Ordu
DOLAR18.8174
EURO20.5345
ALTIN1165.9
Umut ÇAKMAK

Umut ÇAKMAK

Mail: [email protected]

Ordululara ilk merhabam

Merhabalar,

            Yaklaşık 30 yıldır yayın hayatında olan Ordu Olay Gazetesi’nde ilk yazımı kaleme aldığım için, hem çok mutluyum, hem de bir o kadar gururluyum. Öncelikle, bana bu fırsatı tanıyan ve gazetesinde bir köşe ayıran Ordu Olay Gazetesi’nin sahibi Sayın Zeki Mesut Özel’e çok teşekkür ediyorum.

            Ben de sizler gibi Orduluyum. 1970’lerin sonları ile 1980’lerde Ordu Bucak Mahallesi’nde çocukluğunu yaşamış, Ordu Anadolu Lisesi’nin ilk mezunlarından birisiyim. 1992 yılında Gazi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü kazandıktan ve daha sonraki yıllarda aynı üniversitede öğretim üyesi olarak kaldıktan sonra yaşantıma Ankara’da devam ettim. Ancak, Ordu ile fiili ve gönül bağım hiç kesilmedi; zaten bu mümkün de değildi. Çünkü ben de çoğunuz gibi, Ordu’lu olmaktan gurur duyan, ülkesini ve vatanını seven ve de bunun için elinden geleni yapmaya çalışan birisi oldum.

            Peki, bu köşede neler yazacağım? Ekonomi ile ilgili olarak okurların en çok merak ettiği ve aklına takılan konular başta olmak üzere, ekonominin genelini ilgilendiren ve gündeme dair bilgilendirici yazıları dilimin döndüğünce kaleme alacağım. Şu noktayı da belirtmek isterim: Yazılarıma yorum yapmanız ve aklınızda olan soruları bana yöneltmeniz, benim yeni konuları belirlemem açısından bana en büyük referans olacaktır.

              Peki, yazılara siyaset katacak mıyız? Bu ülkede “siyasetsiz” pek bir şey olmuyor; bunu az çok herkes bilir… Hatta ekonomi de siyasetsiz yürütülmüyor. Ancak, biz yine de mümkün olduğu kadar siyasetten uzak kalıp, objektif yazılar yazmaya ve tarafsız analizler yapmaya çalışacağız. Esasen ben şöyle düşünürüm: “Bir ülkenin ekonomisi, ne hükümetin söylediği kadar iyi; ne de muhalefetin eleştirdiği kadar kötü durumdadır”. Dolayısıyla salt siyasi görüşe göre değerlendirme yapmak, gerçekleri ıskalamak ve okurları yanlış bilgilendirmek anlamına gelir. Bütün bu nedenlerle, resmi verileri/rakamları kullandığım ve objektif bir biçimde yorum yaptığım yazıları sizinle paylaşacağım. Bu arada şu cümleyi duyar gibiyim:

“Aman hocam, resmi rakamlara ne kadar güveneceğiz? Örneğin, enflasyon yüzde 10 gerçekleşmiş… Enflasyon %10 nasıl oluyor, bize hiç öyle gelmiyor…”

Maalesef, enflasyon, işsizlik, büyüme gibi ülkenin temel makro ekonomik verilerini hesaplayabilecek bizim imkânımız yok. Sadece gözlem yapabildiğimiz kadar yorum yapabiliyoruz. Bu yüzden de resmi rakamlara güvenmek zorundayız...

“Hocam, enflasyon nasıl yüzde10 gerçekleşiyor? Sen onu söyle esas şimdi…”

İşte ben de, bu ve bu tür soruların cevaplarını elimden geldiği ve dilimin döndüğü kadarıyla sizlere aktarmaya çalışacağım. Yazılarımı merakla beklemeniz dileğiyle…

Şimdilik benden bu kadar sayın okuyucularım.

Büyüklerime saygılarımı, küçüklerime sevgilerimi gönderiyorum; sağlıkla kalınız, maskesiz dışarı çıkmayınız, Ordu’ya selamlar…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar