Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

OTSO'DA DEĞİŞİM ZAMANI

İşadamları dernekleri, ticaret/sanayi odaları bulundukları ilin ticari kalkınmasında sorumluluğu en fazla ekonomi kurumlarından biridir. Peki kısa ismi OTSO olan Ordu Ticaret Sanayi Odasının, Ordu ekonomisini bir adım daha ileri götürdüğünü söylemek mümkün mü? Şehir kalkınmasında doğru adreslerden biri olduğuna inanıyor musunuz? Zor günler yaşayan, ekonominin 'tuğlası' esnaftan alınan aidatlar, esnafa hizmet olarak dönüyor mu? Odaların aidatları ne şekilde harcadığını mensupları takip edebiliyor mu? Oda, ciğerine çektiği sigaradan başka tutunacak dalı kalmayan esnafın hangi derdine derman oluyor?

Abidik gubidik envai çeşit vergilerden bitap düşmüş, ömrü saatlere sıkışmış bir kelebek telaşıyla odalara aidat parası yetiştiren hiç bir tacirin Odanın faydasını gördüğünü söylediğine rastlamadık. OTSO'nun, Ordulu firmaların yurtdışında iş ağını genişletme konusunda çözümler ürettiğine şahit olmadık. Çoğu kez yüksek fuar maliyetleri sebebiyle dış pazara açılma imkanından yoksun üyelerine farklı kültüre sahip insanlarla hızla tanışma, ülke ve pazar hakkında internet ortamında bulunmayan yerel bilgiler toplamadı. Doğru firmalarla eşleşerek hedefe uygun görüşmeye yönelik bayilik,  üretim, ortaklık, lisans paylaşımı gibi beklentileri karşılayacak bilgi formları hazırlamadı.    

Mahalli ticari aktör olarak OTSO'nun yıllık çalışma takvimi içinde periyodik aralıklarla yurtdışı  fuar organizasyonlarına öncülük yaptığına, ülke masaları oluşturup yurtdışı mal taleplerini üyelerine duyurduğuna, dış ticareti teşvike yönelik seminerler düzenlediğine, yabancı odalarla irtibata geçip eşleştirme programları, ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdiğine hiç şahit olmadık. ''Ördek yürüyüşüyle'' ilerleyen Ordu ekonomisine hız katamayan mevcut OTSO yönetimi başarısızdır. Ordu'nun sancılarını yüreğinde taşıyan, Ordulu işadamlarının değişik pazara ulaşmalarını cesaretlendirici proje geliştiren, kent ekonomisinin ''yaralarına üfleyecek'' kabiliyet ve tecrübeye sahip bir yönetim takımına ihtiyaç var. Her ay yabancı heyetlerin iştirak ettiği panel, söyleşi, konferans programları düzenlenmelidir. Ordu'nun ekonomi ''yelkenlerini'' şişirebilecek, yeni istihdamlara yön verebilecek hedeflerin gerçekleşmesi yolunda heyecanımızı koruyor, umut ve sabırla bekliyoruz.

Artık değişim, gelişim ve şeffaf yönetim zamanı. Üyelerin bu değişime inanması yeterli. Kendinize sorun; mevcut dönemden memnun musunuz? Sizler daha iyisine layıksınız. Sizi daha iyi duruma getirmek için çalışanlara oy verin. Her zaman sizin yanınızda olanlarla yürüyün, uzağınızda olanlarla değil. Başarı ve değişime her zaman hazır olun. İnternet arama motoruna ismi yazıldığında, merak uyandıran bir Ordu için, Dünyadaki yerçekimiyle beraber ''dert çekimine'' de maruz kalmamak için değişim cesaretinizi gösterin. Birlikte başaramayacağınız iş yoktur. Yeter ki hayalleri değil, yeniliği, değişimi ve doğru proje üretilebilenleri tercih edin.

*

Merhem değilseniz, insanların yaralarından uzak durun.                                                       

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar