Ordu
DOLAR18.6465
EURO19.5435
ALTIN1077.6
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Oscar’ın Eski Havası Yok

Bu yıl 91’inci kez verilecek Oscar Ödülleri’nin adayları açıklandı.

Sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Oscar’a bu yıl 10 dalda aday gösterilen Meksikalı Yönetmen Alfonso Cuaron’un “Roma” ile Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos’un “Saray’ın Gözdesi” filmleri damga vuracak gibi.

Önceki yıllarda “Yerçekimi” yapıtıyla “En İyi Yönetmen” dalında altın heykelciği kucaklayan Alfonso Cuaron’un bu yıl da aynı başarıyı yinelemesinin yanı sıra siyah-beyaz çektiği “Roma”nın da bir çok ödülü kazanması kuvvetle muhtemel.

1970’li yıllar Meksikası’nda dört  çocuklu ailenin hizmetçisi Cleo’nun (Yalitza Aparicio) öyküsünü anlatan “Roma”’da yönetmen Alfonso Cuaron, çocukluğunda yaşadıklarını, o dönemin baskıcı Faşist yönetimin acımasız uygulamalarını dünya prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali’nde “Altın Aslan”ödülünü kazanan yapıtında yalın bir şekilde gözler önüne seriyor. Film, aynı zamanda “En İyi Yabancı Film” dalında da Oscar’a aday.

Oscar’ın bu yıl ki favorileri arasında gösterilen bir diğer yapım, “Köpekdişi” filmi ile tanınan Yunan Yönetmen Yorgos Lanthimos imzalı “Saray’ın Gözdesi”. Britanya Kraliçesi  Anne’nin gözüne girmek için mücadele eden iki kadının öyküsünü mizahi dille anlatan yapım, “Roma” gibi dünya prömiyerin Venedik Film Festivali’nde yapmıştı.

10’ar adaylıkla bu yıl ki Oscar’a damga vuran iki film de Holywood dışı yapımlar olması ile dikkat çekiyor. Bakalım 24 Şubat’ta açıklanacak ödüllerden kaçı bu filmlere gidecek?

Akademi’nin “Popüler filmler de Oscar’a aday gösterilebilir” kararı uyarınca dünyada gişe patlaması yapan “Kara Panter” “En İyi Film” dalında bu yıl altın heykelcik için yarışacak. Yapım, Oscar’a ilk kez aday olan süper kahraman film olması ile dikkatleri çekiyor. Tabii, daha önce bu tür yapımlara yüz vermeyen Akademi, bu yıl nasıl tavır alacak doğrusu merak konusu.

ABD’nin en ünlü yönetmenlerinden Spike Lee “Karanlıkla Karşı Karşıya” ile 30 yıllık sinema yaşamında ilk kez “En İyi Yönetmen” adaylığını elde etti. Bu kadar uzun bekleyişin ardından ödül kazanabilecek mi?

Adam McKay’ın ABD’nin önceki Başkan Yardımcılarından Dick Cheney’in siyasi kariyerini anlatan “Vice (Yardımcı)” filmi karşıtları kadar çok dalda aday gösterilmese de Akademi’nin ilgisini çekeceğini umuyorum. Aynı şekilde Lady Gaga ile Bradley Cooper’in müthiş oynadığı “Bir Yıldız Doğuyor”, Rami Malek’in tek başına sürüklediği “Bohemian Rhapsody” nin çeşitli dallarda altın heykelciğe uzanması şaşırtıcı olmaz.  Bu arada “Yeşil Rehber” filmi yabana atılmamalı.  Viggo Mortensen ile özellikle Mahershala Ali ödüllerden birini kazanabilir.

Aslında, Oscar’a son yıllarda aday gösterilen filmlerin niteliğinde önceki yıllara göre bir düşüş olduğu ABD sinema çevrelerinde hayli konuşuluyor. Gerek Holywood’un gerekse diğer ülkelerin kotardığı yapımların önceki yıllara göre sinefillerde heyecan yaratmadığı gerçek. Doğal olarak bu heyecansızlık Oscar’a olumsuz yansıyor. Geçmişte aday olan filmlerin günlerce konuşulduğu, tartışıldığı Oscar’ın eski tadının, havasının kalmadığı yadsınamaz. Kuşkusuz bunda filmlerin izleyiciyi tatmin etmediği kadar Akademi’nin son yıllarda aldığı tartışmalı karar ve uygulamalarının etkisi var.

Yine de Oscar Yedinci Sanat’ın en prestijli yarışması.

İşte 91. Oscar adayları;

En İyi Film: Kara Panter, Karanlıkla Karşı Karşıya,  Sarayın Gözdesi, Yeşil Rehber, Roma, Bir Yıldız Doğuyor, Vice (Yardımcı), Bohemian Rhapsody.

En İyi Yönetmen: Alfonso Cuaron, Spike Lee, Pawel Pawlikowski, Yorgos Lantihmos, Adam McKay.

En İyi Kadın Oyuncu: Yalitza Aparicio, Olwia Colman, Lady Gaga, Melissa McCarthy.

En İyi Erkek Oyuncu: Christian Bale, Bradley Cooper, Rami Malek, Viggo Mortensen, Williem Dafoe.   

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar