Ordu
DOLAR12.4052
EURO13.9914
ALTIN715.05
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

ORDU'YA YATIRIMCI NEDEN GELMİYOR?

Ülkelerin değil şehirlerin, markaların yarıştığı, değer oluşturduğu, rekabetin yüksek, yatırımcının hassas olduğu bu süreçte yatırımcıyı şehre çekme yönünde yerel yönetimlere çok iş düşüyor. Son yıllarda üzerinde önemle durulan konulardan biri de kent ekonomilerinin iktisadi ve sosyal gelişimi açısından katkılar sağlayan yatırımcı çekme faaliyetleridir. Ordu'yu, uluslararası yatırımcıların dikkatini çekmeye yönelik yatırım sürecini kolaylaştırıcı çalışması neden yok?  

Ekonomik darboğazdaki Avrupa'daki ürkek şirketlerin ve petrol zengini Arap ülkelerinin sermayesini şehrimize çekebilmenin ilk adımı, yabancı sermayenin ülkeye giriş kararını negatif etkileyen vergi oranlarının makul rekabet seviyesine çekilmesidir. Yabancı için en önemli şey bir ülkedeki paranın değerinin istikrarlı olması. Türk Lirasının değer kaybetmesi, piyasa faizinin yükselmesi, yabancı markaların kira giderlerine bir de gümrük vergileri eklenmesi Türkiye'de iş yapmayı zorlaştırıyor. Türkiye'de üretim yaptıracak kapasiteye ulaşamayan markalar, gümrükten malı çekene kadar sezon kaçıyor.

İçine kapanık Ordu'nun, yerli ve yabancı girişimciler için yatırım seçeneği kentler arasına girebilmesi ileri görüşlü mahalli yönetimlerin izleyeceği doğru politikalarla mümkündür.

Arama motoruna “Ordu” yazıldığında merak uyandıran, şehir hakkında tanıtıcı, faydalı linkler veren bir portal bile yok. Büyükşehir belediyesinin web sitesindeki yabancı dil seçeneğindeki linkler dahi çalışmıyor. Şehrimizin avantajlarının anlatıldığı, yeni ortaklıkların kapısını aralayıcı, yatırım bürokrasisini azaltıcı tedbir ve kolaylıkları anlatacak farklı lisanda bilgiler valilik internet sayfasında da yok. Bir çift söz de OTSO'ya... Yurtdışında yerleşik ticaret ve sanayi odalarıyla irtibata geçip, görsel sunumlarla fındık, bal ve yumurta iş modellerine yer veren çalışmaları neden göremiyoruz?

Ordu Valiliği, Büyükşehir ve Ordu Ticaret veya Sanayi Odası bünyesinde yabancı yatırım masası oluşturulmalıdır. Bu kurulun tüm gayreti bölgesel iş ve turizm hedefi taşımalıdır. Herhangi bir siyasi kaygıya düşmeden farklı meslek grupları içindeki fikir önderleriyle çalıştay düzenlenmesi çözüme yardımcı olacaktır.

Yatırımların kuvvetlenmediği Ordu, kendisine tek ayakta durma cezası vermiş bir şehir kalır! Siz hala bu zor şartlar altında Ordu'ya yatırımcı mı bekliyorsunuz? Her türlü olumsuzluk mevcutken yatırımcı neden gelsin?

*

Ordu'ya yatırımcı gelmiyor.

Havalimanı ile ulaşım kısmen kolaylaştı.

 Ama; kimse gelmiyor.

Var bu iş'te bir terslik,

Onu da Ordu'yu yönetenlere sormak lazım!…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar