VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

Ordu'da sokağa çıkmak yasaklansın

Ordu'da virüs sokakta insan arıyor! Tek silahı insan. Bir insana bulaşıyor, o insanı diğer insanların üzerine salıyor. Fakat insan insanı görmezse virüsün takati tükeniyor. Mesele bu... Keşke insanlar bu sarsılmaz hakikati kavrayabilse. Geçen Çarşamba günü sosyal medyada Köprübaşı mevkiinden 55 saniyelik kısa bir video görüntüsü yayınlamıştım. Hava sıcaklıklarının artması ile birlikte sokaklara çıkan bazı vatandaşların, şehrin en işlek caddesindeki sosyal mesafe kurallarını hiçe sayan görüntüsü büyük tepki topladı. Görüntüyü seyredenlerin neredeyse tamamı endişeye kapıldı! Vurdumduymaz vatandaşlara tepki, kurallara uyanlardan geldi. Gelen birçok mesajda ''Ordu'da sokağa çıkma yasağı ilan edilsin. Aksi halde yaz boyunca bu manzaraları çok göreceğiz” diye konuştular.

Virüsün en sevdiği ne? Kalabalık! Kentin her tarafı 'arı kovanı' gibi yoğun. Bu işin sonu nereye varır çoğu kişi hesap etmiyor. Acaba bildikleri başka şeyler mi var?! Bulaşma hızı çok yüksek olan Covid-19 Türkiye'de binlerce kişinin hayatını kaybetmesine ve binlercesine bulaşmasına neden oldu. Ne var ki, yetkililerin sık sık yaptığı ikaz ve cezai işlemler de yasağa karşı gelmekten alıkoymuyor. Dünyada 190 ülkede görülen, hem ölümcül etkisiyle topluma korku salan hem de hayatın akışını alt üst eden salgın için devlet erkanı her gün yeni tedbirler açıklamaktadır. Ama uyarıları 'havada bırakan' sorumsuz bir kesim büyük tehlike saçmaya devam ediyor. İlimizde ölüm oranları yüksek seyreden bu virüse karşı daha sert tedbirler alınmadıkça mücadelede başarılı olmak imkansız. Hiç şüphesiz kayıp sayımız gün geçtikçe artacaktır.

Salgın süreciyle ilgili kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılması, normalleşme adımlarının hızlandırılması, ulaşım taleplerini de aynı ölçüde arttırdı. Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri, denetimlerini sıklaştırmalıdır. Kural ihlali yapan, aşırı yolcu taşıyan otobüs ve dolmuş şoförlerine anında müdahale edip ağır maddi cezalarla kural akışını hızlandırmaya çalışmalıdır. Yasak olmasına rağmen maske takmayan gençlerin sayısı bir hayli fazla. İzin günü olmamasına karşın yetmiş-seksen yaşındakilerin, 10 yaşındaki çocukların dışarıda ellerini kollarını sallayarak serbestçe dolaştıklarına defalarca şahit oldum. Şehrimizdeki vaka sayısının birçok büyükşehirden fazla olması ve riskin sürmesi nedeniyle bu yasağın tekrar il genelinde uygulanması hususunu tüm mülki idare amirlerinin dikkatine sunuyoruz. Tek gayesi yayılmayı önleme ve ahaliyi koruma olan yasak kararını destekliyoruz. İnsanlar daha fazla geç kalmadan tercihini yapmak zorundadır. Ya kurallara uyacak, ya da yasaklara alışacak. Başka seçenek yok.

Söyleyeceklerim bu kadar...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar