Ordu
DOLAR12.369
EURO14.0093
ALTIN713.05
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

ORDUSPOR KAYYUM YOLUNDA!

Türkiye futbol liglerinde yaşanan gerileme, maçlardaki enerji ve heyecan eksikliğinin ardından kulüplerin borç yükü kayyum sürecini de beraberinde getiriyor. Türkiye’de futbol kulüplerinin şirketleşmemesi, Avrupa kulüpleriyle aramızdaki sportif ve ticari alandaki farkın kapanmasını imkansız kılıyor. Dernek statüsünde faaliyetlerini sürdüren kurumsallaşamamış kulüplerin ehil kişilerce yönetilmemesi iflaslara neden olabiliyor.

Avrupa’daki takımların neredeyse tamamı şirkettir. Oysa Türkiye henüz 'emekleme' çağında. Sporda küreselleşmenin meyvelerini toplamak mülkiyeti sahiplik modeli şirketleşmeye gidilmesiyle mümkündür. Endüstriyel rekabette Batı'lı rakiplerinin oldukça gerisinde kalan kulüplerimizin gelişen endüstriyel piyasada daha etkin aktörler olabilmeleri köklü yapısal değişime bağlıdır.

Ülkemizde stadyumların spor kulüplerine değil devlete ait olması, kulüplerin genellikle fazla taşınmaza sahip olmaması gibi nedenlerle, satışa konan temel değer kulübün markası olmaktadır. Avrupa'nın en borçlu beşinci ligi konumundaki Süper Lig'de kulüplerin kendi imkânlarıyla ekonomik sarmaldan çıkma imkânları yok. Futbol kulübünü yönetmekten, futbol şirketini yönetmeye doğru hızla yol alınmadıkça, sportif başarıyı yakalamak mümkün görünmüyor.

Futbolu sevmek futbolu yönetmeye yetmiyor. Bir zamanların 'futbolcu tarlası' Orduspor'un perişan hali, miniklerin çizdiği resim gibi; evin bacasından yaz kış duman çıkıyor, hava güneşli, baca dumanlı... Şirket denilen şeye gelirsek, Ticaret Kanunu hükümlerine göre ortakların ve yönetim kurulu üyelerinin yaptıkları veya yapmadıkları sebebiyle sorumluluklarının bulunduğu bir yapıdır. Ortaklar, yöneticiler hisselerini devredecek yeni hissedar bulamadıktan sonra çekip gidemezler. Hadi birini buldular devrettiler kendi dönemleriyle ilgili yükümlülüklerden yırtamazlar!

Borç batağına saplanan 'Anadolu Yıldızı' Orduspor'un dramı, 'Hint dizileri' gibi hep uzayıp gitti. Tüm çiçekler Güneşe koşarken, uçurumun kenarında boynu öne eğik menekşe gibi hayata tutunmaya çalıştı! Mütemadiyen sportif faaliyetleri sürdürme zorluklarıyla boğuşan mevcut yönetimin samimi ve üstün gayretleri de artık Ordu'nun yarım asırlık ''Çınarını'' ayakta tutmaya yetmiyor. Maalesef mali buhran kayyum ihtimalini güçlendiriyor. Elbette kalbimiz soba üstünde sessizliği bozan bir güğüm su fokurtusunu andırıyor fakat, son gelişmeler kayyuma gitmekten başka çare kalmadığını gösteriyor.

Ekonomik kıskaçla kuşatılan, sevdasını evlatlarımıza miras bıraktığımız biricik Orduspor'umuzun birikip yeniden sıçramak için kabuk değişimi şart! Kahverengi dallardan pembe çiçekler açtığına göre, ümitsizliğe gerek yok. Her şey beklemesini bilenlere kendiliğinden gelir. Tarafsız, doğru bir kayyum heyeti, tozlu rafların üzerini üfleyip eski defterleri açmalı. Nasıl ki; kabuk bağlamış yarayı okşadığında 'cırt' diye açılıveriyor, işte öyle...

*

Harflerden sıçrayan kıvılcım kelimeleri tutuşturdu, kül oldu kağıdın harmanında...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar