Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ORDU'YA YENİ HASTANE ŞART

Özel hastanelerinin hasta muayenelerinde fahiş ücret almaları vatandaşları yeniden devlet hastanelerine yönlendirdi. Bir anda hasta yoğunluğuyla karşılaşan kamu hastanelerinin kapısında yığılmalar ise bir süredir gündemden düşen yeni hastane projesini yeniden gündeme taşıdı. Yoğunluk kapsamında bilhassa emar, tomografi, ultrason çekimleri için çok ileri tarihler verilmektedir. Hastaların aile hekimlerine müracaat etmeden doğrudan hastaneye gelmesinin de bu yoğunlukta önemli payı var.

Ordu'da hastaneler fiziki açıdan çok yetersiz, yoğunluğun önüne geçebilmek için hastane sayısının artması gerekiyor. İlçelerden de her gün yüzlerce hastanın başvurduğu Ordu Devlet ve Araştırma Hastanelerinin koridorları, kalabalığı artık kaldıramıyor. Her ikisi de ihtiyacı tam karşılamaktan uzak. Her kente yeni hastaneler kurulurken siyasetçiler uzun bir süredir ‘oldu-olacak’ türü beyanatlar veriyor. Bu hastane artık yapılsın. MHRS üzerinden alınan randevularda çeşitli bahanelerle sık sık iptaller yaşanıyor. Acil servisler perişan. Tedavi için sıra bekleyen vatandaşlar büyük sıkıntı yaşıyor. Fiş ve muayene sırasında hastalar fenalaşıyor. İnsanları bir şehre bağlayan sadece para kazanmak değildir. Maddiyatın yanı sıra, ihtiyaçları karşılayacak bir ortam o şehirde bulunmalı. Kimi doktorlar diğer illere veya başka hastanelere kaçma planları yapıyor. Ordu Devlet hastanesi binasının dışında hem hastalar hem de hasta yakınlarının yürüyüş yapabileceği veya dinlenebileceği ferah bir park bile yok. Hastalar, refakatçiler engebeli ve bakımsız bir arazi üzerinde iki buçuk dandik oturma bankları üzerinde tahlil sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Araştırma Hastanesinin durumu daha içler acısı. Konteynerde hastane mi olur?

Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Doksanlı yıllarda çirkin hastane sahnelerine şahit olmuştuk. Parası olmayanın hastanelerde rehin alındığı, muayene sırası ve ilaç kuyruklarının tren vagonu gibi uzayıp gittiği o günlerden bugüne sağlıkta devrim niteliğinde çok yenilikler yaşandı. İnkar eden haksızlık yapmış olur. Bu sarsılmaz gerçeğin ışığında şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Eğer 'Ankara' dilerse hastane sorununa bir an evvel kalıcı çözüm bulabilir. İnsan hayatta iki konuda para harcamaktan kaçınmaz. Birincisi sağlık, ikincisi de çocuğunun eğitimi. Hastane inşa süreci, sürdürülen tartışmaların gölgesinde ilerlemeye devam ediyor. Çoğu kişi işin özüne siyasi gözlüklerle baktığından hastanenin kente pozitif etkilerini doğru hesaplayamıyor. Kaliteli bir hastane sağlık sektörüne, sağlık turizmine ve şehre müthiş katkı sağlar. Bu konu mutlaka hayata geçirilmelidir.

*

Kalemin fısıltıları kulağa ulaşsın diye!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar