VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.8788
EURO18.4489
ALTIN1028.2
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

OTOMATİK OTOPARK

Hızlı nüfus artışı, kırsal kesimlerden merkeze orantısız göç, altyapı  yetersizliği, çarpık

kentleşme, vatandaşa saç baş yolduran kaldırım parkı ihlalleri Ordu'da yaşamayı depresyon

sınırlarına getirdi. Ulaşım araçlarındaki sayı yetersizliği ulaşım sorununa tuz biber ekmiştir. Özellikle iş yerlerinin kümelendiği caddelerde, ara sokaklarda, kamu binalarına yakın bölgelerde yayaların kullanımına tahsis edilen kaldırımlarda dehşet işgaller var. Ortalıkta kural ihlali yapanları şikayet edecek trafik polislerine rastlamak da mümkün değil. Taşıtların park etme sürelerinin hareket halindeki sürelerden fazla olması ve plansız kentleşme trafik sorununun bir parçası olan otopark 'yarasını' sivri uçlu çatal gibi gözümüze sokmuştur! İşlek yerlerde duyarsız sürücüler yoğunlaşan trafik işkencesini iki katına çıkararak hayatımızdan çalmayı sürdürüyor. Yer kapma ve yanlış park nedeniyle maddi hasarlı kazalar ve tartışmaların yaşanmadığı gün neredeyse yok.                                                                  

Ordu'da trafiğin felç olmadığı yer kalmadı. Ulaşım sistemleri hızla gelişen modern dünyaya ayak uyduramaması kentte trafik kaosunu tetikliyor. Araçların güvenliği için mekanik otopark alanlarında doğru yöntem ve malzemelerle yapılmış katlı uygulamalara aşırı ihtiyaç vardır. Çünkü, şehirde geleneksel otopark çözümü 'bedava bulduğun her yere park et' anlayışına dönüşmüştür. Ancak bu çarpık anlayışı geride bırakacak modern park yapılanmasına yönelik bir gayret de ortalıkta hiç görünmüyor. Halen aktif olarak uygulanan Afrika usulü ilkel otopark işletmeciliği terk edilip yerine otomatikler tercih edildiğinde çözüme bir adım yaklaşılmış olacaktır. Hava şartlarından etkilenmeyen araçlar mekanik sistem tarafından sürücüsüz park edildiğinden güvenlik artacak, yakıt tüketimi ve eleman adedi azalacaktır. Çizik, sürtünme,  tampon kırılması benzeri hasar riskleri de ortadan kalkacaktır.

Kontrolsüz artan araç sayısının, kent içi ulaşım ağını sarmaşığa çevirdiği Ordu, havalandırma, aydınlatma, kart okuma, ücret tahsili gibi konularda alternatif hizmet sunumuyla öne çıkan otomatik otopark için kollarını sıvamalıdır. Zira kaldırım işgalinde son evreye geçildi! Otomatik otoparkın sağladığı değerli avantajlardan biri de park alanının geniş tutulmasına gerek kalmadan otomobiller biri diğerinin üst hücresinde, kumanda paneli yardımıyla raflarda park edilebilmesidir. Demedi demeyin; otopark işine çözüm bulanmazsa, gün geçtikçe kalabalıklaşan Ordu yolları yakında Hindistan'a dönüşecek!

Kurtuluşunu turizmde arayan Ordu, hedefini belirlemek zorunda nereye gitmek istiyorsa o yolda çaba göstermelidir. Trafiği ''lunaparka'' dönmüş yere turist niye gelsin? Dünyanın hiç bir yerinde örneği olmayan sahil şeridindeki mevcut açık otopark derhal kaldırılmalı ve turizm çabalarının boşa gitmemesi için insansız araç parkı sistemine geçilmelidir. Yoksa zinciri atan bisikletin boşa dönen pedalı gibi turist bekle dur!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar