Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ORDU'YU DEMİRYOLU KURTARIR

Üretmeden tüketen, 'taşıma su ile değirmeni döndüren' Ordu'da taşımacılık en önemli konulardan biridir. Kentte istihdamın artmasına yönelik politikalar gelişmemesi nedeniyle dışarı göçlerin bir türlü önü alınamamaktadır. Yatırımların kuvvetlenmediği şehir, kendisine tek ayak üstünde durma cezası vermiş!

Ordu'ya yatırımcı gelmiyor.

Deniz limanı yok, demiryolu zaten hiç olmadı, şehir hastanesi bile yok, sanayi yok, turizm yok, askeri tesis yok...

Biraz havalimanı, biraz üniversite var.                                              

'Yokların' bu kadar çok olduğu bir yere yatırımcı niçin gelsin?

İnsanlar neden başka diyarlara göç etmesin?

 

          Anadolu’da demiryoluna verilen değer, 10’ncu Yıl Marşı’nda “Demir ağlarla ördük Anayurdu dört baştan” dizesiyle dile getiriliyordu. “Kara tren gelir mola” gibi manilere, halkın diline

yerleşti tren ve demiryolları. Sadece yolcu değil, yük taşımacılığında da çokça kullanıldı.                    Daha güvenli, daha rahat ve ucuz diye tercih edildi. Öyle çok paralar da gerekmiyordu bakımı için.               Hele karayollarıyla kıyaslanamazdı yatırımı. Yıllar boyu kapitalist ülkeler ve tekeller, Türkiye'ye tercihin demiryollarından değil, karayollarından yana olmasını şart koştular. Demiryolunun diğer taşıma türlerine göre daha güvenli ve çevreci bir taşımacılık türü olmasına rağmen halen Türkiye'de en az kullanılan taşıma yöntemi olmasının sebebi budur. Türkiye'nin yapmış olduğu ihracatın kıymet değer yönünden ancak yüzde ikilik kısmı demiryoluyla taşınmaktadır.

          Ulaşım bir entegre sistemdir. Doğu Karadeniz'de ulaşım sorununun yalnızca karayolu ağırlıklı politikalarla çözülemeyeceği ortadadır. Bölgenin ulaşım politikasında raylı sistem payının artırılması gerekmektedir. Doğu Karadeniz'de yük ve yolcu taşımacılığının desteklenmesi, bir keyfiyet değil 'mecburiyettir'. Demiryolu taşımacılığında geliştirici düzenlemeler yapılırsa Doğu Karadeniz, başta Kafkasya olmak üzere Asya coğrafyasında da uluslararası rekabet gücünü artırabilir. Tren işletmeciliğinin serbestleştirilmesi ulaşım maliyetlerini baskılayacaktır. TCDD’nin işletmecilik faaliyetlerinin özerk bir yapıya kavuşturulması demiryolu taşımacılığını hızla yaygınlaştıracaktır.                                             

          Demiryolları ekonomik, sosyal, kültürel hayatın 'motor gücü' olmasından Karadeniz için birinci önceliktir. Bölgeler arası gelişmişlik farklarının ve işsizliğin altında yatan temel sebep yatırımların bölgelere göre büyük dengesizlik göstermesidir. Demir ağların Karadeniz'i kuşattığı düşünüldüğünde bu farklılıklar ortadan kalkacak ve yurdumuzun her köşesi ulaşım açısından aynı avantajlara sahip olacaktır. Karadeniz'in lojistik istikbalini, yük taşımalarında karayolunun dengesiz ve kontrolsüz büyümesi karşısında rekabet gücünü yitiren demiryolu sektörü belirleyecektir. Nakliye bölgemizin rekabet gücünü kırıyor. ''Bir karış demiryoluyla'' beraber bu maliyetler azalacak ve bölge ekonomisine 'can' gelecektir. Demir raylar üzerinde hareket eden trenler sayesinde ayrılıklar daha kısa, kavuşmalar daha çabuk olacak...                        

*                                                                                                             Demiryolunun önemine ve gerekliliğine inananlara!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar