Ordu
DOLAR18.6326
EURO19.5202
ALTIN1053.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Orta direğe sahip çıkmak…

Aşamalı normalleşmeye dönülürken ekonomide çarklar dönmeye başladı.

Yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen korona belası dünyayı kasıp kavuruyor. Hızı kesilse de olumsuzluğunu hala gösteriyor. Yaşamını yitirenler kadar, ekonomide ve sosyal yaşamda büyük yıkımlara yol açtı gözle görünmeyen virüs.

Türkiye alınan önlemler ve sağlık ordusunun özverili çalışmalarından ötürü belayı az hasarla atlatan sayılı ülkelerden biri olmasına karşın ekonomide ağır tahribatlar yaşandı. Turizm ve genel hizmetler başta olmak üzere birçok sektörde emekçi işini yitirdi. Beş milyona yakın kişinin işinden olduğu  belirtiliyor. Sayının artmasından korkuluyor.

Devletin yardımları ile ayakta durmaya çalışan yüz binlerce kişi, düşük gelirle yaşamını sürdürmeye çalışıyor. İŞKUR’un kapıları derdine çare arayan işsizler ordusu ile doldu. Aslında işsiz, aşını ve ekmeğini yitirenlere devletin net asgari ücret tutarında yardımda bulunması daha doğru olurdu. Kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izne gönderilenlere verilen paralar düşük olduğundan bir aylık geçim maliyetlerini karşılamıyor.

Eğer yeni olumsuzluk ortaya çıkmaz, vaka sayılarında artış görülmezse yaşam giderek daha da normalleşmeye evrilecek. Ancak, bilim insanlarının vurguladığı gibi korona öncesi normalleşme olmayacak. Her daim maske, mesafei, kalabalık ortamdan kaçınma ve hijyen yaşamımızın  temeli olacak. Yaz mevsiminde önlemleri aksatmamak sağlığımız için son derece önemli. İhmal ve vurdumduymazlıkta hiç de istenmeyenler olur.

Sokak kısıtlamasının kalkması ile birlikte ekonomi de canlanacak. Virüsten en çok etkilenen turizm sektöründe geleceğe ilişkin planlar yapılmaya başlandı. Turizm ve havacılık sektöründe yüzde 70-80 arasında küçülme öngörülüyor. Açılış için hazırlık yapan restoran ve kafelerde en az yüzde 50’lik ciro kaybı yaşanması hesaplanıyor. Sektörlerin kayıplarını karşılaması uzun süre alacak gibi.

Salgında üretime belirli süre ara veren otomotiv ve diğer sanayi kuruluşlarında da kayıplar oldu. Sermayesi güçlü olan işletmeler işçi çıkarmayarak yoluna kaldığı yerden devam edecek. Çalıştırdığı emekçiye zor dönemde sahip çıkmaları, hiçbir emekçinin işine son vermemeleri övgüye değer bir tutumdu.  Özlediğimiz tablo buydu. Böylesine sorumlu işverenler ve özverili işçinin katkısı ile ekonomide çarklar eskisi gibi işlemeye başlayacak.

Virüs belasının olumsuzluğunu en çok yaşayanların işini ve ekmeğini yitirenler olduğunu bir kez daha vurgulayalım. Yanı sıra, salgın süresince artan fiyatlar karşısında ücreti ve maaşı eriyen, satın alma güçleri gerileyen memur, işçi, emekli, esnaf ve çiftçi üç aylık dönemde oldukça zorlandı. Aç gözlü fırsatçıların keyfi tutumu ile sürekli artan çarşı pazar fiyatları dar gelirli kitlenin cebini ve mutfağını yaktı.

Devletin işini yitirenlerle birlikte, maaşı gerileyen işçi, memur ve emekliye, dükkanı kapanan küçük esnafa, ürünü tarlada çürüyen para etmeyen çiftçiye, yani orta direğe el uzatması gerekiyor. Asıl mücadele bundan sonra başlıyor.  Orta direğin yaşama tutunması, satın alma güçlerinin iyileştirilmesine yönelik yeni düzenlemenin hayata geçirilmesi, onlara sahip çıkılması zorunluluk. Eğer orta direk çökerse ülke zarar görür. 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar