Ordu
DOLAR18.645
EURO19.3212
ALTIN1051.2
H. Naim GÜNEY

H. Naim GÜNEY

Mail: [email protected]

reader

ORDUSPOR’DA ANTRENÖR TAMER GÜNEY’Lİ YILLAR …(Araştırma: H.Naim Güney)

Çalıştırdığı takımlarda yetiştirdiği futbolcularla Türk futboluna büyük katkılarda bulunan, milli takımda ve Türkiye Futbol Federasyonunda önemli görevler üstlenen Tamer Güney'in vefatını derin bir üzüntüyle öğrendim. Bir dönem Orduspor'da futbolculuk, antrenörlük ve teknik direktörlük yapan Taner Güney, 6 Ocak 1936 yılında Bilecik'te doğmuştu.

1967 yılında kurulan Orduspor'da futbolculuk, antrenörlük ve teknik direktörlük yapmıştı. Orduspor'da 1968-1969 sezonunda antrenör futbolcu, 1971 sezonunda teknik direktör olan Güney, Orduspor'un şehrin markası haline gelmesinde, kulübün kurumsallaşmasında temeli atan isimlerin başında geliyordu. Orduspor Yönetimi Kurulu ve Antrenör Tamer Güney’in teşebbüsü ile Kulübün tesisleşmesi konusunda büyük çaba harcadılar. Tamer Güney, spor çalışmalarından boş kalan zamanlarını tesis inşaatında geçirip, kulüp binasının yapımında bizzat görev aldı.

Orduspor antrenörü Tamer Güney Milliyet Gazetesi muhabiri Uğur Gürsoy’a  spor tesisleriyle ilgili olarak şunları ifade etmişti  “…Bir spor kulübünün başarısı sahip olduğu sportif tesislerle mümkün olabilir. Bu açıdan hareket eden Orduspor Yönetim Kurulu yerinde bir görüş ve kararla kulübün geleceği için tesis yapımını ön plana almış ve bu iş için tahsis edilen yerde inşaata başlamıştır. Üç kat halinde inşa edilmekte olan tesisin bir katında Orduspor Okulu öğretim yapacaktır. Bahçede minyatür bir antrenman sahası ile kondisyon merkezi kurulacaktır. Orduspor tesislerinin Eylül ayında açılmasına çalışılmaktadır. Bu tesisin yapımı Ordu'nun Türk sporunda pilot bölge seçilmesi için yeterli bir sebep olacaktır… “

Orduspor’un ilk futbolcularından Türk futbolunun efsane ismi Tamer Güney, daha sonra Ankaragücü, PTT ve Hacettepe formalarını giydi. Orduspor, PTT, Balıkesirspor, Kayserispor, Ankaragücü, Adanaspor, Eskişehirspor, Diyarbakırspor, Gaziantepspor ve Fenerbahçe'de teknik direktörlük yaptı. Güney ayrıca Galatasaray, Fenerbahçe ve Etimesgut Şekerspor'da altyapı sorumluluğu görevlerini üstlendi.
Bir dönem Ümit Milli Takım'ı da çalıştıran Tamer Güney, Türkiye Futbol Federasyonu'nda Eğitim Dairesi'nde, Araştırma, Planlama, Eğitim ve Geliştirme Dairesi'nde ve Futbol Gelişim Direktörlüğü'nde önemli çalışmalara imza attı. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu Başdanışmanlığı görevinde bulundu. Tamer Güney, futbol ile ilgili kitaplar da yazdı.
 

TAMER GÜNEY ORDUSPORU AMATÖRLÜKTEN PROFESYONELLİĞE TAŞIYAN BİR HOCAYDI…

Tamer Güney hayatı boyunca Türk futbolu adına hedefleri  ve büyük  idealleri olan bir spor adamı olmuştur… Tamer Hoca futbolun yanında sporcuyu ve seyirciyi eğitmeye çalışan ideal bir antrenördü. İlk antrenörlük deneyimi yaşadığı Ordu’ya sadece top oynatmaya gelmemişti… Çünkü Ordu’nun haris Etçi, Kara Ali Ataoğlu, Yusuf Katırcıoğlu gibi Türkiye’de nam salmış futbolcularını tanıyordu. Tamer Hocanın Ordu’ya gelmesinde PTT’de beraber top oynadığı Altan ve Yusuf Katırcıoğlu’nun da çok etkileri olmuştu. Çünkü Ordu’nun geçmişi sporla doluydu. 19 Eylül 1924’de Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Paşa Türkiye’de ilk kez bir futbol kulübü olan İdmanyurdu’nu ziyaret ettiği bir kentti Ordu… Ordu şehri Cumhuriyetin kurulduğu yıllardan beri Millet düzünde kıran kırana amatör futbolla yatıp kalkan bir kentti.  Ordu’lu futbol sever iş adamları ve siyasilerin bastırmasıyla mahalli amatör futbol takımları birleşmiş 1967’de Orduspor kurulmuştu.  1967-68 sezonunda Orduspor profesyonel ligde maç oynamaya başlamıştı. Ama Ordu kenti geçmişindeki amatör futbol hareketlerinin havasından bir türlü sıyrılamamıştı. Ordu’lular hemen başarı gelsin, bütün maçlar kazanılsın 1. Lige çıkılsın Orduspor Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ile karşılıklı maçlar yapılsın isteniyordu. Ama evdeki hesap çarşıya uymayacaktı. 1967- 68 ile 1968-69 sezonlarında Orduspor bulunduğu ligdeki şartlara ve ortama alışmaya çalışmıştı.  Futbolcuların ve Antrenör Tamer Güney’in üzerinde Ordu sokaklarında, otelinde lokantasında antrenmanlarda büyük bir ilgi vardı. Yerel basında futbolculara ve antrenöre açık mektuplar yazılıp taktikler veriliyor, tavsiyelerde bulunuluyordu. Vali Cemal Orhan Mirkelam ve Yönetime gol atamayan takıma yeni futbolcular gerektiği anlatılıyordu. Orduspor’un paraya ve yeni transfere ihtiyacı vardı. Kulüpte bazen maddi sıkıntılar baş gösteriyor, futbolcular sorunları had safhaya ulaşınca çözüm bulamayan Tamer Hoca içinde bulunduğu yoğun sorumluluk duygularla istifa ediyor ama Orduspor Yönetimden istifası kabul görmüyordu...

Büyük kentlerden futbola çok düşkün bir kente geldiğinin farkında olan Tamer Hoca Ordu’da kaldığı yıllarda Kulübün profesyonelleşmesi adına birçok çabanın içine girdiği görülüyordu... Çünkü Orduspor’un kurulduğu ve 2. Ligde top oynamaya başladığından sonra hiç hesapta olmayan sorunlar ortaya çıkmıştı.

1967/68/69’lu sezonlarda Ordusporlu futbolcular haksızlığa tahammül edemiyor, hakemleri tartaklıyor, rakip futbolcularla kavga ediyorlardı. Ateşli taraftarlar maçlarda istediği sonuç çıkmadığını görünce taşlı sopalı maç almaya çalışıyorlardı. Futbol Federasyonu sık sık Orduspor’u uyarıyor bazı olaylardan dolayı stadı maçlara kapattığı oluyordu.  Bu gelişmeler katşısında Tamer Güney Hoca yeri gelmiş taraftarı kapalı salonda toplamış, onlara centilmen bir seyirci olmanın temellerini atacak konferanslar vermişti. Seyircilere maçlarda şuurlu tezahürat yapmalarını ve centilmence destek vermeleri anlatıyor, sahadaki hakemlere ve futbolculara hakaret etmemelerin anlayış göstermelerini izah ediyor,  takımın maçlarda oynadığı taktiği anlatıyor, soruları tek tek cevaplıyordu. 

Ordululardan deplasman maçlarına otobüslerle taraftar gelmesini de bizzat Tamer Hoca talep etmişti… Bu kadar ağır sorunla boğuşan Tamer Güney Hoca teknik yönden çok donanımlı bir kişiydi. Ancak Tamer Hoca beraber oynadığı ve antrenörlük yaptığı yıllarda Ordu’nun amatör futbolcularını da gerçek bir profesyonel futbolcu olması için bir ağabey gibi örneklere yaşayarak onları eğitmişti. İşte o ilk derslerden birini Ordusporun ünlü futbolcusu Erol Aydoğdu hatıralarını yayınladığı kitabında şöyle ifade etmişti…

“…Futboldaki ilk dersimi ise Tamer Güney Hoca'dan aldım; futbolcuların gece an hayatı konusunda... 1968-69 sezonuydu, İzmir'de Karşıyakaspor ile oynamıştık 0-0 berabere bitmişti maç. Tamer Hoca, maçtan sonra beni Şan Pavyon'a götürdü. Sigaralar, içkiler, dansözler, konsomatrisler, külhanbeyler, magandalar... Ortalık duman içinde, göz gözü görmüyor. Parfüm kokuları ter kokularına karışmış. Mini etekli, sarışın, yuvarlak dudaklı bir konsomatris sigarasının dumanıyla havada daireler çizerek bize bakıyor. Tutup masamıza oturmaz mı?

Tamer Hoca sordu: - Nasıl? Beğendin mi Erol?

- Hocam, buradan çıkalım isterseniz.  Çıktık! Tamer Hoca, iyi futbolcu olmak için içki, sigara ve ölçüsüz davranışlardan uzak durmak gerektiğini vurgulamıştı. Zaten, düzenli, sağlıklı bir hayat sürüyordum. Yine de iyi olmuştu! Çünkü bir daha girmeyeceğim böyle bir mekan tanıma merakımı gidermiştim.

İsfendiyar Hoca gibi Tamer Hoca da bizimle forma giydi yedi-sekiz kez... Antrenörlüğe ilk kez Orduspor'da başlamıştı. O yıllarda 2. Ligin gözde takımlarından Orduspor ulusal basında sık sık haber konusu oluyordu. Futbol ajanı ve Milliyet gazetesinin Ordu muhabiri Uğur Gürsoy gönderiyordu bu haberleri. Tamer Hoca Orduspor'a niçin geldiğini bana özetlemişti:

- Orduspor'u tercih etmemde Milliyet gazetesindeki haberler önemli rol oynadı. Hiçbir 2. Lig takımından bu kadar bahsedilmiyordu. Ordu'ya gidersem ben de kısa sürede tanınırım diye düşündüm.

Otuz sekizlik delikanlı Tamer Hoca libero oynardı benim arkamda... Stoper olarak ona fazla yük bırakmasam da kendine güvenini hala koruyordu:

- Erol, rahat oyna! Senden seken topları ben alırım.

Ya seken topları libero da alamazsa! O zaman gol yeme ihtimaliniz artar. Benim belleğime kazınan goller, yediklerimiz değil de attıklarımız olmuştur nedense…”

İSFENDİYAR AÇIKSÖZ ORDUSPOR’A OYUNCU-ANTRENÖR OLARAK TRANSFER EDİLMİŞTİ…

Ordu Sesi Gazetesinin 17 Mayıs 1967 Çarşamba günkü baskısında Orduspor'un teknik direktörünü bulduğu haberi şu manşetle veriliyordu. "Orduspor'un antrenörü milli futbolcu İsfendiyar Açıksöz  artık 1 Haziran'dan itibaren takımı çalıştıracak." Orduspor Yönetim Kurulu'nun Pazartesi günü başkan Ibrahim Köksal başkanlığında yaptığı toplantıda İsfendiyar Açıksöz ile anlaşıldığı belirtiliyor ve şu ayrıntılara yer veriliyordu. "İstanbul’a gidip işlerini tasfiye edecek olan İsfendiyar, 1 Haziran'da görevine başlayacaktır. 3 Temmuz 1967 tarihine kadar takımı çalıştıracak ve 3 Temmuz 1967'den 21 Temmuz 1967'ye kadar antrenör kursuna gidecek ve kurs sonu şehrimize gelip Orduspor takımını 2.Lig'e hazırlayacaktır." İlk teknik direktörünü Mayıs ayının ortalarında bulan Orduspor'da teknik komite oyuncu tespitine başlamıştı bile. 1 Mayıs 1967 Pazartesi günü Halk Eğitim Merkezi'ne çağırılan 30 amatör futbolcu Orduspor'un aday kadrosu olarak belirlenmişti. Dönemin Genel Kaptanı Kemal Ergöknil, o toplantıda yaptığı konuşmada, futbolculara Orduspor'un öneminden, iç turizme ve kent ekonomisine sağlayacağı katkıya kadar tüm artıları sıralamıştı. Sıra futbolcularla sözleşme imzalamaya gelmişti.

10 Aralık 1967 günü kendi evinde Beykozspor ile karşılaşan Mor-Beyazlılar karşılaşmayı 5-2 kazanarak sezonun en farklı galibiyeti almış oldular. Maça Orduspor, Mehmet, Ihsan, Ahmet, Üstün, Erol, Hüsnü, Turhan, Yener, Engin, Orhan, İsfendiyar ve İsmail onbiri ile çıktı. [Ol Türkiye İkinci Futbol Ligı'ndeki ilk sezonunda ilk yarının son ti4 maçını deplasmanda Aydınspor ile oynadı Orduspor. Maça Aytekin-Şeref-Ahmet-Erol-Orhan-Teoman-Ismail-Üstün-Seyfettin-Yener-Engin onbiriyle çıkan Orduspor, Gültekın-Atanur-Ismail-Tahsın-Aktay-Sıddık-B.Erdogan-Musa-Seiçuk-idan-Saip onbiriden oluşan Aydınspora  Büyük Erdoğan’ın penaltıdan attığı golle 1-0 yenilerek birinci devreyi kapattı…

18 ŞUBAT 1967’DE  ANTRENÖR İSFENDİYAR AÇIKSÖZ ORDUSPOR’DAN AYRILIYOR!

1967-68 sezonunda ilk yarı sona ermiş ve Orduspor ilk yılında özellikle iç sahada başarılı sonuçlara imza atmıştı. İkinci yarının üçüncü haftasında Bandırmaspor maçının hazırlıkları yapılıyor ancak Teknik Direktör İsfendiyar Açıksöz ile yöneticiler arasında işler pek yolunda gitmiyordu. 18 Şubat 1967 Pazar günü deplasmanda oynanacak olan Bandırmaspor maçına başında teknik adam olmadan çıktı mor-beyazlı ekip. 1-1 berabere sonuçlanan karşılaşma sonrasında Bandırma'dan bir puanla ve yeni teknik direktörü Tamer Güney'le Ordu'ya döndü kafile. Tamer Güney de tıpkı İsfendiyar Açıksöz gibi oyuncu-antrenör olarak görev alacaktır mor-beyazlı ekipte.

 

1967-1968 FUTBOL SEZONUNDA TAMER GÜNEY HOCA YÖNETİMİNDE ORDUSPOR

1967-1968 sezonunda 20 takımın mücadele ettiği Türkiye İkinci Futbol ligi Kırmızı Grupta profesyonel lige merhaba diyen Orduspor’un başında Antrenör olarak Tamer Güney Hoca vardı…  2-2'lik Ülküspor beraberliğiyle sezona başlayan Orduspor  ilk profesyonellik deneyiminde daha çok  kendi sahasında oynadığı karşılaşmalarda başarılı bir grafik çizmişti.  Mor-beyazlı ekip içeride Denizlispor, Aydınspor ve Karagumrük'ü 1-0, Afyonspor ve Karşıyakayı 2-0, Adanaspor, Manısaspor ve Altındaşı 2-1 ve Beykoz'u 5-2 yendi.

Orduspor'un iç saha golsüz beraberlikleri Zonguldakspor, Sakaryaspor, Edırnespor ve Petrolofisi karsılaşmalarında gelirken, Sarıyer ve Bandırmaspor maçları 1-1, Ülküspor ve Uşakspor maçları da 2-2 berabere sonuçlandı.  Kendi sahasında İstanbulspor’a 3-1 yenilen Orduspor'un ikinci iç saha yenilgisi de Antalyaspor karşısında alınan 1-0'lık sonuçla geldi.

Profesyonel ligdeki ilk yılı olan 1967-1968 sezonunda Orduspor, deplasmanda sadece Petrol Ofisine   3-2 üstünlük sağladı. Mor-beyazlı takımın deplasman karnesine baktığımızda Ülküspor ve Uşakspor önünde alınan golsüz beraberliklerin yanı sıra Afyon, Bandırma ve Altındağ deplasmanlarından 1-1’Iık sonuçlarla alınan üç puan daha görmekteyiz. Denizlispor, Adanaspor, Sakaryaspor ve Aydın deplasmanlarından 1-0'lık sonuçlarla eli boş dönen Karadeniz’in mor-beyazlıları Antalyaspor'a 2-0, İstanbulspor, Zonguldakspor, Edırnespor, Sakaryaspor ve Karagümrük takımlarına 2-1, Sanyer’e 4-0 ve Manisaspor ile Beykoz'a 4-1'lik skorlarla boyun eğdi.

Profesyonel ligin ilk yılında sıralamadaki yeri, Orduspor'un ilk İkinci Lig şampiyonluğunu yakaladığı 1974-1975 yılına kadar geçen 8 yıllık süredeki en kötü derecesiydi. Tamer Güney Hocayla Orduspor 1967-1968 sezonunda  20 takım arasında 15. Sırada tamamlamıştı… Zira daha sonraki yıllara bakıldığında Orduspor'un her sezonun en iddialı takımları arasında olduğu görülür.

1968-1969 FUTBOL SEZONUNDA TAMER GÜNEY HOCA YÖNETİMİNDE ORDUSPOR

1968-1969 futbol sezonunda 18 takımın mücadele ettiği Türkiye İkinci Ligi Kırmızı Grup'ta Antrenör olarak yine Tamer Güney’in başında idi.  1968-69 futbol sezonunda kendi sahasında oynadığı bütün maçları kazanan mor şimşekler , iç sahada oynadığı karşılaşmalarda Antalyaspor, Sakaryaspor, Manisaspor, Karşıyaka ve Edirnespor’u 1-0, Bandırmaspor, Beykoz, Afyonspor ve Sarıyer'i 2-0, Düzcespor'u 2-1lik sonuçlarla yendi. Sezonun en farklı galibiyetini de evinde Karagümrük'ü 5-0 yenerek elde eden Orduspor sahasında Ankaragöcü, Adanaspor ve Güneşspor’la golsüz, Denizlispor, Trabzonspor ve Kayserispor'la 1-1  berabere kaldı.

Deplasman karnesine baktığımızda ise; 1968-1969 tamer Güney’li sezonu şampiyon tamamlayan Ankaragücü'nü deplasmanda 1-0 yenme başarısını gösteren  mor beyazlılar, Manisa deplasmanından da aynı skorla dönerken İstanbul deplasmanında Sarıyer karşısında iki puanı 2-1 lık sonuçla hanesine yazdırmayı başardı. Yine deplasmanlarda Denizlispor, Düzcespor, Adanaspor ve Karagümrük ile 0-0 berabere kalan Orduspor, Sakaryaspor, Güneşspor ve Edimesporla da 1-1 berabere kaldı. Trabzonspor, Beykoz, Afyon ve Karşıyaka deplasmanlarından 1-0'lık yenilgilerle dönen Orduspor 1968-1969 sezonunda Bandırmaspor'a 2-1, Kayserispor'a 2-0 ve Antalyaspor'a 4-0 kaybetti. 1968-1969 sezonunda  Türkiye İkinci Futbol Ligi Kırmızı Grup'ta Orduspor ,Tamer Güney Hoca ile birlikte Ankaragücü ve Denizlispor'un  peşinden 41 puanla üçüncü bitirmesini bilmiştir.

 

1971-1972 FUTBOL SEZONUNDA TAMER GÜNEY HOCA YÖNETİMİNDE ORDUSPOR

1971-72 sezonunda Ordulu gençlerden oluşan takım, tanıdık bir isim Tamer Güney'e  tekrar teslim edilmişti. Hedef yine üst sıralar için mücadele ve şampiyonluktu. Yeni sezon öncesi çeşitli takımlarla hazırlık karşılaşmaları oynuyordu mor beyazlılar. Önce Sivasspor’la karşılaşan Orduspor sahadan 5-1 gibi farklı bir galibiyetle ayrılmıştı. 1971-72 sezon öncesi en ciddi hazırlık maçı ise Beşiktaş ile oynanacaktı. Her iki takımın da lig öncesi son ciddi provası olacaktı bu karşılaşma. Türk futbolunun üç büyüklerinden biri olan Beşiktaş, yeni sezonun ilk maçını komşu kentin takımı Giresunspor ile yapacaktı… Orduspor cephesinde de Sakarya deplasmanı öncesinde ciddi bir sınav olarak bakılıyordu karşılaşmaya. İdeal on bir arayışlarını sürdüren Antrenör Tamer Güney, sahaya; Ekrem-Ihsan-Salih-Fikret-Ahmet-Erol (Erdoğan)- Edip-Güven-Üstün-Nevzat-Murat  dizilişiyle sürmüştü takımını... Konuk Beşiktaş'ın kalesinde ise Aydın vardı. Savunmada Asil-Ahmet-Mehmet-K.Bülent, orta sahada Davut-Muzaffer-Yusuf, ileri üçlüde ise Tuğrul-B.Bülent-Kahraman yer aldı. Karşılaşmayı izleyenler arasında bulunan Coşkun Özarı' nın da belirttiği gibi Giresunspor maçı düşünülerek bazı önemli oyuncularını sahaya çıkarmamıştı Beşiktaş. İşte Türk futbolunun büyük ustasının maça ilişkin görüşleri;

“Ama yine de kadrolarındaki gençlerden kurdukları takım siyah-beyaz formayı taşıyordu ve Beşiktaş'a layık kişilerdi. Bu yönden Orduspor'un başarısını alkışlamak gerekir. Her iki takım da oyuna çekingen başladı. Tabii, Beşiktaşlı futbolculardaki maçı önemsemezlikle Ordusporlu futbolculardaki kazanma azmi, bir büyük karşılaşmada başarı kazanma arzusu hemen göze çarpıyordu. Bu arada Güven'in çabuk golü Beşiktaşlıları şaşırtırken Ordusporlulara güven verdi... Güven, rahat ve bilgili hareketleriyle, Nevzat çalışkanlığı, mücadeleci oyunu ve topa iyi vuruşları, Raşit de akıllı ve görgülü futboluyla göz doldurdu."

1971-72 sezonun ilk maçı için Orduspor 22 Ağustos 1971 Pazar günü Adapazarındaydı. Tamer Güney Hoca  Beşiktaş maçındaki mor beyazlı kadroyu sahaya çıkardı. Ev sahibi takımın baskılı oyunu karşısında sağlam bir savunma anlayışını benimseyen Ordusporlular, maçın son dakikasında geliştirdikleri bir kontra atakta Güven'in attığı kafa golüyle yeni sezona deplasmanda alınan iki puanla merhaba dedi. Karşılaşmada Sakaryaspor'dan Mikael ve Muammer, Orduspor'dan da Fikret kırmızı kanla oyun dışında kaldılar.

Sezonun ilk yarısının son haftasında çıktığı Bandırma deplasmanında da iki puanı iki golle bıraktı ve ilk yarıyı 16 puanla dördüncü sırada tamamladı. Sezonun ikinci yarına 9 Ocak 1972 Pazar günü oynanan Sakaryaspor maçıyla başladı Orduspor İlk yarı boyunca dış saha maçlarından puan getirmekte zorlanan ancak içeride sadece bir puan veren mor beyazlı ekipten taraflı tarafsız herkes bir galibiyet bekliyordu Ama 90 dakika beklendiği gibi sonuçlanmadı. Konuk takım 1-1 beraberlik sonucu evine bir puanla dönmeyi başarmıştı. Ordusporda ise hem puan kaybının hem de lider PTT'den biraz daha geride kalmanın şaşkınlığı vardı.

Sıralamada beşinciliğe gerileyen Orduspor, Konya deplasmanından da golsüz beraberlikle döndükten sonra sezonun acısını Afyonspor'dan çıkartır deyim yerindeyse. Konuk ekibi 4-1 gibi farklı bir skorla evine gönderen Orduspor, İzmir deplasmanından da golsüz beraberlikle ve bir puanla dönerek zirve yarısından kopmadığını gösterir.

12 Mart 1972 Pazar günü, mor-beyazlılar tıpkı kendisi gibi şampiyonluk isteyen Trabzonspor’u konuk etti … Orduspor maç öncesinde çeşitli söylentilerin çıktığı karşılaşmaya Tamer Güney Hoca  Sürhat-Ihsan-Salih-Fikret- Hikmet-Erol -Raşit-Üstün-Güven-Murat-Yener onbirini çıkardı.  Ertuğrul Direk, İsmail Hendek ve Erdoğan Akbay hakem üçlüsünün yönettiği karşılaşmaya her iki takım da oldukça iddialı başladı ve taraflar ilk dakikalardan itibaren karşılıklı ataklarla rakip kaleleri yokladı.  10.dakikada Yener’in ortaladığı topu iyi takıp eden Murat takımını 1-0 öne geçirdi. Golden sonra beraberlik için karşı kaleye yüklenen Trabzonspor, 35.dakikada ikinci golü ağlarında gördü. Ani gelişen bir Orduspor atağında, Güven farkı ikiye çıkardı. İlk yarı bu skorla tamamlandı. 69.dakikada Güven takımını  3-0 üstünlüğe taşıyan golü attı ve Karadeniz derbisinden iki puanla ayrılan taraf ev sahibi Orduspor oldu. Bu galibiyetle Orduspor  sıralamada gol farkıyla ikinciliğe yerleşir… 

Netice olarak; 1971-72 futbol sezonuna Sakaryaspor galibiyetiyle iyi bir başlangıç yapılmış bir sonraki hafta iç sahada oynanan Konyaspor maçı da tek gollü galibiyetle sonuçlanmıştı. Ancak, sezonun üçüncü haftasında Afyon deplasmanından, beşinci haftasında da Denizli deplasmanından alınan tek gollü yenilgilere bir de iç sahada alınan Kayserispor beraberliği eklenince Orduspor inişli-çıkışlı bir grafik çizmeye başlamıştı.  Gerçi, Kayserispor beraberliği ilk yarıda içeride puan kaybedilen tek karşılaşmaydı ancak şampiyonluğa oynayan takımın dışarıdan da puanlar alması gerekiyordu. Orduspor, kendi evinde gösterdiği performansı, deplasman maçlarında gösteremiyordu. Ne yazık ki deplasman karşılaşmaları Orduspor için pek de istenildiği gibi geçmedi sezon boyunca… Deplasmanda sadece Sakaryaspor’la Manisaspor'u yenen Orduspor 5 maçtan berabere ayrıldı ve 8 maçını da kaybetti. Şampiyonluğa oynayan bir takımın deplasmadan da bu kadar çok puan kaybetmesi, Orduspor'un pek de istenildiği gibi bir sezon geçirmediğini gösteriyordu.

Kendi evinde ise hiç yenilmeyen Orduspor, 5 maçtan beraberlik çıkardı. 24. haftaya şampiyonluğun büyük adaylarından biri olan Trabzon'u 3-0 yenerek ikinci sırada başlayan Orduspor, üst üste aldığı başarısız sonuçlarla şampiyonluktan uzaklaştı ve ikinciliği de Trabzon'a kaptırarak sezonu 33 puanla üçüncü sırada tamamladı…  Sezonu 0-0 sona eren Bandırmaspor karşılaşmasıyla tamamlayan Orduspor, sezon boyunca öylesine beklenmedik puan kayıpları yaşadı ki sezon sonu puan tablosuna bakıldığında aradaki 6 puanlık farkın kaybedilen puanlar dikkate alındığında pek de önemli olmadığı ve mor-beyazlıların o sezon ayağına kadar gelen şampiyonluğu kaçırdığı rahatlıkla söylenebilir.

Türkiye İkinci Futbol Ligi'nde 1971-72 yıllarında dördüncü sezonunu 33 puanla 3. Olarak tamamlayan Orduspor, geride kalan sezonları hep üst sıralarda tamamlamış ancak çok arzu ettiği Türkiye Birinci Ligine çıkma başarısını bir türlü gösterememişti. 1968-1969 sezonunda Ankaragücü ve Denizlispor'un ardından gelen üçüncülük, bir sonraki sezon yani 1969-1970 sezonundaki sekizincilik, 1970-1971 ve 1971-1972 sezonlarındaki üçüncülüklerin ardından 1972-1973 ve 1973-1974 sezonlarında elde edilen beşinciliklerle yakalanan istikrarlı tablo sonrasında 1974-1975 yılında ilk şampiyonluk gelmişti... “

Ordu’da anıları olan ve Orduspor’a ilk yıllarında değerli hizmetleri bulunan Teknik direktör Tamer Güney, 84 yaşında 20 Ağustos 2020 tarihinde hayatını kaybetti. Ordu’nun yeni yapılan spor tesislerinde uygun bir yere veya bir salona merhumun adının  “bir vefa örneği “ olarak verilmesini de şahsen yetkililere öneriyorum.  Bu vesileyle Sevgili Tamer Güney hocamıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm spor camiasına başsağlığı diliyoruz.

KAYNAKLAR:

Reşat Güngör,” 40 yıldır Mor beyaz” adlı kitaptan alıntılar, Köroğlu yayınevi-2007,Ankara

Erol Aydoğdu,”Pele Erol” adlı kitabından alıntılar, Ordu Büyükşehir Belediyesi yaınları,2019-Ordu

İsmail Taşkınsu,Orduspor Futbol takımına ait şahsi fotoğraf arşivinden alıntılar-Ünye-Ordu

Uğur Gürsoy , 1967-1968-1969-1971-1971 yıllarında Güzelordu Gazetesi arşivi alıntılar-Ordu

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar