Ordu
DOLAR12.4052
EURO13.9914
ALTIN715.05
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

ORDU'YU BALON TURİZMİ UÇURUR

Son yıllarda hızla markalaşarak kendine özgü bir sektöre dönüşen sıcak hava balonculuğu en gözde turizm alternatiflerinden biri haline geldi. İşletme ve balon sayısı artıkça, balon turlarından sağlanan gelirler de arttı. Buna en iyi örnek peri bacalarıyla ünlü Kapadokya'dır. Balon turlara uygunluğu 1980'li yılların sonunda keşfedildi. Devamında ticari uçuşlar başladı. Bölgeye hava yoluyla gelen turist sayısındaki artış da sektörün büyümesinde etkili oldu.

 

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü verilerine göre, bölgede 2012'de 6 küçük işletme ve göklere açılan 31 balon vardı. Şimdilerde işletme sayısı 250, balon sayısı 195'e çıktı. Kapadokya'ya gelen 2 milyonu aşkın turistin yaklaşık 500 bini balon turlarına katıldı, 600 milyon dolarlık turizm gelirinin 85 milyonunu bu turlardan kazandı.

         

Dünyada ilk ortaya çıkışı 18.yy sonlarına uzanan balonla uçuş sporu ülkemizde 1991’de Türk Hava Kurumu ile başlayıp 2006’da diğer işletmelerin açılmasıyla ivme kazandı. Türkiye'de, balon turlarından elde edilen döviz gelirleri yıllık 50 milyon avronun üzerindedir. Turlar genelde 60 dakikalık zaman dilimi üzerinden yapılıyor. Gezi süresi 2 saati kapsayan turlar da mevcut. Balonculuk turizme endeksli bir hizmet sektörü. Balon pilotlarının, uçuşun yapılacağı şehrin fiziki yapısı, yangın, ilk yardım, tehlike anında kullanılacak teçhizatla ilgili eğitimli olması gerekiyor.

         

Macera ruhunu temsil eden balon turlarına ilgi her geçen gün artıyor. Balon işletmeciliğinin şehir turizmine renk ve canlılık getireceğine şüphe yok. SHGM'nin, Ordu'da yeni işletmelere ruhsat vermesiyle önü açılan balonculuk sektörü binlerce kişiye istihdam sağlayacak, kendi içerisinde farklı uzmanlık alanlarının da gelişmesine yol açacaktır. Bu alternatif turizm modeli, ''can çekişen'' kent ekonomisinin ticari çarklarının daha verimli dönmesine imkan sunacaktır. Bölgeye gelen turistler, eşsiz güzellikleriyle görenleri büyüleyen Boztepe'yi sadece yerden değil, yerin 300 metre yüksekliğinden seyretme imkanı bulacak. Yerli ve yabancı misafirler, sabah ilk ışıklarında havalanan balonla güneşin doğuşu ve fındık bahçeleri üzerinde meydana getirdiği çeşitli ışık oyunlarını kuşbakışı seyretmenin keyfini yaşayacak.

 

Cotyora toprakları üzerinde yaşamak bizlere ciddi sorumluluklar yüklüyor. Bizim şehrimiz neden Kapadokya ve Pamukkale olmasın? Ordu'yu, Karadeniz bölgesinin en önemli turizm alternatifleri arasına girme ''rüyası'' Ordulu bakan, milletvekilleri, il valisi ve turizm müdürünün üstün gayretlerine bağlı.

*Turizm dolu günler bizim olsun.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar