Ordu
DOLAR18.6459
EURO19.6741
ALTIN1078.8
H. Naim GÜNEY

H. Naim GÜNEY

Mail: [email protected]

reader

ORDU’DAKİ İLK FINDIK SANAYİCİLERİNDEN DURSUN KAHRAMAN SAĞRA’NIN ÖYKÜSÜ

 (Foto-59)

Kahraman Sağra 1910 yılında Ordu Bucak Selimiye mahallesinde doğmuştu. Kahraman Beyin annesi Giresun’lu Bozatlıoğullarından Fatma Hanım idi. Babası Şehyoğullarından Kahraman Bey, Kahraman Sağra’ya önce Dursun adı konmuştu. Babasına çok benzediği için ona daha sonra “Kahraman” dendi. Kahraman Sağra,6 yıllık Hamdullah Suphi Tanrıöver ilk mektebinde okudu. Daha sonra Zaferimilli Mahallesindeki İdadi’ye gitti.  3 yıllık bu okulda bir yıl okuyup köye döndü işlerin başına geçti. Çünkü Kahraman Sağra ailesinin 4-5 köyde 9-10 bin dönüm arazisi vardı. Kahraman Sağra 1932 yılında askere gitti.1935 yılında Kefeli ailesinden Ahmet Beyin kızı Kaniye hanımla evlendi.  Kahraman Sağra 3 erkek ve 1 kız babasıdır. 

 

İKİ SIKI DOST

 

1939 yılında Kahraman Sağra 29 yaşında Ordu’da iş hayatına atıldı. Köprübaşında tuttuğu iş yerinde bir süre inşaat malzemesi ve kereste ticareti yaptı. 1940-41 li yıllara kadar fındık taş değirmenlerde kırılıyordu. Bu usul ile bitmesinden itibaren Kahraman Bey de fındık kırma işine girişti. Kahraman Sağra, Süleyman Felek caddesinde Kâşif Tercan’dan 3 bin liraya bir fındık mağazası satın aldı. Daha sonra Süleyman Felek Caddesi ile Trabzon Caddesine cepheli bu fabrikanın bitişiğini 86 bin liraya Memişoğlu Sabri Beyden satın aldı. Bu arada Fındık işi yapan Halit Gürsoy ve Kahraman Sağra çok iyi dostlardı. 1953-1958 arasında Sağra Kolektif Şirketi unvanıyla beraber ortak olarak fındık ticareti yapmışlardı.

 

SİYASET YOLLARI AYIRDI

 

Kahraman Sağra, siyasete girince; Halit Gürsoy ile anlaşarak ortaklıklarını bitirmişlerdi. 1957-1960 yılları arasında Kahraman Sağra bir dönem Ordu Milletvekili olarak TBMM’de görev yaptı. Kahraman bey, ticareti daha geniş organizasyonlarda büyütmeyi düşünmüş, bir devlet kuruluşu olan Fındık Tarımı Satış Kooperatiflerinin karşısında, üreticinin Fındığını alıp ayni şekilde depolayabilen ve satışlarda pazarlık şansını artırıcı birliklere yöneldi.  Bu yönelişte gösterdiği dürüstlük Sağra firmasını büyük zararlara soktu, fabrikalarla birlikte Bayadı köyündeki çok güzel ve bakımlı fındık bahçesi olarak bilinen ünlü «TEL İÇİ» ni satışa çıkartmıştı. Çok geçmeden inişli çıkışlı bu günler geride kalmış, Sağra'lar kısa bir süre içinde olsa piyasadan ayrılmadan işlerini yoluna koymasını bilmişlerdi.

 

AVRUPADAKİ EĞİTİM BİTTİ ÜRETİM BAŞLADI

 

Bu arada, Kahraman Sağra, iki oğlu Yener ve Ünal Sağra’yı iyi yetişmesi ve donanması için Almanya’da okumaya yollar.  Kahraman Sağra, aynı zamanda çocuklarından, Avrupa’ya ihraç ettiği fındığın nasıl ve ne şekilde işlendiği hakkında konuyu takip edip öğrenmelerini ısrarla ister. Ünal Sağra’nın Almanya’da ki eğitimini bitirmesinin ardından Ordu’ya dönmesi ile Kahraman Sağra tarafından kurulmuş olan tesislerde, çikolata üretimine başlanarak, bir marka olmak yolunda ilk adımlar atılmış oluyordu.  Artık, entegre bir tesis için düğmeye basılma vakti gelmiştir. Şarkiye Mahallesi, Fatma Hatun Sokakta bulunan binada fındığın çuvaldan çıkıp modern ambalajlarda işlenmesine başlandığı tesisi hazırlanır.

 

1964’TE YAŞANAN DEVRİM

 

1964 yılında Ordu Şarkiye Mahallesinde Fatma Hatun sokakta bir devrim yaşanıyordu... Fındık kara çuvaldan modern karton ambalajlara girdi, TIR denen kamyonu ilk kez Sağra fabrikasının kapısında görüldü. 12 ay boyunca yüzlerce fındık işçisi işinde SSK’ lı olarak çalışmaya başladı.1972 yılında bir kolektif şirket olarak kurulan ve 1976’da Anonim Şirket haline dönüşen Sağra Gıda Sanayi AŞ’nin kurucusu ve yönetim kurulu olarak çalışmalarını sürdüren Kahraman Sağra’nın kurucusu olan Sağra Gıda Sanayi Anonim Şirketi 1980’li yıllarda zirveye çıkmış, Türkiye’nin ihracat yapan ilk 30 firması arasına yükselmişti.

 

 

ÜRETİME YETİŞEMEYEN FABRİKA

 

1980’li yıllara gelindiğinde Turnasuyu mevkiinde Cumhuriyet mahallesinde önce bir prefabrik bina kurularak üretime burada devam etmişti. Fabrikanın biten bölümlerine teknolojisi yüksek makineler kurulmaya başlanmıştı. Tadelle ve Sarelle ülkenin market ve bakkalların da hemen yerini almıştı.  Sağra bir dönem 2000’i aşkın personeli ile büyüyüp devasa bir sektör haline gelmişti. Sağra ailesi çikolatanın her kesim tarafından yenmesi ve tüketilmesine vesile olmuş, çikolata zengin tadı olmaktan çıkmıştı. Ordu’daki tesislerde ürettikleri çikolata ürünlerine yurt içinde ve dışında talep patlaması olunca, fabrika üretimi yetiştiremiyordu... 1980’li yıllarda Türkiye genelinde, 250 şubesi olan Sağra Special mağazaları açılmış halkın rahatlıkla girerek alışveriş yapabildiği mekânlar oluşmuştu.

 

 

SAĞRA BUGÜN OYAK’TA

 

Baba Kahraman Sağra 10 Temmuz 1983 tarihinde vefat etmiştir. Kahraman Beyin vefatından sonra işleri devralan oğul Ünal ve Yener Sağra,  kardeşler gözü gibi büyüttükleri çikolata tesisleri ellerinden çıkışına kadar ekonomik zorluklarla mücadele etmişlerdi. 1990'lı yıllarda peş peşe yaşanan ekonomik krizler ve bürokratik engeller Sağra'yı finansal açıdan zorladı. 1994 yılında Sağra tesisleri satıldı, birkaç el değiştirdi ve 2007'de Toksöz Grup tarafından alındı… En son 2021 Mart ayında Sanset Gıda ile yapılan satın alma anlaşmasına göre Sagra ile birlikte Sarelle, Tadelle, Gol, Sagra Special ve Gofy markaları OYAK Grup Şirketleri bünyesine katıldı.

 

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar