VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Örgütsüz güç, güç değildir

Değerli okur;

“Örgüt” sözcüğü sevilmez. Silahlı mı, silahsız mı bir örgütten bahsediyorsunuz yaftası duvar olur karşınıza çıkar. Oysa “örgüt” yerine Sivil Toplum Kuruluşu (STK) derseniz, tehlikesiz bir örgütlenmeden bahsediyorsunuz demektir.

Sözcüklerle daha fazla oynamadan, kara kaplı kitap (sözlükler) her iki tanımlamayı nasıl açıklamış, birlikte bakalım:

TDK Sözlük: Örgüt; ortak bir amacı veya işi gerçekleştirmek için bir araya gelmiş kurumların veya kişilerin oluşturduğu birlik, teşekkül, teşkilat.

TDK Sözlük: STK; resmi kurumların dışında kalan ve bunlardan bağımsız olarak çalışan politik, sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçları olan kuruluşlardır.

Kadın hakları, işçi hakları, insan hakları üzerinde farkındalık yaratmak amaçlarıdır.

***

Kısaca, siyasi partiler başta olmak üzere –resmi kurumların dışında kalan ve bunlardan bağımsız olarak çalışan-ortak bir amacı veya işi gerçekleştirmek için bir araya gelmiş kurumların veya kişilerin oluşturduğu birlik, teşekkül, teşkilat -bizim parti teşkilatı, bizim parti örgütlemesi gibi- kurumsal tanımlamalar, örgütlü bir mücadeleden bahsettiğimiz anlamına gelir.

***

Bu uzun girişten sonra gelelim zurnanın zırt dediği yere!

Ordu STK’ları ayrı ayrı açıklamalarda bulunmuş olsalar da, ortak amaç; TMO’nun bir an önce -seçme ve kaliteli- fındığın kilo alış fiyatını açıklamasını talep etmektedirler.

TMO, fındık alım fiyatını bir an önce açıklaması iki yönden önemli. 1) Serbest piyasada dengeli bir fiyat oluşmasını sağlar. 2) Üretici –en önemli girdi maliyeti toplatma ücreti- kaç lira günlük ödeyeceğini peşin peşin öğrenir!

Dolaylı anlattık, düz yazıyla: Üretici toplatma ücreti olarak ödeyeceği miktarın,  fiyat beklentilerinin çok üzerinde mi, yoksa altında mı olacağını bahçeye girmeden bilmek ister...

Başta ziraat odaları olmak üzere STK’ların dün olduğu gibi bugün de bir araya gelerek üreticilerin, ortak sesini yükseltmelerinin tam da zamanıdır.

Bizim yaygın deyimimizle, tek elin nesi var, iki elin sesi var! Birlik olup, birlikte kazanmak mümkün…

Ha gayret!..

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar