Ordu
DOLAR13.6671
EURO15.5224
ALTIN784.35
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Ordu’nun Sisifos’u Enis Ayar

Yazının başlığını neden “Ordu’nun Sisifos’u Enis Ayar” koyduğumu merak edenler için, “Ekşi Sözlükteki şu bilgiyi vermeliyim.

“Rivayete göre bu abimiz tanrılar tarafından büyük bir kayayı Olympos dağının tepesine çıkarmakla cezalandırılır.(…) Mitolojik gariban, Sisifos’un cezasının en dayanılmaz kısmı, dağın zirvesine varınca taşın tekrar aşağıya yuvarlanması durumudur. Sisifos’un çaresizliği, taşın zirvede durmayıp düşeceğini bile bile taşımasında yatar.

“Albert Camus (Fransız yazar ve filozof, 1957 Nobel ödülü sahibi, Varoluşçuluk felsefesinin babası)

“Sisyphos’un (Sisifos diye okuyun) yine de mutlu olduğunu hayal etmemizi ister.

***

Ne alaka demeyin…

Enis Ayar’ın “Sen 25. Yüzyılda Yaşıyorsun”,  Ağaçkakan Yayınları’nın Nehir Söyleşi serisinin -2 kitabı olarak kitapçı vitrinlerindeki yerini aldı.

Kitabın tanıtım, söyleşi ve imza günü Ordu Ulusal 1. Kitap Fuarı’nda yapıldı.

Nur Özkan’ın eline, diline, kalemine sağlık diyelim ve kitaba yazdığı “ÖNSÖZÜ” birlikte okuyalım:

Ordulu olmama ve çok fazla yakın akrabamız olmasına rağmen bu kitap çalışması öncesi hiç tanışmadığım Enis Ayar 30 yıldır hayranlıkla takip ettiğim bir isimdi. Her yaz memlekete gittiğimde ne değişmiş burada acaba diyerek bakardım şehre ve mutlaka ucunda bir Enis Ayar adının geçtiği bir durum görürdüm. (…) Enis Abi ile nehir söyleşi kitabı yapmayı, Türkiye’de yaşayan herkesin öğreneceği bir şeyler olduğunu düşündüğüm için istedim. Neşat Ertaş nasıl bu ülkedeki herkes için Bozkırın Tezenesi ise Ordu’nun Tezenesi de kuşkusuz Enis Ayar’dır. Bir insan öyküsü üzerinden ülkeyi, bir zaman dönemini anlayabilmek için bu kitabın okunmasını anlamlı buluyorum.

***

Henüz “Sen 25. Yüzyılda Yaşıyorsun” kitabının, sayfalarını karıştırmakla meşgulüm.  Bölüm başlıklarının altında sıralananları, sonra da sayfalarını karıştırıyor, fotoğrafların yerleştirilmesinde kronolojik bir sıralama yapılmış mı ona bakıyorum.

Tabii bahse konu olan eylemlilikse, ilk sıra o eylemin (varsa) fotoğraflarında…

***

Sırayla gidecek olursak öncelik, kitabın tanıtım söyleşisinde söylenenlere verilmeli.

Bir defa Enis Ayar çok rahattı. Her soruya doyurucu, pardon dobra dobra cevap verdi. Konu kitabın adına gelince şunu anlattı: Çok amaçlı bir AVM projesi elimde Vali Nermi Alyanak’a çıktım. Vali elimdeki projeyi şöyle bir baktı: “Herhalde sen 25’nci yüzyılda yaşıyorsun” dedi.

***

Soru/cevap, soru/cevap (arada katılımcıların alkışları) söyleşi devam ederken aklımdan geçenler, Enis Ayar’la tartıştığımız projelerdi. Örneğin Boztepe’ye Merdiven Projesi…  Genellikle çıkış güzergâhı şuradan mı buradan mı olsun… Neticede onun istediği oluyordu. İlk başta bu sivil bir projeydi. Belediye’ye mali bir yük getirmemeliydi.  Her Orduludan bir lira alınacak, ya da her Ordulu bir merdiven basarını yaptıracaktı.

***

Enis, bu projenin Boztepe’nin zirvesinde bitmemesini, merdivenlerin göğe doğru yükselmesini istiyordu.

Uçuk bir proje ya da hayal… Gerçekleşir mi? Proje gelinci göreceğiz… derken Çinli bir sanatçının belgeseli bir TV kanalında gösterildi. Aaaaaa… İşte göğe merdiven…

Sanatçının adını not etmediğim için pişmanım. Neyse İnternet diye bir şey var. Orada dolaşırız. (*)

 

***

(*) Çinli sanatçı Cai Guoqing, büyük annesinin 100 doğum günü için göğe Havai Fişeklerle donatılmış alüminyum profillerden yapılma bir merdiven inşa eder. Ekşi Sözlük.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar