VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.8924
EURO18.4305
ALTIN1026.8
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Ordu’suz Ordulu

Mekân olarak Serüven Kitap Cafe’nin yer aldığı o acı öyküyü yazarken yine düştü aklıma.

Derin bir iç çekip, ne kadar zor Ordusuz Ordulu olmak, diye geçirdim aklımdan...

Sanırım yaş aldıkça, hayata gözlerini açtığı, serpilip büyüdüğü, belleğinde en fazla iz bırakan anılarının kenti, daha fazla çekiyor insanı kendine doğru.

Zaten bu yüzden son yıllarda daha da artmıyor mu Ordu özlemim? Bir an önce doğduğum kente geri dönmek için planlar yapıp durmuyor muyum kendi kendime?

Hele de her konuşmamızda Zeki Özel, gözümde tüten kentimin her geçen gün daha da güzelleştiğini ballandıra ballandıra anlatıp durdukça, kuş olup uçmak geliyor içimden?

Gözümde tütüyor çocukluğumun ve gençliğimin ve anılarımın kenti...

Tam mevsimi gelmişken ne güzel olurdu Denizciler’de o leziz dondurmayı tatmak! Ama cam ya da plastik kaplarda değil, kornet külahta.

Sıcağa dayanamayıp eriyince, yer çekimin de etkisiyle külahın yanlarından aşağıya doğru süzülen dondurma seline, dil darbeleriyle engel olmaya çalışmak!..

Ardından sanki Fidangor’a ulaşmak için yarışırken, takattan düşüp birbirine sarılarak tek vücut olmak zorunda kalan Süleyman Felek ve Sırrı Paşa caddesinin kesiştiği o üçgen düzlükte kısa bir mola vermek.

Başak Pastanesi’nde o sıcak çayı yudumlarken Şerif Kanber’in heyecanlı sözlerine kulak kabartmak...

Sanki tek katlı yatay bir alışveriş merkezinde yol alıyor gibi Sırrı Paşa caddesine sağlı sollu dizilmiş mağazaların rengarenk vitrinlerini seyre dalmak...

Çocukluğumda babamla birlikte uğradığım “Bakırcı Mıgırdiç”in yerinde filizlenen Hacızade’de o sıcacık suböreğini yemek...

Daha sonra yavaş yavaş “Yeni Fidangor”a doğru süzülmek... Ya Taşbaşı Mahallesi ya rıhtımla Belediye binası arasında sürekli gidip geldiğim sahil yolu? Ya denize bedenimi saldığım Güngörmez, ya Yeşilada?

Yılların hasreti yüreğimi dağlarken, neredeyse seni görmeyeli tam bir yıl olmuş Ordu!.. Bir kuş olup Boztepe’ye konmak ve kendini rüzgâra bırakan özgür martılar gibi süzülerek doyasıya seyre dalmak istiyorum seni...

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar