VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9201
EURO18.2844
ALTIN1023.5
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

OTEL ODALARINDA NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

İş seyahati ya da tatilde kalmayı planladığınız otel odalarında önemsemediğiniz bazı durumlar keyfinizi kaçırabilir. Yapacağınız küçük bir dikkatsizlik içinden çıkamadığınız işlere sebep olabilir. Bir ev konforunda olsa bile, unutmayın ki, kaldığınız otel odasını binlerce belirsiz kişi kullandığından, eviniz kadar temiz ve güvenli olamaz. Otel odaları hakkında bilinmesi gerekenleri sizin için derledik. Odaya ilk adımınızı atarken kapı kollarına dikkat edilmesi gereken ilk riskli noktadır. Işık açma/kapama ve başucu aydınlatma düğmeleri de oldukça kirli nesnelerdir. İçeri girdiğinizde, kapıdaki gözetleme deliğini kontrol edin. Arızalı veya kurcalanmış ise derhal odayı değiştirin. Gözetleme deliği net bir görüntü sağlamıyorsa, orası güvenli değildir.  

Güne kahvesiz başlamayanlardan olsanız bile, kahve makinesinden uzak durun. Banyodaki su bardakları için de aynı şey geçerli. Göründüğü kadar temiz olmayabilirler. Personel büyük ihtimalle onu sade suyla yıkamış sonra bir havluyla kurulamıştır. Ne olursa olsun, musluk suyunu ağzınıza koymaktan çekinin. Su tanklarının bulunduğu yerlerin mikrop yuvası olduğu yapılan incelemelerde ortaya konulmuştur. Kaç yıldızlı otelde kaldığınızın bir önemi yok, cam şişe su taşımaya özen gösterin. Bavulunuzu nerede açmalısınız? Ortada ahşap bir raf konmuşsa onu kullanmayın. Tahtakuruları ahşabı sever. Zemini temiz görünüyorsa, banyoda açmak daha güvenli olacaktır. Tahtakuruları metali sevmediğinden, metal rafları rahatlıkla kullanılabilirsiniz.

Yapılan bir araştırmada, odadaki en kirli şeyin, televizyon kumandaları olduğu açıklanmıştır. Üstünüzde taşıdığınız değerli eşyaları emanet kasalarında saklamayın, odadan çıkarken yanınıza almanız sizi ciddi problemler yumağına girmenizden kurtarır. Sırf otel odalarına dadanan azılı hırsız tipleri var. Yüzük benzeri değerli mücevheratınızı ilaç kutusu ya da çorap içinde saklayabilirsiniz. Son derece çekici ürünlerle donatılmış gizli bir tehlike olan mini barlara yaklaşmayın. Dışarıda alınan ürünlerin çok yükseğindeki fiyat listesi belki bir gecelik oda ücretine denk gelebilir.

Kapının çalındığı anda açılması bazı insanlar için otomatik bir tepki olabilir. Delikten bakmadan kapı açmak çoğu zaman tehlikeli işlere sebep olabilir. Şüpheli durumlarda resepsiyonu arayarak bilgi isteyin. Aksi halde hiç beklemediğiniz ürkütücü bir olay yaşayabilirsiniz. Elbette her otelin bakımsız olduğunu söylemek mümkün değil. Derleme çalışması bu yazının amacı, genel itibarıyla otel odasında bazı hususlara dikkat çekmek içindir.

Burada bir de önemli gözlemimizi dile getirelim. Gezdiğim ülkeler arasında otel odaları en temiz yer İspanya. İş sebebiyle beş defa gittiğim İspanya, turizm konusunda Türkiye’nin ders alması gereken tek ülkedir. En berbat ülke ise Hindistan’dır. Dört yıldızlı otellerde bile kullanılmış eski sabun, şampuan ve kıl yumağı yatak çarşafı bulunmaktadır. Tarih boyunca çok sayıda romana, şiire, filme konu olmuş otel odaları kimine göre; huzurlu ve keyifli zaman geçirmenin adresi kimine, koyu renk ağır perdeleriyle yalnızlığın 'mezar' odalarıdır.

*

İbret alan, ibret verenden üstündür!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar