Ordu
DOLAR12.5044
EURO14.1156
ALTIN722.13
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

ORDU'YA BÜYÜK DEPREM GELİYOR MU?

Tam 19 yıl önce, izleri yüreğimizde, karanlığa binlerce çığlık işledi... Türkiye'yi kalbinden vuran depremle yıkılan çürük binalar, yitirilen hayatlar ve organizasyon bozuklukları sonrası gelen izdihamlar… Topraklarının yüzde 92'si deprem riski taşıyan Türkiye kaçak yapılaşmanın, sağlıksız kentleşmenin, mühendislik hizmeti almadan yapı üretiminin bedelini çok ağır ödedi. O günden bugüne alınan teknik tedbirlerin yanı sıra halkın bilgilendirilmesi daha bir önem kazanmıştı. Peki aradan geçen bu sürede neyi ne kadar öğrendik? Uğursuz bir bela veya kaçışı imkansız bir kader gibi mi bekliyoruz depremi? Korktuğunda ıslık çalmak, gerçeği kulak arkası ederek yaşamaktan başka ne yapabileceğimizi biliyor muyuz? Ortalığın sallandığını sanınca avizeye bakıp rahatlayan insanların depreme hazırlık denilince aklına sadece düdük ve zil mi geliyor?    

          Son günlerde Türkiye'de depremler giderek artıyor. Ege Denizi, Akdeniz, Malatya, Elazığ, Düzce, Kahramanmaraş, Bitlis'te meydana gelen depremler vatandaşlara korku dolu anlar yaşattı. Sadece birkaç gün önce Bingöl, 5 saat içinde 18 defa sallandı. İstanbul'da büyük deprem bekleniyor. Çanakkale'de yakın zamanda 200 küsur depremin meydana geldi. Depremlerin sayısında artış Ordu'ya da sirayet eder mi? Mesela, yarın Ordu'da deprem olsa ne yapacaksınız? Şehir depreme ne kadar hazırlıklı? İşte bu sorunun cevabı oldukça çelişkili. Zira bazı bölgelerde ciddi bir denetimden geçmesi gereken birbirine yaslanan metruk binalar mevcut. Marmara depreminden sonra zorunlu hale gelen yapı denetimi yüreğimize bir nebze su serpse de eski binaların durumu bir muamma. Mahalle ismi zikrederek ''Gamlı Baykuş'' durumuna düşmek ve panik havası oluşturmak istemem. Fakat bazı korunmasız bölgelerde ciddi bir denetimden geçmesi gereken birbirine yaslanan öyle metruk binalar var ki, düşük titreşimli bir depremde ''secdeye kapanacağına'' şüphe yok. Bu nedenle yerel yönetimler hayati öneme   haiz kentsel dönüşüm uygulamasına hızla geçmelidir.                          

          Depremin şakası olmaz! Depreme dayanmanın en önemli şartı, hazırlıklı bulunmaktır. Alınacak önlemlerle en  az hasarla atlatılabilir. Üçüncü derece deprem kuşağındaki şehrimizin detaylı yapı envanteri var mı? Binaların hangi dayanıklılık düzeyinde olduğu, kaç binanın kentsel dönüşüm işlemine tabi tutulacak biliniyor mu? Başta hastane ve okullar olmak üzere kamu binaları deprem riski taşıyor mu? Güçlendirmeyi bekleyen kaç yapı var? Marmara depremi sınavını geçemeyen yapı stokunun, muhtemel Ordu depreminde ne tür tepki vereceği hesaplandı mı? Ordu'nun deprem eylem planı nedir? Olası bir deprem sonrasında ulaşım sorunları hakkında çalışmalar var mı? Yahut bilinmeze terk edilip tahminlerle mi hareket edilecek?  

          Deprem unutulduğunda olur! Afet yönetimi bilimi ve beklenen deprem senaryosuna göre hazırlıklı olmak mecburiyetindeyiz. Sağlam zemin, doğru proje, kaliteli malzeme korunmanın en değerli noktalarıdır. Harekete geçmek için yarın geç olabilir. Öyle bir gece düşünün ki;- ''İyi geceler'' diye öptüğünüz eşinizi, balonu karyola demirine düğümlü çocuğunuzu, boynuna mavi fuları sarılı arkadaşınızı, kapıdaki kedinizi sabah bulamayacaksınız...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar