VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9492
EURO18.4267
ALTIN1037.7
Birol ÖZTÜRK

Birol ÖZTÜRK

Mail: [email protected]

reader

ORDU’DA OLAY VAR!

Ordu’da “Olay” var, hem de tam otuz yıldır!

İşin tuhaf tuhaf ve de güzel yanı, o otuz yılın yaklaşık yirmi yılı boyunca o “Olay” ın içindeyim…

Ordu Olay gazetesi, kuruluşunun otuzuncu yılını kutluyor; coşku ve onurla! Öncelikle bu coşku ve onuru hak eden Olay emekçilerini tebrik ederim… Öyle kolay iş değildir 90’lı yıllardan sıyrılıp da otuz yılı devirmek, üstelik bir de yerel gazete olmak!

25 Aralık 2021 Cumartesi günü, bizim mekanda, Düz Mahalle’deki tarihi tiyatroda, eş dost kutladık Olay’ın otuzuncu yılını… Dostların arasında, güneşin sofrasında hoş dakikalar geçirdik! Tiyatro binasının iç duvarları iki adam boyu Olay gazetesi haber afişleriyle kaplı; zaman tünelinden geçiyorum, canlı klasik müzik performansıyla.

“Havaalanı istiyoruz!”

“Sahil yoluna hayır!”

“Üniversite nerede!”

“Teleferik!”

“Belde evleri!”

“Durugöl!”

“Ceren Özdemir”

“Akdeniz Karadeniz yolu!”

“Demir Ali bebek!”

Tanrım! Gözlerim, kıtlıktan çıkmış aç bir dev gibi; her şeyi çok net hatırlayarak okuyorum dönem manşetlerini… Ordu Olay, zaman şahiti!

Yazı ne güzel şey yahu! Tarihi yazıyla bugünlere taşımak ne erdemli şey! Sonra o duvarlardaki afişler gazete boyutunda da basılmış, valla bir kucak aldım keza tarihin asli kanıtı beleşti…

(Bence, bu çalışma “Otuzuncu Yıl Albümü” adıyla zenginleştirilip, dergi boyutunda ofset basılmalı. Buna çok ihtiyaç var! )

Yaklaşık yirmi yıl kadar evvel, Olay gazetesine gönül veren muhabirlerden biri Nuran Çol’un haber avına çıktığı bir öğlen vakti takılmıştım Ordu Olay’ın bir köşesine… Onurlu, güzel ve anlamlı şeydir Ordu Olay’da yazmak ve bendeniz zaten eli gevezeydim. İlk kitabım “Herkesin Babası Ölür” ü 2008 yılında Ordu Olay’ın imkan ve yönlendirmesiyle bastırmıştım mesela. Kitabın kapağını gazetenin efsane mizanpajcısı Emine Acar yapmıştı. Ah be! Ne güzel, ne tatlı heyecandı o!

Şu kentte yazıyla, sanatla, siyasetle ilgisi olup da Ordu Olay’ın rahle-i tedrisatından geçmeyen yoktur, kanımca.

Efendim!

Adı “Büyük” olsa da sadece bir kırtiktir Ordu… Bir kırtik ama şiir gibi şehirdir Ordu. Ordu Olay, bu, bir kırtik şiir kentin her derdiyle dertlenmiş, kentin parmak izi özgünlüğündedir.

Bana sorarsan, patron Zeki Özel’i, başyazarımız Rüştü Baş’ı falan aşmış, kendi kişiliğini ilan etmiş bir kurumsallıktır Ordu Olay; bu dediğim, esasen çok iyi bir şeydir ha!

“Ordu’da Olay Var!”

Ordu Olay, tam otuz yıldır taammüden aynı cürmü işliyor ve sanırım hak ettiğini de ziyadesiyle görüyor!

İkinci otuzda da bir arada olabilmek ve görüşebilmek umuduyla… İyi ki doğdun Ordu Olay…

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar