Ordu
DOLAR13.4441
EURO15.2765
ALTIN765.56
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

ORDU'DA YÜRÜMESİNİ BİLMEYENLER VAR     

Yola girmek isteyenleri kucak açmış hasretle bekleyen yol için yürüyenlerin hepsi eşittir ama, yolu bilmekle yolda yürümek aynı şey değildir. Gökyüzünde zindan karası gecede sürü halinde şekiller çizerek uçan binlerce kuşun kanatları birbirine toslamazken, insanoğlunun aynı yolu bölüşememesi ilkelliğindendir. İyi yürümek, iyi yaşamayı hak etmektir.

 

Yürüyebilen canlının insan olması, insan olan herkesin yürüyebildiği anlamına gelmiyor. Etrafta körebe oynar gibi yürüyen bezgin vatandaşlar görüyorum. Yandan bakıldığında, üzerinden teker geçmiş plastik bebek profili biri ağacın en uç dalından düşen armut gibi yere inen mi ararsın, manzarayı önüne alıp geri geri giden çimento kamyonu cinsinden, başından bir iple tavana bağlıymış gibi yürüyeninden, aslanın önünden kaçan zebra gibi koşanına kadar yürüyüşünde denge problemi bulunan envai çeşit tipler var.                                                           

          Yolda yürümeyi bilmeyenler yüzünden hem yolumuzu hem de yürüyüşümüzü kaybettik.     Ordu'da temassız sürtünmeden yürümek neredeyse imkansız hale geldi. Bilhassa sıcak havalarda kapağı açık kalmış gazoz gibi yapış yapış halde kaldırımda yürürken yanımdakilerle gizlice yarışıyorum!

 

Yürümeye imkan vermeyen şehir 'düşünmeye' de izin vermez! Dış ticaret bölümüne geometri, felsefe, mantık dersleri koyan Milli Eğitime sesleniyorum. İşe yürümeden başlayalım. Müfredata 'güzel yürüme dersi' koymayı teklif ediyorum. Çünkü ayakların gideceği yere yöneliş düzensiz olursa, yollar yanlış ufka götürür. İşte bunun için hiçbir şey yürüyüş kadar önemli değildir. İlkokulda alfabenin yanında, zorunlu yürüme dersi okutulmalı, üniversitelerde kürsü kurulmalı ki; açık böğründen kılları dışarıya fırlayan, kafası kuş yuvası saçlı 'zombiler' ve sarı saç-kırmızı dudak-yeşil göz trafik lambası gibi gösteriş meraklısı ağzı açık dolaşan kızlar yetişmesin.

          Yolun kurallarına uymayan yolun dışında kalır. Yoldan çıkmak için yola girmek ön şarttır.        Bu yazı, umarın yürüme gelişimine katkıda bulunur. Sokak lambası gibi kime yandığı belirsiz, göz farı benim geleceğimden daha parlak, küpesi yalı salonundaki avize gibi yürek hoplatıcı bir 'ceylan'  yola koyulsa, etrafta zıplayan 'çitalar' çıkabilir!

 

Ordu'da, güvenli yürüyüş tarzı ancak 'üç kişilik' yürümekle mümkün. Birincisi; kendin için yürüyeceksin, ikincisi; önden gideni idare edeceksin, üçüncüsü; arkadan geleni kollayacaksın!                     

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar