebilmektedir. Gelişimini tamamlayamayan Ordu'da kamunun ve özel sektörün istihdamın artmasına yönelik politikalar geliştirememesi nedeniyle göçlerin bir türlü önü alınamamaktadır.  Diğer şehirlerle rekabette öne çıkmak için üretime yoğunlaşamıyor. Yatırım ve üretim tesislerini kente çekme arayışı ve girişimlerinin etkisizliği sürüyor. Tırmanan işsizliği durdurabilecek gelir kaynakları arayışına girmek gerekiyor.

Ordu'nun üretim yeteneğini geliştirmekten başka seçeneği yoktur. Yeni fabrikaların açılışını görememek,  paradan para kazanma   modeli yerine üretime yönelik ticari anlayışın piyasada hâkim kılınmamasının sonucudur. Hâlbuki üretim sadece işsiz kesim değil, çalışanlar için de, emeğin verimini artıracaktır. Özellikle teknolojiye uyarlanan üretimin hem maliyetleri aşağıya çekeceği, hem de sanayicinin rekabet şansını yükselteceği bilinmelidir.

Ülkelerin değil şehirlerin, markaların yarıştığı, değer oluşturduğu, rekabetin yüksek, yatırımcının hassas olduğu bir çağdayız. Bu şehre yatırımcı neden gelmiyor sorusunun cevabını yatırımcıyı şehre çekme yönünde yerel yöneticilerin başarısızlığında aramalısınız. Ordu'ya yatırım yapmayı planlayan firmaları en uygun olan desteğe yönlendirmek ve bu alandaki mevzuat ve uygulamalar hakkında bilgilendirmek amacıyla “Teşvik Masası” hizmet birimi hala yok.

Türkiye'nin ''üretim fakiri'' şehirlerinden Ordu, üretmediği sürece laf üretir. Kalkınmanın 'motoru' üretimdir. Kentin gerçek manada kabuğunu kırması için, öncelikle 'ciddi' organize sanayi bölgeleri oluşturulmalıdır. Kurumların resmi sitelerinde, kentin ticari avantajlarının anlatıldığı, yeni ortaklıkların kapısını aralayıcı, yatırım bürokrasisini azaltıcı tedbir ve kolaylıkları anlatacak farklı lisanlarda bilgiler anlatan internet sayfası bile yok. Nerden tutsan elinde kalıyor! Lafla ''Büyükşehir'' olunmuyor! İcraat lazım! İcraat...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar