Ordu
DOLAR9.8193
EURO11.4686
ALTIN566.07
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

OTOGAR NE ZAMAN KALDIRILACAK?

Otogar... Ayrılığın, kavuşmanın, gam, hüzün ve neşenin, biten ve başlayan hasretlerin en suskun sarayı! Kökü Fransızca autogare kelimesinden gelen yeri ve hacmi şehirler için büyük önem taşıyan otogarlar bulunduğu kentin dilsiz şahitleridir! Yoğun iç trafikle birleşip tıkanmalara ve zaman kayıplarına sebep olan Ordu otogarının 'can çekiştiğini' anlatmaya hiç gerek yok. Peron sayısı, peron kaldırımı ile ana bina arasındaki dar mesafe otobüs ve yaya trafiğini engellemektedir. Sürücülerin park etme keyfiyetinin, yayaların kaldırımda yürüme hürriyetinin önüne geçtiği şehrin otogarında araç parkı bile yok. Gece saatlerinde toplu taşıma araçlarının çalışmaması sunulan hizmet kalitesinin seviyesinin diğer somut örneğidir. Tüm bu olumsuzlara rağmen kentin göbeğinden bir an evvel taşınması niçin geciktiriliyor? Çevre yoluna bitiş halde ve giriş-çıkışları ayrı yollardan sağlanacak biçimde inşa edilen yeni otobüs terminali hala bitirilmedi mi?

            Terminali eski, bakımsız, bekleme salonu uğultulu şehir, bir misafirini ikinci kez asla kendine çekemeyecektir. Bir otogarın girişi, yolcunun o şehirle ilişkisini belirler. İlk girişin merak uyandıran ihtişamı seyahatin de keyfini artırabilir. Bu yüzden girişler önemlidir. Çıkışlar da öyle. Yolcu, yolu arkada bıraktığında aklında o son bakış canlanır. Durak yolcuya, yolcu durağa veda eder. Ve iyi bir veda da iyi bir otogardan geçer. Birbirine yaslanan metruk binaların, yılankavi caddelerin ve 'insan konservesi' apartmanların dibinde, motorlu taşıt kornalarının 'lunaparka' çevirdiği, neyin nerede olduğu belirsiz karışık çerez tabağı! gibi otogar daha ne kadar Ordu'ya acı verecek?

            Şehir merkezinde kangrene dönüşen trafik keşmekeşine son verecek, yaya ve araç ulaşımını rahatlatacak, yakıt tüketimine bağlı oluşan hava kirliliğinin azaltılmasına yönelik çözümler sunabilecek yeni, modern ve geniş otogarı ne zaman göreceğiz? Kent gündemi içerisinde sıkça tartışılan soru şu; Ordu, maddi-manevi kayıplara ve süre aksamalarına yol açan ayağındaki 'prangadan' ne vakit kurtulacak? Türkiye'nin ilk otuz büyükşehrinin otogarı böyle mi olur?

*

Sen, sahip çıktığın kadar Ordu sahiplidir...

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar