Ordu
DOLAR18.6321
EURO19.5161
ALTIN1056.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Orta çağ kılıklı canavarlar…

Ürkütücü tipleri, ellerinde uzun silahları, insanları acımasızca katletmeleriyle tam bir orta çağ canavarlarını andırıyor Taliban militanları.
20 yıldır ülkede işgalci konumda bulunan ABD ordusunun çekilmesiyle Afganistan’da yönetim acımasız Taliban örgütünün eline geçti. Başkent Kabil’in düşmesiyle birlikte egemenliğini tümüyle sağladı kara cübbeli, çirkin sakallılardan oluşan Taliban kuvvetleri.

Can korkusuyla ülkeden kaçmak isteyenlerin Kabil Havaalanı’nda Amerikan uçağına tutunmaya çalışmaları, uçak kapılarına asılan veya tekerleklere sarılan umutsuz görüntüsü tam bir faciaydı. Bunlar ABD ile iş birliği yapan, kullanılan Afganlılardı. Taliban’ın onları koyun keser gibi kellesini başından ayıracaklarını çok iyi biliyorlardı. Bundan ötürü uçaklara binebilmek, canlarını kurtarabilmek için uğraşıyorlardı.

Afganistan’ın işbirlikçi Cumhurbaşkanı Eşref Gani de ölüm korkusuyla özel uçağına atlayarak ülkesinden kaçtı. Eğer Taliban yakalasaydı sonunun ölüm olacağını, hem de vahşice katledileceğini çok iyi biliyordu. Yakın çalışma arkadaşları ile ABD’nin kullandığı Afganlıları ardında bırakarak soluğu yurt dışında aldı korkak cumhurbaşkanı.

Kabil’e giren Taliban kuvvetleri kimseden intikam alınmayacağını, işbirlikçilerin affedileceğini açıkladı.  Lakin, kan emici, orta çağ kılıklı canavarların sözüne ne denli güvenilirdi. Geçmişi ve sicili çok kötü olan canavarların her an her şey yapabileceklerini çok iyi biliyorlardı kaçmaya çalışan Afganlılar. Zaten, egemenliğini sağlamasıyla birlikte kadınların örtünmesini, yaşı küçük kız çocuklarının militanlarla evlendirileceği - hem de çok sayıda kızlarla- duyurusunu yaptı Taliban sözcüleri.

İlk işleri hak ve özgürlüklerini kısıtlayarak, kara çarşafa sokarak kadını ikinci sınıf insan konuma getirmek oldu. Onların yanında kadının ne hakkı ne de adı var. Sadece üreme organı olarak görüyor orta çağın karanlık tipleri. Müslüman, insan öldürür mü? Davar keser gibi insanların başını vücudundan ayırır mı? Böylesine vicdanını yitirmiş bu acımasız yobazlar.

Yıllar önce Rusya’ya karşı Taliban’ı destekleyen ABD’nin çok sorumluluğu var karanlık kafalıların semirmesinde. 2001’de New York’ta İkiz Kulelere yapılan saldırının ardından Afganistan’a girerek Taliban’a karşı savaşan ABD başarılı olamayınca yeni bir Vietnam örneği yaşamamak, daha fazla askerini yitirmemek için oradan adeta kaçtı. Yarattığı canavar ülkeyi ele geçirdi. Bir başka vahşi örgüt El Kaide ile birlikte dünyanın başına bela olacak.

Türk askerlerinin Kabil’deki Hamit Karzai Havaalanı’nın iç güvenliğini sağlamak için pazarlıklar yürütülüyor. ABD istedi diye Mehmetçiğin ne işi var orada? Neden kirli savaşın bir parçası olalım. İleride gelebilecek şehit yakınlarının feryadı karşısında kim ne söyleyecek? Mehmetçiğin ivedi olarak Türkiye’ye dönmesi sağlanmalı. Kendi cumhurbaşkanları bile can havliyle kaçarken.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar