Ordu
DOLAR16.8334
EURO17.6002
ALTIN980.58
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ORDU'YA TREN NİÇİN GELMİYOR?

          Doğu Karadeniz, hızlı tren imkânlarından faydalanmayan Türkiye'nin tek 'itilmiş' bölgesi. İşsizlik nedeniyle sürekli göç veren bu coğrafyada ekonomik, sosyal, kültürel yönden dengesiz bir kentleşme, yaşam imkânları ve gelir dağılımı oluştu. Oysa Doğu Karadeniz'in kurtuluşu, istikbali demiryoludur. Biz ne denizi ne de demiryolunu kullanmayı, değerlendirmeyi biliyoruz. Dünya ticaretindeki mal akışlarının dayandığı temel direk nakliyedir. Ürünün pazara ulaşmasını sağlayan nakliye, dış ticarette daha önemli bir yere sahiptir. Gelişemeyen, kendini yenilemeyen bir taşımacılık sektörüyle, dış ticarette rekabet gücünü lehinize çeviremezsiniz. Günümüzde sanayisi güçlü ülkeler geniş bir ulaştırma sistemine sahiptirler. Bir Hong-Kong hiçbir üretim yapmadan 850 milyar dolar dış ticaret geliri sağlıyor. Türkiye'de siyasiler hala lafla peynir gemisi yürütüyor.

            Yükün çoğunluğunun karayoluyla taşındığı Türkiye’de, demiryolunun dış ticarette payı, son yıllarda yarı yarıya azaldı. Bu düşüşte fiyat, hız ve güven açısından diğer seçeneklerin gerisinde kalmasında Ankara Hükümeti'nin tarifsiz ihmali var. Karadeniz demiryolu hayal değil,  yeter ki çözüm noktasında samimi hareket edilsin. Karadeniz’e demiryolu Atatürk’ün hayalidir. Bu yarım kalmış bir Cumhuriyet projesidir. Sivas-Erzincan-Erzurum hattının bağlandığı 1933-1939 tarihinden bu yana yöremizin en önemli hizmet beklentisidir. 

          Bölgesel politikacıların gayretsizliği ve ilgisizliği demiryolu sorununu daha da derinleştirmektedir. Onlar duymasa da biz yazmaya devam edeceğiz. Uygun taşıma maliyetleri açısından genel ulaşım sistemleri içinde demiryolu en avantajlısıdır. Yüksek nakliye bedellerinin ürün fiyatına yansıtılması, güvenlik endişelerinin eksikliğinden kaynaklı maliyetler Doğu Karadeniz yıldızının parlamasının önüne engel koymaktadır. Türkiye'nin arzu ettiği ihracat hedefine bu taşıma sistemiyle ulaşması imkânsız.

          Yüklerin ve yolcuların her geçen gün farklı mekânlar arasında daha fazla hareket etmesi, yeni ulaşım araçlarının uygulama sahasına taşınmasını da kaçınılmaz kılmaktadır. Şüphesiz ulaşımın taleplere ve ihtiyaçlara yeteri kadar cevap vermesi gerekliliği, sadece Türkiye sınırları içinde değil sınır aşan ulaştırma faaliyetlerinde de son derece büyük önem arz etmektedir.                   Dolayısıyla cari açığın dengesini sağlamada lojistiğin birinci derece öneme sahip olduğu Türkiye'de, ekonomisi ''can çekişen'' Karadeniz'deki lojistik imkânların iyileştirilmesi yük hareketinin azami artmasına hizmet edecektir. Bölge limanlarına yapılacak taşımalara ait tren trafiği yükleme şekilleri, taşıma kapasiteleri konusunda genel çalışmalar geliştirilmeli ve vatandaşın ulaştırma talebini uygulamaya geçirip bölgeye önemli ekonomik üstünlükler kazandırılmalıdır.

            Hızlı tren projesinde şu an 'havanda su dövülüyor''. Sonu ''cek, cak'' ile biten beyanatlara itibar etmeyin. Ortada hiç bir çalışma yok. Biz ise akıntıya 'yürek' çekmeye devam ediyoruz ve biraz merak biraz da hayal kırıklığıyla sormak istiyoruz; Cumhuriyet tarihi boyunca Samsun ile Trabzon'un arasına sıkışmış, ekonomik ve sosyal yönden kalkınma fırsatı bulamayan Ordu'dan neden tren geçmiyor?

Ne diyordu o güzel şarkı;

''Kara tren gecikir, belki de hiç gelmez''

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar