Ordu
DOLAR13.6296
EURO15.1684
ALTIN785.40
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Ordu’da ‘Olay’ var...

Enis Ayar’la Zeki Özel yan yana durduklarında aralarında bayağı boy farkı olduğunu görürsünüz. Ama siz bakmayın onların boylarının farklı olduğuna; en önemli ortak yanları ikisinin de boyundan büyük işlere kalkmasıdır.

Daha çok benzer yanları var Ordu sevdalısı bu iki “deli”linin; ikisi de maceracıdır, hayalperesttir, idealisttir, inatçı ve adrenalin bağımlısıdır.

Bu özellikleri nedeniyle başlarına gelmeyen de kalmaz; Enis, Ordu’nun tarihi değerlerini gün yüzüne çıkarmak için uğraşırken adı, “hazine avcısı”na çıkar! Zeki ise belediyenin, Ordu’nun doğasına aykırı yatırımlarını eleştirince, gazete binası başına yıkılır. Üstelik yıkımı yapan, o binaya ruhsat veren belediyenin ta kendisidir!..

Ordu’ya her geldiğimde bu ikili ile yaptığım sohbetlerde, adrenalin katsayım iyice yükselir. Eğer Zeki ile takılıyorsam, öyle bir koşturmacanın içinde bulurum ki kendimi, başım dönmeye başlar bir süre sonra... Neyse, gelelim asıl mevzuya.

1 Aralık tarihli Ordu Olay’da, “Demiryolu müjdesini Erdoğan verecek” manşetini görünce, onun Havaalanının yapımı için 26 yıl boyunca verdiği mücadeleyi artık ezberlemiş biri olarak, tamam Zeki yine başladı, diye geçirdim içimden.

Zaten gazeteyi takip edenler bilir, 27 Temmuz 2010’da verilen müjdenin ardından, Ordu Olay’ın manşetinden inmedi Samsun-Sarp Demiryolu Projesi.

Merak edip geçmişe yolculuk yaptım ve 8 yıl önce Ordu Olay’ın bu projeyle ilgili Hükümete seslenen bir haberini buldum. Haber, Karadeniz’i de aşmış ve 5 Nisan 2012’de İzmir’de RayHaber sitesinde şöyle yer almış:

“Demiryolunun tamamlanmasıyla bölgenin ekonomik ve sosyal yaşamı daha da hareketlenecektir. Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi sizden SAMSUN-SARP DEMİR YOLU PROJESİ’yle ilgili somut bir müjde bekliyor...”

Zeki tedbiri de elden bırakmamış ve haberin devamında bir de ince ayar vermiş: “Düşünülen Erzincan-Trabzon veya Gümüşhane-Torul-Tirebolu-Trabzon Demiryolu Projesi, bölgenin kara taşımacılığı ve trafik sorununu çözecek bir proje değildir... en iyi projenin Samsun-Sarp Demiryolu Projesidir... Bu projenin hayata geçirilmesi Ordu ve Giresun’un kaderini değiştirecektir. Bu proje Trabzon’un da çıkarınadır.” Burada son cümleyi dikkat!...

Çünkü Ordu, Samsun ve Trabzon arasında sıkışmış bir kenttir. Ordu hep üvey evlat muamelesi görmüş, limandan havaalanına dek tüm yatırımlar bu iki ile kaydırılmıştır. Ordu’ya Havaalanı yapılmaması için bu iki ilin lobisinin Ankara’da verdiği çaba da yakından bilinir. Hatta o dönem bakanlık yapmış isimler dahi, Ankara’da hayli etkin olan Trabzon lobisinin, Ordu-Giresun Havaalanının gecikmesinde büyük rol oynadığını söylüyorlar.

Umarım sadece Ordu Olay değil, diğer tüm gazeteler demiryolu projesini gündemde tutar ve Karadeniz’i coşturacak bu dev yatırım biran öne hayata geçer.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar